Ագարակի պղնձամոլիբդենային գործարանի աշխատակիցները գործադուլ են իրականացնում. պատգամավոր (տեսանյութ) 07/10/2019   10:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մի քանի օր է Սյունիքի Ագարակում պղնձամոլիբդենային գործարանի հետ կապված խմորումներ են։ Այս պահի դրությամբ այնտեղ գործադուլ է։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ հայտարարեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
«Գործարանում 1000-ից ավել աշխատակից կա, որոնց հիմնական մասն Ագարակի և Մեղրու բնակիչներն են։ Վերջիններս գտնում են, որ կոպտորեն խախտվել են իրենց աշխատանքային իրավունքները։ Առաջ են բերում նաև սոցիալական ապահովության մի շարք խնդիրներ», - ասաց պատգամավորը։
Արմեն Խաչատրյանի խոսքով՝ այս պահին Ագարակում անորոշ իրավիճակ է ստեղծվել։Բնակիչները չգիտեն՝ որքանով են խախտվել իրենց իրավունքները և համապատասխան ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն։ Նրանք գործարանի տնօրինությունից պահանջում են վճարել տարիներ առաջ իրենց կատարած արտաժամյա աշխատանքի դիմաց։
«Որևէ պրոֆեսիոնալ մասնագիտական վերլուծություն և որևէ աջակցություն այս պահի դրությամբ չկա։ Այստեղ անելիք ունի աշխատանքի տեսչությունը և կառավարության համապատասխան օղակները», - ասաց իշխանական ուժի պատգամավորը՝ ավելացնելով, որ վաղն այցելելու է նրանց և լավ կլինի, որ պատգամավորները ևս միանան իրեն։
14:41 17/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՈւմ ենք հայտարարում քաղաքացիական անհնազանդություն. Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում դադարեցնել բողոքի ակցիաները
14:35 17/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռը պարզաբանում է տարածել Սևանի թերակղզու մոտ տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի առնչությամբ
16:52 15/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲողոքի ցույց Արարատում. ոսկու կորզման գործարանը խոստացել է բարձրացնել աշխատակիցների աշխատավարձը
14:35 15/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱգարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում գործադուլ է․ աշխատակիցները աշխատավարձի բարձրացում են պահանջում
23:20 09/10/2015  |  Արտակարգ պատահարներԱգարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պոչամբարից մշտապես հոսող ջրագիծը փոխել է իր հունը և ողողել մոտակա հինգ այգիները

Сотрудники Агаракского медно-молибденового комбината проводят забастовку - депутат 07/10/2019   10:50  |  Лента новостей
Уже несколько  дней наблюдаются брожения, связанные с Агаракским медно-молибденовым комбинатомв Сюникской области, заявил депутат от парламентской фракции правящего блока “Мой шаг” Армен Хачатрян в ходе внеочередного заседания Национального Собрания в среду, 10 июля.
“Комбинат насчитывает более 1000 работников, большинство из которых – жители Агарака и  Мегри. Они считают, что их трудовые права грубейшим образом нарушаются. Они указывают на ряд проблем, связанных с социальным обеспечением”, - сказал депутат.
По словам Армена Хачатряна, в данный момент в Агараке сложилась неопределенная ситуация. Жители не знают, в какой степени их права были нарушены и какие для их восстановления шаги следует предпринять. Они требуют от руководства комбината оплатить сверхурочную работу, проделанную ими несколько лет назад.
“Какого-либо профессионального анализа ситуации и мер по оказанию поддержки по положению на данный момент нет. Этим должны заняться инспекция труда и соответствующие звенья правительства”, - сказал депутат от правящей фракции, добавив, что завтра собирается проведать их, и призвал парламентариев присоединиться к нему.