Երևանի Գրիգոր Լուսավորչի փողոցը կանվանափոխվի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի 05/22/2019   13:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Գրիգոր Լուսավորչի փողոցը կանվանափոխվի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանի ավագանին ձայների 30 կողմ, 7 դեմ և 12 ձեռնպահ համամասնությամբ կողմ քվեարկեց ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Թեհմինա Վարդանյանի կողմից առաջարկված նախագծին:
Գրիգոր Լուսավորիչը հայ եկեղեցու հոգևոր Հայրերի կողմից դասվել է ավագ սրբերի կարգին, այնուհետև դասվել համաքրիստոնեական սրբերի շարքին:
Նախագծում նշվում է, որ Գրիգոր Լուսավորչի անվամբ կոչված փողոցը ներկայումս չի ընդգրկում «Սուրբ» ածականը, ինչն անհրաժեշտ է շտկել, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հայ ազգը առաջինն է, որ քրիստոնեությունը ընդունել է որպես պետական կրոն։
Նույն նիստում Երևանի ավագանին բուռն քննարկումների արդյունքում մերժեց Մովսես Խորենացու փողոցի և Մաշտոցի պողոտայի անվանումներով «Սուրբ» բառի ավելացման առաջարկը:

Улицу Григора Лусаворича в центре Еревана переименуют 05/22/2019   14:10
Улица Григора Лусаворича в центре Еревана будет переименована в улицу Святого Григория Лусаворича. Об этом, как передает "Арменпресс", Соответствующее решение Совет старейшин Еревана принял на заседании в среду.
С инициативой о переименовании ряда улиц выступила член фракции "Луйс" Темина Варданян.
Проект поддержали 30 членов горсовета, против высказались 7, еще 12 воздержались
Григор Лусаворич духовными отцами армянской церкви был причислен к Лику старших святых, а затем причислен к Лику общехристианских святых.
В проекте отмечается, что улица имени Григория Лусаворича в настоящее время не включает прилагательное “Сурб”(Святой), что необходимо исправить, учитывая то обстоятельство, что армянский народ первым принял христианство в качестве государственной религии.
Вместе с этим Совет старейшин отклонил предложения переименовать проспект Месропа Маштоца в проспект Святого Месропа Маштоца, а улицу Мовсеса Хоренаци в улицу Святого Мовсеса Хоренаци.