Ադրբեջանական օդուժի թռիչքները գտնվում են ՊԲ հակաօդային պաշտպանության միջոցների խիստ վերահսկողության տակ 06/12/2019   13:21  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Այսօր ադրբեջանական մի շարք լրատվամիջոցներ, հենվելով իրենց պաշտպանական գերատեսչության մամլո ծառայության կողմից տրամադրված հաղորդագրության վրա, տեղեկություն են տարածել, թե իբր հայկական ստորաբաժանումները շփման գծի տարբեր ուղղություններում խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, բացի տարատեսակ հրաձգային զինատեսակներից, կիրառել են նաև 60 մմ-ոց ականանետեր (8 արկ): Այս մասին տեղեկացանք Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի տարածած հաղորդագրությունից։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ոչ միայն հերքում է տարածված այս ապատեղեկությունը, այլև իրազեկում է, որ հունիսի 11-ի օրվա ընթացքում և 12-ի գիշերը  ադրբեջանական կողմն է հակամարտ զորքերի շփման գծի մի շարք հատվածներում գործողության մեջ դրել ինչպես տարբեր տրամաչափի հեռահար և դիպուկահար զինատեսակներ, այնպես էլ ՀԱՆ-17 տիպի  նռնականետեր (5 նռնակ):  Անհրաժեշտության դեպքում ասվածը կարող ենք հիմնավորել համապատասխան տեսագրություններով:
Բացի դրանից առաջնային գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական անօթաչու թռչող սարքերի և ռազմական ավիացիայի ուսումնական թռիչքների աճ, որոնք հաճախ խախտում են սահմանված թռիչքային գոտին:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ադրբեջանական օդուժի թռիչքները գտնվում են ՊԲ հակաօդային պաշտպանության միջոցների խիստ վերահսկողության տակ, իսկ դիրքապահ ստորաբաժանումները լիարժեքորեն տիրապետում են առաջնային գծում տիրող օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը:
ԱՀ պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրավիճակն արհեստականորեն սրելու սադրիչ գործողություններից և անվերապահորեն կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հրադադարի պահպանման շուրջ ձեքբերված պայմանավորվածությունը: Հակառակ դեպքում իրավիճակի սրման և դրանից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է պաշտոնական Բաքվի վրա:

Минобороны Арцаха сообщает о росте учебных полетов азербайджанских беспилотников и военной авиации 06/12/2019   14:10  |  Карабахский конфликт
Министерство обороны Республики Арцах предупредила Баку об ответственности за провокационные действия по искусственному обострению ситуации.
“Сегодня ряд азербайджанских СМИ, основываясь на сообщении, предоставленном пресс-службой оборонного ведомства своей страны, распространили информацию о том, что якобы армянские подразделения, нарушив режим прекращения огня на разных участках линии соприкосновения, помимо различного стрелкового оружия, применили также 60-миллиметровые минометы (8 снарядов)”, - говорится в заявлении министерства обороны Республики Арцах.
Как передает пресс-службы ведомства, Минобороны Республики Арцах не только опровергает эту растиражированную информацию, но и уведомляет о том, что в течение всего дня 11 июня и в ночь на 12-ое июня именно азербайджанская сторона на ряде участков линии соприкосновения войск задействовала как дальнобойное и снайперское оружие разного калибра, так и гранатометы АГС-17 (5 снарядов).
В Минобороны Арцаха заявили, что при необходимости могут обосновать сказанное соответствующими видеозаписями.
Кроме того, как отмечается в заявлении оборонного ведомства Арцаха, по всей протяженности передовой наблюдается рост учебных полетов азербайджанских БПЛА и военной авиации, которые часто нарушают установленную летную зону.
Минобороны Республики Арцах заявляет, что полеты азербайджанских ВВС находятся под строгим контролем средств ПВО Армии обороны Арцаха, а несущие дежурство на боевых позициях подразделения в полной мере владеют оперативно-тактической обстановкой на передовой.
“Минобороны Республики Арцах призывает азербайджанскую сторону воздерживаться от провокационных действий по искусственному обострению ситуации и безоговорочно выполнять достигнутые при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ договоренности вокруг соблюдения режима прекращения огня. В противном случае вся ответственность за обострение ситуации и вытекающие из этого последствия ляжет на официальный Баку”, – отмечается в заявлении.