Զոհրաբ Մնացականյանբ ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածու Զասին 05/28/2019   10:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մայիսի 27-ին ընդունեց Բելառուսի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասին, ով Բիշկեքում կայացած ԱԳ նախարարական նիստի ժամանակ ընդունված որոշման համաձայն առաջադրվել է որպես ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածու 2020թ. հունվարի 1-ից մինչև 2022թ. դեկտեմբերի 31-ը ժամանակահատվածի համար:
Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարար Մնացականյանը շեշտեց Կազմակերպության կարևոր դերը Հայաստանի անվտանգության համակարգում: Անդրադառնալով ՀԱՊԿ շրջանակներում Հայաստանի առաջնահերթություններին` Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծեց անդամ-պետությունների միջև սերտ համագործակցության միջոցով կառույցի գործունեության արդյունավետության շարունակական բարձրացման կարևորությունը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը նշեց, որ Բիշկեքում կայացած ՀԱՊԿ ԱԳՆԽ նիստի արդյունքներով հնարավոր եղավ համաձայնության գալ ինչպես գլխավոր քարտուղարի թեկնածուին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի դիտարկմանը ներկայացնելու և նրա պաշտոնավարման ժամկետի, այնպես էլ գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների վաղաժամ դադարեցման դեպքերում իրավական բացի լրացման ուղղությամբ աշխատանքների իրականացման ժամկետների շուրջ։
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ կառույցի գլխավոր քարտուղարը իր լիազորությունների շրջանակներում պետք է առաջնորդվի Կազմակերպության հիմնարար փաստաթղթերով, բոլոր անդամ պետությունների ու կառույցի ընդհանուր շահերով և քաղաքական գծով, ղեկավարի քարտուղարության բնականոն գործունեությունը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի թեկնածու Զասը շնորհակալություն հայտնեց իր թեկնածությունը Բիշքեկում ԱԳՆԽ նիստի արդյունքում ՀԱԽ-ի նիստին ներկայացնելու համար և վստահեցրեց, որ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվելու դեպքում հետևողականորեն հանդես է գալու ՀԱՊԿ-ի անդամ բոլոր երկրների անվտանգության շահերի պաշտպանության դիրքերից։

Глава МИД Армении встретился с кандидатом на пост генсека ОДКБ 05/28/2019   11:19  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 27 мая принял госсекретаря Совета безопасности Беларуси Станислава Зася, который, согласно принятому в ходе состоявшегося в Бишкеке заседания глав МИД решению выдвинут кандидатом на должность генерального секретаря ОДКБ на период с 1-го января 2020 года до 31 декабря 2022 года.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Мнацаканян подчеркнул важную роль Организации в системе безопасности Армении. Коснувшись приоритетов Армении в рамках ОДКБ, министр подчеркнул важность последовательного повышения эффективности деятельности структуры посредством тесного сотрудничества между странами-членами.
Глава МИД Армении отметил, что по итогам заседания СМИД ОДКБ в Бишкеке удалось прийти к согласию как по вопросу кандидатуры генсека, в частности, ее представления на рассмотрение Совета коллективной безопасности и по срокам пребывания в должности, так и по срокам проведения работы по восполнению правового пробела в случае досрочного прекращения полномочий генерального секретаря.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что генсек структуры в рамках своих полномочий должен руководствоваться основополагающими документами Организации, интересами и политической линией всех государств-членов и общими интересами структуры, а также руководить нормальной деятельностью секретариата.
Зась заверил, что в случае назначения на пост генсека ОДКБ будет последовательно выступать с позиции защиты интересов безопасности всех стран-членов ОДКБ.