Քոչարյանի գործով Վազգեն Ռշտունին ինքնաբացարկ հայտնեց (տեսանյութ) 06/03/2019   19:18
Վերաքննիչ քրեական դատարանում դատավոր Վազգեն Ռշտունին քիչ առաջ հայտնեց ինքնաբացարկ Ռոբերտ Քոչարյանի անձեռմխելիության վերաբերյալ բողոքի քննության գործով։ Այս մասին դատարանի դահլիճում հայտարարեց հենց ինքը՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունին։ Նա հայտնեց, որ ամեն դեպքում կարող էր հայտնել օբյեկտիվ որոշում, թեեւ դատավարության մի կողմն ունի այլ կարծիք։
«Ինչպես նիտի ընթացքում կարծիք հայտնեցի, որ չեմ կիսում դատավարության մասնակիցների տեսակետները, եւ քանի որ վարույթ էի ընդունել, կարող էի օբյեկտիվ որոշում կայացնել, սակայն հաշվի առնելով, որ մի կողմը չունի վստահություն իմ նկատմամբ, եւ եթե պրոֆեսիոնալ իրավաբանները չունեն այդ վստահությունը, ենթադրովում է, որ հասարակությունն էլ չի ունենա»,-ասաց Ռշտունին։
Նա նշեց, որ հաշվի է առնվել նաեւ այն հանգամանքը, որ Ալեքսանդր Ազարյանը տվյալ գործով հայտնել է ինքնաբացարկ, եւ իր կողմից շարունակել քննել տվյալ բողոքը, կնշանակեր, որ մեծ մղումներ ունի այս բողոքը քննելու. «Իհարկե, մոտեցումներն այլ կլինեին, եթե դատավարության մասնակիցներն այլ կարծիքի լինեին»։
Երրորդ փաստարկն էլ, ըստ Ռշտունու, այն է, որ իրենց հետ կապված հանգամանքներ պետք է պարզվեն համապատասխան իրավասու մարմիններում՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի հաղորդման հիման վրա, եւ այդ հանգամանքը՝ դատավորի որոշումը գրելը, կամ պետք է հաստատվի, կամ հերքվի։
Այս բոլորի համակցության մեջ դատարանը ընդունեց ինքնաբացարկի որոշում։
16:58 03/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴատավոր Մխիթար Պապոյանը հաղորդում է ներկայացրել՝ սուտ մատնության վերաբերյալ (տեսանյութ)

Судья по делу Роберта Кочаряна взял самоотвод(Видео) 06/03/2019   20:21  |  Суд по делу второго президента РА
Председатель Апелляционного уголовного суда Армении Вазген Рштуни, который должен был рассмотреть жалобу защиты на решение об отказе в прекращении уголовного преследования в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна на основании неприкосновенности, взял самоотвод. Об этом заявил в зале суда Вазген Рштуни.
По его словам, в любом случае он мог бы вынести объективное решение, хотя одна из сторон судебного процесса имеет на этот счет иное мнение.
“Как я уже высказался в ходе заседания, я не разделяю мнения участников судебного процесса, и, поскольку я принял дело к производству, то мог бы вынести объективный судебный акт, однако одна из сторон судопроизводства не доверяет мне, а если юристы-профессионалы не испытывают этого доверия, то, предположительно, и общество его не испытывает”, - сказал Рштуни.
По его словам, учтено также то обстоятельство, что судья Александр Азарян по данному делу взял самоотвод, и дальнейшее рассмотрение им этой жалобы, означало бы наличие у него сильной мотивации для рассмотрения жалобы.
“Конечно, подходы были бы иными, если бы участники судопроизводства сочли бы, что суд может вынести по данному делу беспристрастное решение”, - сказал он.
Третий довод, по словам Рштуни, заключается в том, что связанные с ними обстоятельства требуют прояснения в соответствующих компетентных органах, в частности имели ли они участие в составлении текста судебного акта по делу Роберта Кочаряна; данное обстоятельство должно быть либо подтверждено, либо опровергнуто. С учетом всей совокупности суд принял решение взять самоотвод.