Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի պետությունների խորհրդարանների նախագահների 4-րդ գագաթնաժողովին 06/05/2019   17:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 5-ին Վարշավայում մեկնարկել է Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի պետությունների խորհրդարանների նախագահների 4-րդ գագաթնաժողովը:
Այս ձեւաչափը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Լեհաստանի խորհրդարանի կողմից ընտրված յուրօրինակ հարթակ է Եվրոպայի առջեւ ծառացած մարտահրավերներին արձագանքելու, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր քննարկելու համար:   Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունը:
Լեհաստանի Սեյմի եւ Սենատի ղեկավարներ Մարեկ Կուխչինսկու եւ Ստանիսլավ Կարչեւսկու համատեղ հրավերով գագաթնաժողովին էին հրավիրված տարածաշրջանի խորհրդարանների ղեկավարներ, պատգամավորներ եւ հեղինակավոր գիտնականներ՝ քննարկելու համընդհանուր պատմության հարցերն ու ժամանակակից մարտահրավերները:
Խոսելով Արեւելյան եւ Կենտրոնական Եվրոպայի տարածաշրջանի ընդհանրական պատմության դեպքերի, համընդհանուր մարտահրավերների եւ մասնավորապես՝ Հայաստանի ժողովրդավարացման օրինակի մասին, իր ելույթում Արարատ Միրզոյանը կոչ է արել գործընկերներին. «Ժամանակն է նայել եւ տեսնել իրական պատկերը, ժամանակն է դադարեցնել իրեն չարդարացրած, անարդյունավետ գործելակերպը, եւ մեր թանկ ժամանակն ու ջանքերը նոր հակամարտություններ, նոր արգելապատնեշներ եւ բաժանարար գծեր ստեղծելու փոխարեն, իրապես պահն է, հարգելի' գործընկերներ, համախմբվելու եւ ուղղելու բոլորիս ջանքերը մեր համընդհանուր մարտահրավերները դիմակայելուն՝ ամրապնդելով ժողովրդավարությունն ու ապահովելով խաղաղությունը, խթանելով կրթությունն ու բարելավելով մարդկանց կենսապայմանները»:
Գագաթնաժողովի խոսնակներն անդրադարձել են նաեւ գլոբալացման, ազգային ինքնության եւ Կենտրոնական ու Արեւելյան Եվրոպայի ապագայի շուրջ ձեւավորված աշխարհաքաղաքական իրավիճակին առնչվող հարցերին:
19:10 20/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի արտագնա նիստին
17:53 06/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Կորեայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
15:24 03/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երկու բարեկամ ժողովուրդներն ունեն հարաբերությունների զարգացման մեծ կամք». Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄԷ պետնախարար Ահմադ Ալի ալ-Սայեղին
15:06 30/04/2019ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալական նամակ է հղել Պորտուգալիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահին
12:32 22/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահը՝ ԱԺ պատգամավորների «անկապ» թվացող հարցերի մասին
18:58 03/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահն ընդունել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի տարածաշրջանային տնօրենին

Спикер НС Армении принял участие в четвертом саммите глав парламентов государств Центральной и Восточной Европы 06/05/2019   17:55  |  Лента новостей
В Варшаве 5 июня стартовал 4-й саммит глав парламентов государств Центральной и Восточной Европы.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, этот формат в последние несколько лет – избранная парламентом Польши своеобразная площадка для реагирования на вставшие перед Европой вызовы, а также обсуждения представляющих взаимный интерес вопросов.
По совместному приглашению руководителей Сейма и Сената Польши Марека Кухциньского и Станислава Карчевского на саммит были приглашены главы парламентов, депутаты и авторитетные ученые региона – для обсуждения вопросов общей истории   и современных вызовов.
В своем выступлении коснувшись общих исторических событий региона  Центральной и Восточной Европы и, в частности, примера демократизации Армении, А.Мирзоян призвал партнеров: “Пора увидеть реальную картину, пора прекратить не оправдавшую себя, неэффективную практику тратить наше ценное время и усилия, и вместо нагнетания новых конфликтов, создания новых преград и разделительных линий действительно настало время, уважаемые коллеги, объединиться и направить все наши усилия на противостояние общим вызовам, укрепляя демократию и обеспечивая мир, поощряя образование и улучшая условия жизни людей”.
Спикеры обратились на саммите также к вопросам глобализации, национальной идентичности и сложившейся геополитической ситуации вокруг будущего Центральной и Восточной Европы.