Տնտեսությունն ունի լավ տրամադրություն. Նիկոլ Փաշինյան 05/30/2019   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ տնտեսությունն ունի լավ տրամադրություն, որի հիմքը մայիսի 27-ին ԱՎԾ-ի հրապարակած ապրիլ ամսվա մակրոտնտեսական ցուցանիշներն են։
«Պետք է արձանագրել, որ առաջին չորս ամսվա տվյալներով, ՀՀ-ում տնտեսական իրավիճակի զարգացումը տեղի է ունենում դրական ու լավատեսական դինամիկայով», - ասաց նա՝ նշելով, որ ապրիլին ունեցել ենք  9,2 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ։
«Եթե այս ցուցանիշը համադրում ենք առաջին եռամսյակի ամփոփված տվյալների հետ, համախառն ներքին արդյունքի 7,1 տոկոս աճ ենք ունենում», - ասաց նա ու ընդգծեց, որ  Հայաստանի տնտեսությունն ունի լավ տրամադրություն։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը աճել է 13, 2 տոկոսով, իսկ շինարարության ոլորտում աճը ավելի քիչ է, քան սպասվում էր։
«Համոզված եմ, որ այս ցուցանիշները կլավանան, ինչու եմ համոզված, որովհետև հիպոթեքային շուկայում տիրող իրավիճակը անխուսափելիորեն բերելու է այդ արդյունքի», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
08:11 30/05/2019  |  ՄամուլՆուր Սուլթանում ամեն ինչ հարթ չի ընթացել. ինչ է փորձում թաքցնել իշխանությունը.«Հրապարակ»
21:26 29/05/2019  |  ՄեկնաբանությունՈստիկանապետը կաշկանդվա՞ծ է ՀՀ վարչապետի հայտարարություններով
20:32 29/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ու Պուտինն ունեցել են ոչ պաշտոնական շփումներ. Վլադիմիր Կարապետյան
14:38 29/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մենք շահագրգռված ենք ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի առավելագույնս արդյունավետ մասնակցությամբ». Նիկոլ Փաշինյան
11:48 24/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը հետամուտ է կրոնի, հավատքի և խղճի ազատությանը. Նիկոլ Փաշինյան
13:32 20/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿոչ եմ անում ժամը 13.30-ից վերացնել բոլոր դատարանների արգելափակումը. Նիկոլ Փաշինյան
23:11 19/05/2019  |  ՔաղաքականՀՅԴ-ն ՀՀ նախագահից պահանջում է ապահովել երկրում սահմանադրական կարգի պահպանումը

Никол Пашинян: у армянской экономики хорошее настроение 05/30/2019 12:09 | Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства рассказал о хороших настроениях в экономике. По его словам, причиной этому послужили макроэкономические показатели за апрель, обнародованные Национальной статистической службой 27 мая.
“Надо констатировать, что по данным за первые четыре месяца, наметилась положительная и оптимистическая динамика развития экономической ситуации в Армении”, - сказал он.
По его словам, если этот показатель сопоставить с обобщенными результатами за первый квартал, то рост валового внутреннего продукта составляет 7,1%”, - отметил он.
По словам Никола Пашиняна, объем промышленного производства вырос на 13,2%, а вот в сфере строительства рост оказался меньше ожидаемого.
“Уверен, что эти показатели улучшатся. Почему я уверен? Потому что царящая на ипотечном рынке ситуация неизбежно приведет к этому результату”, - пояснил Пашинян.