Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը սնանկ է ճանաչվել 06/10/2019   17:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը Սնանկության դատարանի դատավոր Արսեն Բաբայանի որոշմամբ սնանկ է ճանաչվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Դատալեքս դատական-տեղեկատվական համակարգից։ Համաձայն վերջինիս՝ սեփականության իրավունքով նրան պատկանող գույքի վրա արգելանք է դրվել, բացառությամբ օրենքով չբռնագանձվող մասի։
Հիշեցնենք, որ «ՀայԲիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչը դիմել էր դատարան՝ խնդրելով սնանկ ճանաչաել Սուրիկ Խաչատրյանին։ «ՀայԲիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցիչ Գ. Թադևոսյանը դատարանին հայտնել էր, որ ՓԲ ընկերության և Սուրիկ Խաչատրյանի միջև 2017թ. հուլիսի 7-ին կնքվել է վճարային քարտով վարկային գծի պայմանագիրը, ըստ որի՝ բանկը պայմանագրով նախատեսված պայմաններով վարկառուին տրամադրել է 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով վարկային գիծ, իսկ վարկառուն պարտավորվել է մինչև 2020թ. հուլիսի 7-ը վերադարձնել ստացված վարկը և տարեկան 10% վճարել դրանից:
2018 թվականի հունիսի 22-ին բանկը վարկառուին ուղարկել է պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ նախապահանջ՝ վեջինիս տեղեկացնելով պարտքի ժամկետանց գումարը չվճարելու դեպքում վարկային պայմանագրով սահմանված կարգով պարտքի ամբողջ գումարը և վնասները բռնագանձելու մասին, սակայն պարտավորությունները կրկին չի կատարել: Ավելի ուշ Սուրիկ Խաչատրյանին ներկայացվել է բռնագանձման ծանուցում՝ երկամսյա ժամկետում պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները կատարելու, իսկ հակառակ դեպքում՝ նաև գրավի առարկայի վրա արտադատական կարգով բռնագանձում տարածելու մասին, սակայն վերջինիս կողմից պարտավորությունները կրկին չի կատարվել:
Դատարանը ուսումնասիրելով դիմումը և գնահատելով գործով ձեռք բերված ապացույցները, դրանք և գործի մյուս տվյալները  գտել է, որ «ՀայԲիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ի ներկայացուցչի դիմումը ենթակա է բավարարման:
Նշենք, որ վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո կամովին չկատարվելու դեպքում այն կկատարվի դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության միջոցով` պարտապանի հաշվին:
09:32 03/11/2018  |  ՄամուլԳորիսում որոշել են «գիտությունների դոկտոր» Լիսկայի դասախոսություններով սերունդ կրթել. «Հրապարակ»
11:00 02/11/2018  |  ՄամուլՍուրիկ Խաչատրյանը հանգրվանել է Լոնդոնում. «Ժամանակ»
17:48 06/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը  Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մասին հրապարակման  հիման վրա ուսումնասիրություն է սկսել

Экс-губернатор Сюника Сурик Хачатрян признан банкротом 06/10/2019   18:02  |  Лента новостей
Суд по делам о банкротстве под председательством судьи Арсена Бабаяна удовлетворил иск ЗАО "Армбизнесбанк" о признании банкротом бывшего губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебно-информационной системы  “Даталекс”.
По решению, на принадлежащее ему на праве собственности имущество наложен арест, за исключением части, не взимаемой по закону.
Бывший губернатор 7 июля 2017 года заключил в банке договор на получение кредита в размере $1 млн. под 10% годовых с обязательством полного погашения долга до 7 июля 2020 года.
22 июня 2018 года банк уведомил заемщика о взыскании всей суммы задолженности и ущерба в случае неисполнения оговоренных в кредитном договоре обязательств.
Однако Сурик Хачатрян не исполнил своих обязательств. Позже Сурику Хачатряну передали извещение о взыскании касательно исполнения оговоренных в договоре обязательств в течение двух месяцев, а в противном случае и о внесудебном порядке обращения взыскания на предмет залога, однако последний вновь не исполнил обязательств,
Суд, рассмотрев заявление и оценив добытые по делу доказательства, посчитал, что заявление представителя ЗАО “Армбизнесбанк” подлежит удовлетворению.
09:25 09/10/2018  |  Криминальная хроникаУголовное дело возбуждено по следам публикации об особняке экс- губернатора Сюникской области Армении