Սամվել Կարապետյանի եղբորորդուն եւ նրա ընկերոջը մեղադրանք է առաջադրվել 07/16/2019   10:15  |  Քրեական խրոնիկոն
«Տաշիր» ընկերության սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի եղբորորդուն՝ Նարեկ Կարապետյանին եւ նրա ընկերոջը մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը։
Մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափի շորթումը։
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Ըստ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական հաղորդագրության՝ 2019 թվականի հուլիսի 4-ին՝ ժամը 02:00-ին, հիվանդանոցից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ իրենց մոտ բուժօգնության է դիմել 1989թ. ծնված տղամարդ՝ մեջքի շրջանի փափուկ հյուսվածքների բազմաթիվ քերծվածքների, ճակատային, ծոծրակային շրջանի փափուկ հյուսվածքների սալջարդ ախտորոշմամբ:
Նույն օրը բուժօգնության դիմած քաղաքացին հաղորդում և բացատրություն է տվել այն մասին, որ սույն թվականի հուլիսի 3-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, բռնության է ենթարկվել 1990թ. ծնված երիտասարդի և նրան ուղեկցող երեք այլ անձանց կողմից, իսկ հուլիսի 4-ին՝ ժամը 01:00-ի սահմաններում, նույն երիտասարդը թվով 10 անձանց հետ իրեն և ընկերոջը ծեծի են ենթարկել, սպանության սպառնալիքներ տալով շորթմամբ պահանջել առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի և 118-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որի նախաքննությունը կատարվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում: 30-ամյա տղամարդը և նրա ընկերը ճանաչվել են տուժող:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարվել են մեծածավալ քննչական գործողություններ, նշանակվել են դատաբժշկական, դատահետքաբանական և դատատեսաձայնագրային փորձաքննություններ, կատարվել առերեսումներ:
Օբյեկտիվ քննությամբ պարզվել է, որ 28-ամյա երիտասարդը, շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու շուրջ նախնական համաձայնության գալով ընկերոջ հետ, վախեցնելու, կամքը ճնշելու նպատակով, 2019թ. հուլիսի 3-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ալեք Մանուկյան փողոցում բռնություն է գործադրել 30-ամյա տղամարդու նկատմամբ, որից հետո նույն օրը՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, Երևանի սրճարաններից մեկում կրկին հանդիպել է նրա հետ և պահանջել վճարել առանձնապես խոշոր չափի գումար:
Մերժում ստանալով՝ 28-ամյա երիտասարդը զանգահարել է տուժողին և հանդիպման կանչել Երևան քաղաքի ռեստորաններից մեկում: Հանդիպման ժամանակ, որին ներկա են եղել նաև այլ անձինք, երիտասարդը, տուժողի և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով, շարունակել է պահանջել առանձնապես խոշոր չափի գումարը՝ մի խումբ անձանց հետ դարձյալ բռնություն գործադրելով 30-ամյա տղամարդու և վերջինիս հետ հանդիպման գնացած նրա ընկերոջ նկատմամբ:
10:45 06/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎանաձորի բնակչուհին հարեւանուհուն սպառնացել է նրա արտամուսնական կապի մասին պատմել ամուսնուն ու գումար շորթել
09:53 20/06/2019  |  ՄամուլՍամվել Կարապետյանը ներդրումների դիմաց պայման է դրել Փաշինյանի առաջ. «Հրապարակ»
10:40 19/06/2019  |  ՄամուլՍամվել Կարապետյանը Փաշինյանի հետ քննարկել է Գագիկ Բեգլարյանին հանգիստ թողնելու հարցը. «Իրավունք»
09:10 19/06/2019  |  ՄամուլԻնչու է Սամվել Կարապետյանը ժամանել Հայաստան. Նա կհանդիպի նաև Սերժ Սարգսյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի հետ. «Հրապարակ»
10:59 18/06/2019  |  ՄամուլՍամվել Կարապետյանը Կրեմլից խաբար է բերել Նիկոլ Փաշինյանին. «Իրատես»
15:09 16/06/2019  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանը հանդիպել է Սամվել Կարապետյանի (Տաշիրի Սամո) հետ (տեսանյութ)
10:51 12/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոն20-ամյա բնակչուհուց սպառնալիքների ճնշման տակ շորթել են խոշոր չափի գումար
20:04 06/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոն29-ամյա կինը դատապարտվել է իր ծանոթին արատավորող տեսագրություն հրապարակելու սպառնալիքով գումարներ շորթելու համար
17:39 28/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿինն ամուսնուց եւ սկեսրոջից պարբերաբար գումար է շորթել՝ տարբեր սպառնալիքներ հնչեցնելով

Племяннику Самвела Карапетяна и его другу предъявлено обвинение 07/16/2019   11:09  |  Криминальная хроника
Племяннику владельца группы компаний “Ташир” Самвела Карапетяна Нареку Карапетяну и его другу предъявлено обвинение. Об этом “ФактИнфо” сообщила и.о. руководителя отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
Им инкриминируют пункт 2 части 3 статьи 182(Вымогательство в целях получения имущества в особо крупных размерах”) Уголовного кодекса РА.
Согласно официальному сообщению Следственного комитета, 4-го июля 2019 года, около 02:00, из больницы поступило сообщение о том, что к ним за медпомощью обратился мужчина 1989 года рождения с множественными царапинами в области спины и ушибом мягких тканей лба и затылка.
В тот же день обратившийся за медпомощью гражданин подал заявление и дал разъяснения, согласно которым 3-го июня с.г., около 19:30 подвергся избиению со стороны молодого парня 1990 г.р. и еще троих, которые сопровождали его. А 4-го июля, примерно в 01:00, тот же молодой человек вместе с десятью лицами избил его и его друга и, угрожая убийством, вымогал у него деньги в особо крупном размере.
По данному факту в центральном отделе Полиции Армении возбуждено уголовное дело по пункту 2 части 3 статьи 182 и статьи 118 УК РА. Дело расследует Следственный комитет Армении.
30-летний мужчина и его друг признаны потерпевшими.
Назначены судебно-медицинская, судебно-трасологическая и судебная видеофоноскопическая экспертизы, проведены очные ставки.
Следствием установлено, что 28-летний парень, вступив в предварительный сговор с другом по поводу хищения денежной суммы в особо крупном размере путем вымогательства, с целью устрашения и подавления воли, 3-го июля 2019 года, около 19:30, на улице Алека Манукяна в Ереване применил силу в отношении 30-летнего мужчины. После этого, в тот же день, около 22:30, в одном из ереванских кафе вновь встретился с ним и потребовал заплатить ему сумму в особо крупном размере.
Получив отказ, 28-летний парень позвонил потерпевшему и позвал на встречу в один из ресторанов Еревана. В ходе встречи, на которой присутствовали и другие лица, молодой парень, угрожая применением насилия в отношении потерпевшего и членов его семьи, продолжал требовать денежную сумму в особо крупном размере и вместе с группой лиц вновь применил силу в отношении 30-летнего мужчины и его друга, пришедшего с ним на встречу.