Դատարանը արձանագրել է Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտումը 06/07/2019   12:53  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ այսօր մասնակի բավարարեց ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքի գործով փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի բողոքը։
«Դատարանը արձանագրել է Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտումը։ Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտումը վերացնելու՝ վարույթ իրականացնող մարմնի և քննիչ Մուշեղյանին վարույթից հեռացնելու՝ դատախազի պարտականությունները սահմանելու պահանջի մասով բողոքը մերժել», - դատարանում ասաց  դատավորը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Քոչարյանի գույքի վրա արգելանքը դրվել էր նրան սահմանադրական կարգը տապալելու հոդվածով մեղադրանք առաջադրելուց մի քանի օր անց՝ ՀՔԾ քննիչի որոշմամբ:  Ավելին՝ արգելանք էր դրված նաև Ռոբերտ Քոչարյանի կենսաթոշակային հաշվեհամարի վրա, որը հետագայում հանվել էր  խախտման մասին բարձրաձայնումից հետո։
17:06 23/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատախազությունը Քոչարյանի գործով 2 բողոք է ներկայացրել
16:20 23/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՍահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը բողոքարկման ենթակա չէ. Կարեն Մեժլումյան

Суд в Ереване частично удовлетворил жалобу защиты на арест имущества Роберта Кочаряна 06/07/2019 13:06 | Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Анны Данибекян сегодня частично удовлетворил жалобу защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна на арест имущества экс-главы государства. Жалобу подал адвокат экс-президента Ованнес Худоян.
Суд констатировал нарушение прав Роберта Кочаряна.
При этом суд отклонил требование по части устранения нарушения прав Роберта Кочаряна, а именно отстранения от участия в производстве по делу следственного органа и следователя Мушегяна и определения обязательств прокурора.
Как ранее сообщалось, арест на имущество Кочаряна по решению следователю был наложен спустя несколько дней после предъявления ему обвинения в свержении конституционного строя.
Более того, арест был также наложен и на пенсионный счет Роберта Кочаряна, который впоследствии был снят.