«Օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովը ՀՀ-ից արտահանձնվել է Ֆրանսիային 07/05/2019   15:18  |  Քրեական խրոնիկոն
Քաղաքացիություն չունեցող, նախկինում դատապարտված «Օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովը Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից արտահանձնվել է Ֆրանսիայի Հանրապետություն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քալաշովի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանից։
Հիշեցնենք, որ Քալաշովը Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից հետախուզվում էր 2015 թվականից։ Ըստ ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրության՝ նրան մեղադրանք էր առաջադրվել Ֆրանսիայի քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար։ Մասնավորապես, նա մեղադրվում է փողերի լվացման, գողացված իրերը թաքցնելու, ինչպես նաեւ չարագործների խմբավորման հանցագործության նախապատրաստմանը մասնակցություն ունենալու մեջ։
Արմեն Մելքոնյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Քալաշովի հավաստմամբ՝ ինքը որեւէ առնչություն չունի նշված հանցանքների հետ. «Նրան մեղսագրում են մի արարք, որի կատարման ժամանակ ինքը Ֆրանսիայում չի եղել. 2014 թվականի սեպտեմբերից Ֆրանսիայից դուրս է եկել, իսկ իրեն մեղադրում են, որ մինչ 2015 թվականի ապրիլ ամիսը Ֆրանսիայում գողությունների կազմակերպիչ է եղել»։
Պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ 3-4 ժամ որոնել է իր պաշտպանյալին. «Քրեակատարողական հիմնարկում չէր, եւ տեղեկություն էլ չէին տալիս այն մասին, թե նա որտեղ է, ես գնացել եմ տարբեր ՔԿՀ-ներ, եւ ի վերջո պարզել եմ, որ նա գտնվում է «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժնում, եւ երբ գնացել եմ այնտեղ, ինձ եւ մյուս պաշտպանին 2 ժամից ավել թույլ չեն տվել տեսակցել»։
Պաշտպաններն ի վերջո տեսակցել են Քալաշովին եւ պարզել են, որ նրա մարմնի վրա առկա են բազմաթիվ վնասվածքներ. «Նրա վրա կային բազմաթիվ վնասվածքներ, կոտրված էր ոտքի բութ մատը։ Մենք հաղորդում ենք տվել Ոստիկանություն, բայց այդպես էլ որեւիցե մեկը չեկավ եւ չփորձեց պարզել, թե այդ վնասվածքներն ովքեր եւ ինչ պատճառով են հասցրել իմ պաշտպանյալին։ Ավելին ասեմ, մենք մի կերպ շտապօգնություն հրավիրեցինք, որի աշխատակիցները միայն անալգին առաջարկեցին, չտարան՝ ոտքը նկարելու, իսկ այդ դեղից իմ պաշտպանյալն ալերգիա ուներ, եւ ստիպված տարել է այդ ցավը։ Սա անպատմելի մի բան է»։
Մեր այն հարցին, թե Քալաշովը չի՞ նշել արդյոք, թե ովքեր են իրեն այդ վնասվածքները պատճառել, պաշտպանն այս պահին չցանկացավ պատասխանել՝ նշելով, որ եթե համապատասխան մարմինների աշխատակիցները ժամանակին գային եւ ճիշտ հարցեր հղեին, կունենային այդ հարցի պատասխանը։
Արմեն Մելքոնյանի խոսքով՝ իրենք Վերաքննիչ բողոք ունեն, որը դեռեւս չի քննարկվել, Վճռաբեկ դատարանը դեռ իր որոշումը չի կայացրել։ «Առանց  վերջնական որոշման՝ նրան արտահանձնելու մասին որոշում են կայացրել, ըստ իս՝ ապօրինի. Քրեական դատավարության 495-րդ հոդվածը միանշանակ փաստում է, որ անձը կարող է հանձնվել միայն նրա վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելուց հետո։ Պատկերացնո՞ւմ եք մի իրավիճակ, որ Վճռաբեկ դատարանը որոշում կայացնի նրան չհանձնելու մասին, ո՞նց են նրան հետ բերելու»։
Ի պատասխան «Փաստինֆո»-ի այն հարցին, թե այս պարագայում ինչի հիման վրա են նրան արտահանձնել, պաշտպանը նշեց, որ եղել է Արդարադատության փոխնախարարի ցուցում.«Մեր երկար հորդորներից հետո մեզ  փաստաթուղթ ներկայացվեց, ըստ որի՝ նրան արտահանձնում են Արդարադատության փոխնախարար Արտակ Ասատրյանի ցուցումի հիման վրա, սակայն այդ փաստաթղթի վրա չկար ոչ ամիս, ոչ ամսաթիվ, ոչ էլ ստորագրություն»։
Արմեն Մելքոնյանը հայտնեց նաեւ, որ բողոքելու են մինչեւ Եվրոպական դատարան. «Կարծում եմ՝ այն անձինք, ովքեր այս ապօրինությունը արեցին, պետք է պատասխան տան»,-մեզ հետ զրույցում ասաց նա։
Նշենք, որ Քալաշովը 2 տարի 9 ամիս է, ինչ ապրում էր Հայաստանում։ Նրան 10 տարով կացության կարգավիճակ էր տրվել։ Նա ամուսնացած է ՀՀ քաղաքացու հետ, ունի անչափահաս զավակ։
09:12 04/07/2019  |  ՄամուլԻրարանցում՝ քրեական աշխարհում և իրավապահ համակարգում. «Ժողովուրդ»
18:53 18/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանության ուժեղացված ծառայությունը մարզերում․ բաժիններ են բերվել «օրենքով գողեր» /ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ/
09:53 13/06/2019  |  ՄամուլՍև օրեր՝ քրեականների համար. Գործի է դրվել ՔԿԾ «ծանր հրետանին». «Ժամանակ»
22:43 31/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Էդիկ Քութաիսցիին ցույց են տվել դռան տեղը
16:34 30/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Հակագողական» օրենքով ձերբակալված Կոլյա Տոմսկին պարզվել է շարքային թմրամիջոցների դիլեր է

“Вора в законе” Мераба Калашова экстрадировали из Армении во Францию 07/05/2019   16:29  |  Криминальная хроника
Правоохранительные органы Армении экстрадировали ранее судимого, не имеющего гражданства “вора в законе” Мераба Калашова во Францию. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Калашова – Армен Мелконян.
