Դատախազները միջնորդեցին Մանվել Գրիգորյանի գործով նշանակել նոր փորձաքննություն 06/18/2019   14:06  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ նստավայրում Մանվել Գրիգորյանի գործով դատական նիստի ժամանակ գործով մեղադրող դատախազ Վահե Դովմազյանը միջնորդություն ներկայացրեց Գրիգորյանի նկատմամբ նշանակել հանձնաժողովի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Դատախազը նշեց, որ դա բխում է ամբաստանյալի շահերից և հնարավորություն կտա ստանալու մի քանի հարցերի պատասխաններ։ Մասնավորապես, միջնորդությամբ խնդրում են պարզել, թե ինչ հիվանդություններով է տառապում Մանվել Գրիգորյանը, դրանցից որոնք են ծանրությամբ կամ տեսակով համապատասխանում Կառավարության կողմից սահմանված այն հիվանդություններին, որոնք խոչընդոտում են պատիժը կրելուն, ինչպես նաև` հնարավոր է արդյոք այդ հիվանդությունների հսկողությունը իրականացնել Դատապարտյալների հիվանդանոց ՔԿՀ-ում։
Պաշտպաններն առարկեցին միջնորդության դեմ` նշելով, որ այն այս փուլում չպետք է քննարկվի։
Դատավորի որոշմամբ` դատական նիստը հետաձգվեց, որպեսզի ապահովվի Մանվել Գրիգորյանի ներկայությունը, ինչպես նաև` նա ևս հնարավորություն ունենա իր կարծիքը հայտնել ներկայացված միջնորդության վերաբերյալ։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց հունիսի 25-ին։
10:30 18/06/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՄանվել Գրիգորյանը ազատ չի արձակվի. դատարանը մերժեց պաշտպանների բողոքը

Прокурор ходатайствовал о назначении новой экспертизы по делу Манвела Григоряна 06/18/2019   14:34  |  Судебный репортаж
Прокурор в ходе заседания суда по делу бывшего депутата парламента Армени Манвела Григоряна выступил с ходатайством о назначении Григоряну комиссионной судебно-медицинской экспертизы.
Прокурор отметил, что это исходит из интересов подсудимого и позволит ему получить ответы на ряд вопросов, в частности, определить болезни, которыми страдает Манвел Григорян, какие из них по степени тяжести или виду соответствуют тому установленному правительством перечню заболеваний, препятствующих отбыванию наказания, а также выяснить возможность ведения контроля за заболеваниями в УИУ “Больница для осужденных”.
Адвокаты возразили против ходатайства, указав, что оно не должно рассматриваться на данном этапе.
Суд решил отложить слушания для того, чтобы обеспечить присутствие Манвела Григоряна и дать ему возможность высказать свое мнение по ходатайству.