ՍԴ-ն՝ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործը բողոքարկելու հնարավորության մասին 05/27/2019   14:49  |  Դատական ռեպորտաժներ
Սահմանադրական դատարանը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ անդրադառնում է Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների նկատմամբ քրեական գործը բողոքարկելու հնարավորությանը:
ՍԴ հաղորդագրությունում ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմը՝ ի պատասխան մամուլի որոշ հրապարակումների առ այն, որ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումը՝ «Սահմանադրական դատարան դիմելու եւ գործի վարույթը կասեցնելու մասին» (2019 թվականի մայիսի 20-ի որոշումը (ԵԴ/0253/01/19 քրեական գործով) դատավարության կողմերին զրկում է այդ որոշումը բողոքարկելու հնարավորությունից, քանի որ քրեական գործն իր ողջ նյութերով ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան, եւ առանց քրեական գործի նյութերի վերաքննիչ քրեական դատարանը բողոքը քննել չի կարող, տեղեկացնում է, որ, ի տարբերություն 2006 թվականի խմբագրությամբ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի 71-րդ հոդվածի 6-րդ կետի՝ «Դիմումին կցվում է դիմողի վարույթում գտնվող գործը, որը դիմողին է վերադարձվում սահմանադրական դատարանի որոշումն ընդունելուց հետո», 2018 թվականի «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 71-րդ հոդվածը նման պահանջ այլեւս չի սահմանում:
Ուստի՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի կողմից Սահմանադրական դատարան համապատասխան գրություն ներկայացվելու դեպքում դիմումին կից ներկայացված քրեական գործի նյութերը կարող են վերադարձվել:
Գործի քննության հետագա փուլերում անհրաժեշտության դեպքում այդ նյութերը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 42-րդ հոդվածի համաձայն, Սահմանադրական դատարանը կարող է պահանջել:
Դիմումին կից ներկայացված քրեական գործի նյութերի վերադարձնելը, վերոնշյալ կարգավորումների պարագայում, չի կարող ազդել Սահմանադրական դատարանում այդ գործի «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով քննության հետագա ընթացքի վրա»:
23:34 11/05/2019  |  ՀարցազրույցՀՀ վճռաբեկ դատարանի՝ իր լիազորությունների վերազանցման արդյունքում դատական ակտի բեկանումն առաջացնելու է մի շարք իրավական կազուսներ. Արթուր Ղամբարյան

КС выступил с пояснениями по поводу возможности обжалования недавнего решения суда по делу Кочаряна 05/27/2019   16:21  |  Суд по делу второго президента РА
Конституционный суд Армении отреагировал на некоторые публикации в прессе по поводу возможности обжалования решения суда общей юрисдикции Еревана о приостановлении производства по делу второго президента РА Роберта Кочаряна и троих бывших высокопоставленных чиновников и обращении в КС.
“Аппарат Конституционного Суда Республики Армения в ответ на ряд появившихся в прессе публикаций, согласно которым заявление суда общей юрисдикции города Еревана "Об обращении в Конституционный суд и приостановлении производства по делу" (постановление от 20 мая 2019) лишает стороны судебного процесса возможности обжаловать это решение, поскольку уголовное дело со всеми его материалами направлено в КС, а без материалов уголовного дела Апелляционный уголовный суд не может рассматривать жалобу, сообщает, что в отличие от пункта 6 статьи 71 Закона “О Конституционном суде” в редакции от 2006 года “К заявлению прилагается дело, находящееся в производстве заявителя, которое возвращают заявителю после принятия решения Конституционного суда”, статья 71 Конституционного закона “О Конституционном суде” от 2018 года больше не устанавливает такого требования.
Следовательно, в случае подачи судьей суда общей юрисдикции Еревана Давидом Григоряном соответствующего письменного обращения в Конституционный суд, прилагаемые к заявлению материалы уголовного дела могут быть возвращены. При необходимости на последующих этапах рассмотрения дела эти материалы в соответствии со статьей 42 конституционного закона “О Конституционном суде” Конституционный суд может снова их потребовать.
Возврат материалов уголовного дела, прилагаемых к заявлению, в случае с вышеуказанными нормами регулирования не может повлиять на дальнейший ход рассмотрения этого дела в Конституционном суде в порядке, установленном конституционным законом “О Конституционном суде”.