Վահե Գրիգորյանն ընտրվեց ՍԴ դատավոր 06/18/2019   16:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային ժողովն այս անգամ հավանություն տվեց Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում ՀՀ նախագահի առաջադրած թեկնածությանը։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ փակ գաղտնի քվեարկությանը 132 պատգամավորներից մասնակցել էին 122-ը: Կողմ էր քվեարկել 99 պատգամավոր, դեմ՝ 22-ը: Մեկ քվեարթերթիկ ճանաչվել էր անվավեր:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, նրա թեկնածությունն առաջադրվել էր նաեւ 6-րդ գումարման ԱԺ-ում, բայց չէր ընտրվել 7-րդ գումարման ԱԺ-ն ՍԴ դատավորի պաշտոնում քվեարկությամբ չի ընտրել նաև նախագահի կողմից առաջադրված թեկնածու Գոռ Հովհաննիսյանին, ապա Արթուր Վաղարշյանին: Նախագահը կրկին առաջադրել է Վահե Գրիգորյանի թեկնածությունը:

Ваге Григорян избран судьей Конституционного суда Армении 06/18/2019   16:59  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении одобрило кандидатуру Ваге Григоряна на должность судьи Конституционного суда. Как передает корреспондент “ФактИнфо”,  в прошедшем в закрытом режиме тайном голосовании приняли участие 122 из 132 депутатов. Кандидатуру Григоряна поддержали 99 депутатов, против проголосовали 22 парламентария. Один бюллетень был признан недействительным.
Кандидатура Ваге Григоряна была выдвинута и на рассмотрение Национальлного Собрания шестого созыва, однако парламент  тогда ее отклонил.
Ранее президент Армении выдвинул на этот пост кандидатуры Гора Ованнисян и Артура Вагаршяна, но парламент седьмого созыва их не утвердил.  После этого президент выдвинул кандидатуру Ваге Григоряна.