Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպման ընթացքում քննարկվել է սահմանի լարվածության հարցը 06/27/2019   16:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մամեդյարովի հետ հանդիպմամն ընթացքում մենք հարցերի բավական լայն շրջանակ ենք քննարկել, որոնք կառուցվում են այն ամբողջ երկխոսության վրա, որ տեղի ունեցել մինչև Վաշինգտոնյան հանդիպումը և ունեցել ենք բավական լայն հարցերի շրջանակ:
Այսօր հրավիրաված ասուլիսում ասաց Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա նշեց, որ այդ հանդիպումն առանձնահատուկ էր նրանով, որ տեղի էր ունենում լարվածության որոշակի աճի պայմաններում:
‹‹Բնականաբար դա չէր կարող իր ազդեցությունը չունենալ, և մենք բավական մեծ տեղ հատկացրեցինք այդ իրողության, քննարկեցինք այն բոլոր քայլերը, որ անհրաժեշտ են, որպեսզի լարվածությունը նվազեցնենք, խուսափենք լրացուցիչ զարգացումներից, որոնք էլ ավելի կսրեն վիճակը››,-ասաց Մնացականյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ մինչև հաջորդ հանդիպումը հնարավոր կլինի գրանցել, որ պահպանվում է միջավայր, որը նպաստում է խաղաղ գործընթացին:
‹‹Խաղաղությանը նպաստող միջավայրը մեզ համար գերակա խնդիրներից մեկն է: Այդ միջավայրն իր մեջ պարունակում է 2 կարևոր բաղադրիչ, որոնցից մեկը վերաբերում է մարդկային շփումներին և այնպիսի միջավայրին, որտեղ ատելության մթնոլորտը զարգացում չի ստանում: Մյուս բաղադրիչն այն է, որ պետք է շարունակենք աշխատել էսկալացիայի, ռիսկերի նվազեցման ուղղությամբ››,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ կար իրավիճակը, որը պահպանվում էր Դուշամբեի պայմանավորվածությունների հիմման վրա, և Դուշամբեն նաև պետք է դառնա Դուշամբե պլյուս:
‹‹Իրադրությունն ու լարվածությունը ի ցույց բերեցին, որ կարող ենք ամբողջովին սխալ ուղղությամբ գնալ:Եվ այդ առումով երբ ունենք զոհեր և զինադադրի խախտումներ բնականաբար ընդգծվում է կարևորությունը գործառույթների, ինչպիսին է օրինակ զինադադարի խախտման հետաքննության մեխանիզմը և այդ մոնիթորինգի կարողությունների ուժեղացումը. Սանկտ Պետերբուրգն ու Վիեննան դրա մասին էին››-ասաց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:

Глава МИД Армении рассказал, что обсуждал на встрече с Мамедъяровым в Вашингтоне 06/27/2019   16:40  |  Карабахский конфликт
На состоявшейся 20 июня встрече с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым обсуждался довольно широкий круг вопросов, которые строятся на диалоге, имевшем место до вашингтонской встречи, заявил в четверг глава внешнеполитического ведомства Армении Зограб Мнацаканян на совместной пресс-конференции по итогам встречи с министром иностранных дел и развития торговли Мальты Кармело Абелой.
Мнацаканян отметил, что эта встреча проходила в условиях роста напряженности.
“Естественно это не могло не сказаться на встрече, и мы уделили этим реалиям довольно много места. Мы обсудили все те шаги, которые необходимы для снижения уровня напряженности, для того, чтобы мы избежали дальнейших процессов, которые еще больше обострили бы ситуацию”, - сказал он.
Глава МИД Армении выразил надежду, что до следующей встречи удастся констатировать поддержание атмосферы, способствующей мирному процессу.
“Способствующая миру атмосфера для Армении – одна из приоритетных для нас задач. Она заключает в себе 2 важных компонента, один из которых касается контактов между людьми и той среды, где атмосфера ненависти не получает развития. Другой компонент заключается в необходимости дальнейшей работы, направленной на минимизацию рисков эскалации”, - сказал он.
Мнацаканян подчеркнул, что была ситуация, которая сохранялась на основании достигнутых в Душанбе договоренностей, и Душанбе должен превратиться в Душанбе+.
“Ситуация и напряженность продемонстрировали, что мы можем пойти в абсолютно неверном направлении. И в этом контексте, когда у нас есть жертвы и нарушения режима прекращения огня, естественно, подчеркивается важность внедрения механизма расследования инцидентов и усиления мониторингового потенциала. Договоренности в Санкт-Петербурге и Вене как раз об этом», – сказал Зограб Мнацаканян.