ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կկատարի դատավոր Սերգեյ Չիչոյանը 06/12/2019   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնակատար Գևորգ Դանիելյանը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետի, նույն հոդվածի 2-րդ մասի և 160-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հիմքերով 2019 թվականի հունիսի 7-ին դիմում էր ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ իր լիազորությունները ս․թ․ հունիսի 10-ից դադարած համարելու առնչությամբ։
Տվյալ դեպքում հրաժարական ներկայացնելն ինքնին իրավունքի ուժով հիմք է` Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի լիազորությունները դադարած համարելու համար։
Հիշյալ դիմումի առնչությամբ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադարական օրենքի 86-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հիմքով, կայացրել է որոշում՝ արձանագրելով Գևորգ Դանիելյանի հրաժարական ներկայացնելու փաստը։
«ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 84-րդ հոդվածի 13-րդ մասով նախատեսված կարգով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի պարտականությունների կատարումը վերապահված է տարիքով ավագ անդամին՝ Խորհրդի դատավոր անդամ Սերգեյ Չիչոյանին։

Обязанности главы Высшего судебного совета Армении временно будет исполнять Сергей Чичоян 06/12/2019   12:50  |  Лента новостей
Временно исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета Армении Геворк Даниелян представил заявление в Высший судебный совет по поводу признания его полномочий прекращенными с 10 июня 2019 года.
В данном случае заявление об отставке само по себе служит в силу закона основанием для прекращения полномочий члена Высшего судебного совета.
В связи с данным заявление ВСС на основании части 5 статьи 86 судебного кодекса РА принял решение, констатировав факт  отставки Геворка Даниеляна.
В порядке, установленном частью 13 статьи 84 Судебного кодекса РА, в случае приостановления, прерывания или прекращения полномочий председателя Высшего судебного совета его обязанности исполняет старший по возрасту член Совета, в данном случае - член Совета Сергей Чичоян.
11:58 25/04/2019  |  Лента новостейСудьбу троих судей, взявших самоотвод по делу Роберта Кочаряна, решит ВСС