Կաշառք ստանալու մեղադրանքով սոցիալական ապահովության ծառայության պաշտոնատար անձ է կալանավորվել. ԱԱԾ 06/26/2019   11:44  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը  կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկած համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության Գավառի տարածքային բաժնի պետի կողմից  կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր:
ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ, որ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ սոցիալական ապահովության ծառայության Գավառի տարածքային բաժնի պետը, պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր պատրաստելով և դրանց օգտագործմամբ պետական կենսաթոշակային համակարգի  տվյալների շտեմարանում աշխատանքային ստաժի հետ կապված կեղծ տեղեկություններ մտցնելով՝ կենսաթոշակառուների առավել բարձր կենսաթոշակի գումարի չափն ապահովելու համար, վերջիններիցս 2019թ. հունվարից առ այսօր պահանջել և ստացել է յուրաքանչյուրից մինչև 300 հազար ՀՀ դրամի, ընդհանուր առմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով 1.280.000 ՀՀ դրամի չափով կաշառք:  2019թ. հունիսի 19-ին հերթական կաշառքը՝ 210 հազար դրամի չափով, ստանալու պահին նշված պաշտոնատար անձը և կաշառք տվողը բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից: Գումարը հայտնաբերվել է քաղաքացու անձնագրի միջից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Նշված պաշտոնատար անձին մեղադրանք է առաջադրվել, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:

Чиновник Службы соцобеспечения арестован в Армении по подозрению во взяточничестве 06/26/2019   12:10  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении раскрыла случаи вымогательства и получения начальником гаварского отдела службы социальной обеспечения взятки.
Как сообщили "ФактИнфо" в пресс-центре СНБ Армении, согласно полученным предварительным данным, начальник гаварского отдела Службы социальной обеспечения для завышения пенсионерам суммы их пенсии, с января 2019 года по сей день требовал у них и получил взятку в размере до 300 тыс. драмов с каждого, в общей сложности - 1.280.000 драмов.
Отмечается, что чиновник для этого прибег к изготовлению и использованию поддельных официальных документов и внесению в базу данных государственной пенсионной системы ложных сведений касательно трудового стажа.
19 июня 2019 года в момент получения очередной взятки, вышеупомянутый чиновник и взяткодатель были задержаны сотрудниками СНБ Армении. Деньги были обнаружены в паспорте гражданина.
По данному факту возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Вышеупомянутому чиновнику предъявлено обвинение. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.