Напомним, Мераб Калашов разыскивается правоохранительными органами Франции с 2015 года. Согласно официальному сообщению Полиции, ему предъявлено обвинение в совершении преступных деяний, предусмотренных Уголовным кодексом Франции. В частности, eгo  обвиняют по статьям “участие в подготовке преступления”, “сокрытие имущества, похищенного организованной преступной группой” и “отмывание денег”.
Как отметил в беседе с “ФактИнфо” Армен Мелконян, по заверению Калашова, он не имеет какого-либо отношения к указанным преступлениям.
“Ему инкриминируют преступление, в момент совершения которого он находился за пределами Франции. Его не было во Франции с сентября 2014 года, а его обвиняют в том, что он в апреле 2015 года  был организатором ограблений во Франции” , - сказал адвокат.
Армен Мелконян также отметил, что в течение 3-4 часов искал своего подзащитного. “Его не было в уголовно-исполнительном учреждении, не было и сведений о его местонахождении. Я побывал в различных УИУ и выяснил, что он находится в линейном отделе аэропорта “Звартноц”. Когда я туда прибыл, мне и другому адвокату в течение двух часов не разрешали увидеться с ним”, - рассказал он.
Адвокатам в конце концов удалось увидеться с Калашовым. Они выяснили, что на его теле выявлены множественные травмы.
“На теле были множественные ранения;  большой палец ноги был сломан. Мы подали заявление в Полицию, однако  никто так и не пришел и не попытался разобраться, кто и почему нанес увечья моему подзащитному. Скажу больше,  нам кое-как удалось вызвать “Скорую помощь”, сотрудники которой предложили только анальгин. Они не повезли его на рентген, а у моего подзащитного аллергия на этот препарат, и он был вынужден терпеть эту боль. Это нечто неописуемое”, - сказал адвокат.
На вопрос корреспондента агентства о том, не указал ли Калашов людей, которые нанесли ему эти увечья, адвокат на данном этапе воздержался от ответа. При этом, как отметил он, если бы сотрудники компетентных органов своевременно прибыли бы и задали бы правильные вопросы, то у них был ответ на этот вопрос.
По словам Армена Мелконяна, у них есть апелляционная жалоба, которая еще не рассмотрена.
“Кассационный суд не вынес еще своего решения, а вынесение решения об экстрадиции без окончательного постановления, на мой взгляд, незаконно. Статья 495 Уголовно-процессуального кодекса однозначно гласит, что лицо может быть экстрадировано только после вынесения окончательного решения в отношении него. Представьте ситуацию, при которой Кассационный суд выносит решение о невыдаче его. Как мы его вернем обратно?” - заявил адвокат.
В ответ на вопрос корреспондента “ФактИнфо” о том, что в таком случае послужило основанием его экстрадиции, адвокат отметил, что указание заместителя министра юстиции.
“После наших долгих призывов, нам предъявили документ, согласно которому его экстрадируют на основании указания заместителя министра юстиции Артака Асатряна, однако в документе не указано было ни месяца, ни даты, не было и подписи”, - сказал адвокат
Армен Мелконян также заявил о намерении дойти вплоть до Европейского суда.
“Полагаю, что те лица, которые сотворили это беззаконие, должны ответить”, - сказал собеседник агентства.
Отметим, что Калашов уже два года и девять месяцев, как проживает во Армении. Ему дали вид на жительство сроком на 10 лет. Он женат на гражданке Армении и воспитывает  несовершеннолетнего ребенка.