Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցերով կմեկնեի Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն և Սինգապուրի Հանրապետություն 07/03/2019   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ հուլիսի 4-6-ը պաշտոնական այցով կմեկնի Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետություն: Այս մասին հայտնում են  ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Այցի ընթացքում տեղի է ունենալու Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Վիետնամի վարչապետ Նգույեն Սուան Ֆուքի հետ: Այնուհետև երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները զանգվածային լրատվական միջոցների ներկայացուցիչների համար հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով: Վիետնամի վարչապետի անունից ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի և տիկին Աննա Հակոբյանի կտրվի պաշտոնական ընթրիք: Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում կունենա Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ  Նգույեն Թի Քիմ Նգանի  հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Վիետնամի անկախության և ազատության համար զոհված հերոսների հուշահամալիր, ինչպես նաև Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հիմնադիր Հո Շի-Մինի դամբարան: ՀՀ կառավարության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա նաև ՎՍՀ առևտրի պալատի ղեկավարության և վիետնամցի գործարարների հետ, կայցելի Վիետնամում Հայաստանի դեսպանություն, որտեղ կհանդիպի «Վիետնամ-Հայաստան բարեկամություն» հասարակական կազմակերպության անդամների հետ:
Հուլիսի 7-9-ին էլ Սինգապուրի վարչապետ Լի Սիեն Լոնգի հրավերով Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այց կկատարի Սինգապուրի Հանրապետություն:
Այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը հանդիպումներ կունենա Սինգապուրի բարձրագույն ղեկավարության՝ Սինգապուրի նախագահ Հալիմա Յակոբի, Սինգապուրի վարչապետ  Լի Շին Լունգի, Սինգապուրի խորհրդարանի խոսնակ Թան Չուան-Ջինի հետ: Նախատեսվում է երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթերի ստորագրում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Սինգապուրում Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցի, որտեղ կհանդիպի Սինգապուրում և հարևան երկրներում գործող հայ համայնքների ներկայացուցիչներին: Նախատեսվում են նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումները Սինգապուրի գործարար շրջանակների հետ:

Обнародована повестка официального визита Пашиняна во Вьетнам и Сингапур 07/03/2019   12:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян 4-6 июля с официальным визитом посетит Социалистическую Республику Вьетнам.
Как сообщает пресс-служба главы правительства, в ходе визита Никол Пашинян встретится с премьер-министром Вьетнама Нгуен Суан Фуком.
Затем главы правительств двух стран выступят с заявлениями для СМИ по итогам переговоров. От имени премьер-министра Вьетнама в честь Никола Пашиняна и г-жи Анны Акопян будет дан официальный ужин. Премьер-министр Пашинян встретится с председателем Национального собрания Вьетнама Нгуен Тхи Ким Нган.
Никол Пашинян посетит Мемориал погибшим в борьбе за независимость и свободу Вьетнама героям, а также мавзолей основателя Социалистической Республики Вьетнам Хо Ши Мина. Премьер-министр также встретится с руководством Торговой палаты Вьетнама и вьетнамскими бизнесменами, посетит посольство Армении во Вьетнаме, где он встретится с членами общественной организации “Дружба Вьетнам-Армения”.
7-9 июля по приглашению премьер-министра Сингапура Ли Сянь Луна Никол Пашинян с официальным визитом посетит Республику Сингапур.
В рамках визита премьер-министр Армении встретится с высшим руководством Сингапура: президентом Сингапура Халимой Ягоб, премьер-министром Сингапура Ли Сянь Луном, спикером парламента Сингапура Тан Чуан-Джином. Запланировано подписание документов о двустороннем сотрудничестве.
Премьер-министр Никол Пашинян посетит армянскую церковь Святого Григория Просветителя в Сингапуре, где встретится с представителями армянских общин Сингапура и соседних стран. Запланированы встречи премьер-министра Никола Пашиняна с деловыми кругами Сингапура.