Հարկային եկամուտների աճը դանդաղել է 07/02/2019   13:32  |  Տնտեսություն
Պետական բյուջեի հարկային մուտքերի աճը մայիսին դանդաղել է։ Պետեկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալներով, այդ ամսին բյուջե հաշվեգրված հարկային եկամուտների և պետտուրքերի գումարը կազմել է 104,7 մլրդ դրամ։
Ապրիլի համեմատ մուտքերը պակասել են ավելի քան 66 միլիարդով կամ 39 տոկոսով։
Անկումը բավական մեծ է, ինչն անշուշտ կարող է տարօրինակ թվալ։ Բայց դրանում առկա է առաջին հերթին այն հանգամանքը, որ ապրիլը հանդիսանում է հաշվետու ամիս շահութահարկի վճարների համար։ Դրա արդյունքում սովորաբար ապրիլի հավաքագրումներն ավելին են լինում, քան մյուս ամիսներին։
Բացառություն չի եղել նաև այս տարի։
Բայց խնդիրը ամենևին էլ դա չէ։ Խնդիրն այն է, որ հարկային եկամուտների և պետտուրքերի մուտքերը մայիսին զիջել են նաև մարտի ցուցանիշը։ Հիշեցնենք, որ այդ ամսին բյուջե հաշվեգրված գումարը կազմել էր ավելի քան 111,2 մլրդ դրամ։
Ստացվում է, որ մայիսին 6,5 միլիարդով պակաս գումար է հավաքվել, քան մարտին։
Սա արդեն մտահոգիչ է։ Հատկապես որ, տնտեսական զարգացումները մայիսին ավելի ակտիվի են եղել, քան մարտին։ Այդ պայմաններում ենթադրվում է, որ ավելին պիտի լինեին նաև հարկային եկամուտները։

Рост налоговых поступлений в госбюджет в мае замедлился 07/02/2019   14:14  |  Экономика
Рост налоговых поступлений в государственный бюджет в мае замедлился.Согласно опубликованным Комитетом государственных доходов Армении данным, за этот месяц сумма поступлений по доходам от налогов и госпошлин, зачисленная в госбюджет, составила 104,7 млрд. драмов.
По сравнению с показателями за апрель, поступления сократились более чем на 66 миллиардов драмов или 39%.
Спад довольно существенный, что может показаться странным. Однако тут в первую очередь надо учитывать то обстоятельство, что апрель является отчетным месяцем для уплаты налога на прибыль. В итоге, как правило, сборы за апрель превышают показатели за остальные месяцы.
Исключений не было и в этом году.
Однако проблема заключается  не в этом. Дело в том, что поступления средств по доходам от налогов и госпошлин  в мае уступили также мартовскому показателю. Напомним, зачисленная в госбюджет сумма за этот месяц составила более 111,2 млрд. драмов. Получается, в мае было собрано на 6,5 млрд. драмов меньше, чем в марте. Это уже повод для беспокойства.
Особенно, если учесть, что экономические процессы  в мае были активнее, нежели в марте. В этих условиях предполагалось, что и налоговых поступлений будет больше.