Հայաստանի ու Արցախի ԱԳՆ-ները կանցկացնեն կանոնավոր խորհրդակցություններ՝ ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ 07/05/2019   12:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հուլիսի 5-ին հանդիպեց ԱՀ ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանին:
Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը կարևորեց նման ձևաչափով կանոնավոր հանդիպումների անցկացումը, ինչը լավ հնարավորություն է ընձեռում հանգամանալից անդրադառնալու, գնահատելու Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացի ներկա փուլը և ուղենշելու հետագա քայլերը: «Սա արտահայտում է մեր գերակա նպատակը. Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավվածության ամրապնդումը, որի ապահովումն առաջին օրվանից եղել է մեր նպատակը։ Սա շատ պրակտիկ, պրագմատիկ նպատակ է, որովհետև եթե մենք իրապես ցանկանում ենք խաղաղ կարգավորման մեջ գործնական շարժում, այս հիմնախնդրի հիմնական սուբյեկտի ներգրավվածությունը մնում է կարևոր»,- նշեց Հայաստանի ԱԳ նախարարը:
Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող մի շարք հարցերի։ Երկուստեք ընդգծվեց խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար նպաստավոր մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ իրական քայլերի ձեռնարկումը։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Մասիս Մայիլյանը անդրադարձ կատարեցին տարբեր ոլորտներում երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանը և միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավվածության ընդլայնման ուղղությամբ երկուստեք քայլերի ձեռնարկմանը։
Հանդիպման ավարտին ԱԳ նախարարները ստորագրեցին Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների պլան, որը նախատեսում է 2019-2020 թթ. անցկացնել կանոնավոր խորհրդակցություններ արցախյան հիմնախնդրի և արտաքին քաղաքական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Այնուհետև Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը և Մասիս Մայիլյանը ճեպազրույց ունեցան լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ:

Глава МИД Армении озвучил приоритетную цель переговоров по карабахскому урегулированию 07/05/2019   12:52  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и глава МИД Арцаха Масис Маилян провели 5 июля встречу в Степанакерте.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Мнацаканян отметил важность подобных регулярных встреч, что дает хорошую возможность детально обсудить и оценить нынешний этап мирного процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта и обозначить дальнейшие шаги.
“Это отражает нашу приоритетную цель: укрепление вовлеченности Нагорного Карабаха, обеспечение которой было нашей целью с первого дня. Это очень практичная, прагматичная цель, поскольку если мы действительно желаем практических подвижек в мирном урегулировании, то в этом плане остается важной участие основного субъекта этого конфликта", - заявил глава МИД Армении.
Глава МИД Армении и Арцаха затронули ряд вопросов, касающихся процесса мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы.
В ходе встречи обоюдно была подчеркнута важность реальных шагов, направленных на формирование атмосферы, благоприятной для продвижения мирного процесса.
Зограб Мнацаканян и Масис Маилян коснулись сотрудничества внешнеполитических ведомств двух стран в различных сферах и взаимных шагов в направлении расширения участия Арцаха в международных процессах.
“В конце встречи министры подписали план консультаций между внешнеполитическими ведомствами Армении и Арцаха, предусматривающий в 2019-2020 гг. проведение регулярных консультаций вокруг арцахской проблемы и вопросов внешнеполитической повестки, представляющих интерес.