Դատական համակարգը կարծես շարունակում է ազդեցություններ կրել այլ շրջանականերից. Արարատ Միրզոյան 05/24/2019   11:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այն հանգամանքը, որ Հայաստանի հանրությունը չունի վստահություն դատական համակարգի նկատմամբ, իսկ դա ակնհայտ է, արդեն իսկ խոսում է այն մասին, որ  լրջագույն և արագ, գիտակցված որոշումներ կայացնելու ժամանակն է: Այսօր Ազգային ժողովում անցումային արդարադատության թեմայով լսումների ժամանակ ասաց ԱԺ նապագահ Արարատ Միրզոյանը:
Նա նշեց, որ կիսում է միջազգային փորձագետների հնչեցրած այն գնահատականները, որ եթե կիրառվի անցումային արդարադատություն ապա ճիշտ ժամանակը հիմա է և չէր կարելի դա անել շուտ, հապճել կամ  չի կարելի հապաղել, ուշացնել:
«Անցումային արդարադատության նպատակը վերջնական, անկախ դատական համակարգի ձևավորումն է: Այս օրերին շատ խոսվեց այն մասին, որ իշխանության մյուս թևերը որևէ կերպ չեն ազդում դատական համակարգի որոշումների վրա, բայց միևնույն ժամանակ դատական համակարգը կարծես շարունակում է ազդեցություններ կրել այլ շրջանականերից»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԺ նախագահն ընգծեց՝ անցումային արդարադատությունը նպատակ ունի ոչ թե ավելի սրել եղած խնդիրները, այլ տալ լուծում և հանգեցնել հանրային համերաշխության:
Միրզոյանի խոսքով, եթե անցումային արդարադատությունը մի ծով է, որի ափին  կանգնած ենք, ապա չափազանց կարևոր է հասկանալ՝ ինչ չափով ենք մտնում այդ ծովը, որովհետև եթե մտնում ենք ոչ բավարար չափով ապա պետք է ասենք՝ չեն բավարարվի հասարակության ակնկալիքներն:
«Եթե խորանում ենք այդ ծովում ավելի քան անհրաժեշտ է, ապա կարող ենք հանգել ոչ ինստիտուցիոնալ լուծումների, ինչը որևէ կերպ չի կարելի թույլ տալ»,-նշեց ԱԺ նախագահը:
Միրզոյանն ասաց, որ պետք է հասկանալ ի վերջո դատական համակարգը ներկայացնու՞մ է ՀՀ քաղաքացիներին և իրականացնու՞մ է նրանց կողմից պատվիրակված լիազորությունները, թե՞ ոչ:
ԱԺ նախագահի խոսքով, անցումային արդարադատությունը պիտի օրինական ճանապարհով աջակցի, մաքրի, զտի և կայացնի գործող դատական համակարգը:
09:47 24/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխող քաղաքական ուժը նախաձեռնել է Հայաստանում դատական իշխանության կազմալուծման գործընթաց. հայտարարություն
14:33 23/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՉաղտոտել ու խնամքով վերաբերվել շրջակա միջավայրին. ԱԺ նախագահը՝ համապետական շաբաթօրյակի գլխավոր ուղերձի մասին
16:12 14/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը

Спикер парламента Армении: судебная власть продолжает попадать под влияние других кругов 05/24/2019   12:39  |  Лента новостей
Нынешняя судебная система не пользуется доверием граждан, заявил спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян в ходе парламентских слушаний  на тему "Перспективы применения инструментов переходного правосудия переходного периода в Армении".
“Тот факт, что общественность Армении не питает доверия к судебной системе, а это очевидно, уже говорит о том, что настало время для принятия серьезных, оперативных и осознанных решений”, - сказал Арарат Мирзоян.
Он отметил, что разделяет озвученные международными экспертами оценки по поводу того, что сейчас самое время для внедрения переходного правосудия, и  что делать этого раньше не следовало: в этом деле нельзя спешить, но и нельзя с этим запаздывать.
“Цель переходного правосудия – формирование окончательной независимой судебной системы. В эти дни много говорилось о том, что остальные ветви власти каким-либо образом не влияют на решения судебной власти, однако в то же время судебная система, похоже, продолжает попадать под влияние других кругов”, - заявил Мирзоян.
Спикер парламента Армении подчеркнул, что цель  правосудия переходного периода -  не обострение  существующих проблем, а разрешение их и установление общественной солидарности.
По словам Мирзояна,  если переходное правосудие – это целое море, к берегам к которой мы причалили, то чрезвычайно важно понять, насколько глубоко следует погружаться в него,.
“Если мы погружаемся не достаточно глубоко, то  должны заявить, что ожидания общества не будут оправданы. Если же мы  погрузимся глубже, чем этого требуется, то это может привести к неинституциональным решениям, чего  никоим образом нельзя допустить”, - пояснил Мирзоян.
По его словам, надо понять, судебная система представляет граждан и исполняет делегированные ими полномочия или нет.
Спикер НС также заявил, что  переходное правосудие должно законным путем очистить судебную систему и помочь ее становлению.