Քոչարյանը պատմել է, թե ինչ տեսանյութ էր պաշտպանական կողմը ցանկանում ցուցադրել դատարանում 05/16/2019   16:03  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր հայտարարել է, որ այն նյութերի զգալի մասը, որոնք փաստաբաններն ուզում էին հրապարակել դատարանում վերաբերում են 2008 թվականին մարտի 1-ի իրադարձություններին
‹‹Մինչև մարտի 1-ի իմ հայտնի մամուլի ասուլիսը, ես կապվել եմ Գորիկ Հակոբյանի հետ և հարցրել իրավիճակի մասին, և ինքն ասաց, որ զենք են կիրառում, մարտական նռնակներ կան ու այդ դրվագը ինքը պատմեց, որ մեքենայից դուրս է գալիս կրակում զինվորների ուղղությամբ, հետ է մտնում, նորից դուրս է գալիս, ետ է մտնում››,-ասաց Քոչարյանը:
Նա նշեց, որ դեպքերից հետ, երբ սկսեցին մամուլում քննադատել, պահանջել է տեսագրությունները եւ անձամբ Հակոբյանը մի շարք այլ դրվագներ է ցույց տվել իրեն: Պաշտոնաթող նախագահը հայտարարեց, որ այդ տեսագրությունները չկան քրեակա գործի նյութերում. «չգիտեմ որտեղ են»։
Նրա խոսքով, այդտեղ բավականին հետաքրքիր նյութեր են եղել, թե ինչպես է նռնակը պայթում և պայթյունի հետևանքով ոստիկանության կապիտան զոհվում:
Քոչարյանը ընդգծեց, որ քննչական մարմինը սկզբից կտրուկ մերժում էր, որ այս տվյալներն ունի:
Նա նշեց, որ ԱԱԾ-ի կողմից ընդամենը մեկ մարդու հարցաքննվելը նույնպես հարցեր է առաջացնում, և ամբողջական պատկերացում ունենալու համար են ցանկանում՝ դատարանը հնարավորություն տա այդ հարցերը ավելի ընդլայնված քննարկելու:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը միջնորդել էր ապահովել տեխնիկական հնարավորություններ` ցուցադրելու համար 15 րոպեանոց տեսանյութեր, իսկ դատավորը նշել էր, որ այս փուլում ապացույցներ չեն ներկայացվում
15:31 16/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՀրապարակվեցին Վարդան Օսկանյանի եւ Սամվել Մայրապետյանի` կաշառքի դրվագով ցուցմունքներից որոշ դրվագներ
15:14 16/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴուք օրենքի նկատմամբ կիրառում եք ստեղծագործական մոտեցում. Ալումյանը՝ դատավորին
14:21 16/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատավորը թույլ չտվեց Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններին՝ տեսագրություն ցույց տալ դատարանում
14:06 16/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՁեր գործընկերները Ձեզ դրել են վատ դրության մեջ. Քոչարյանի փաստաբանը՝ դատավորին
13:20 16/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ նախագահներին կարելի է սպասել օրվա վերջում. Ալումյան
13:13 16/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Անձնական երաշխավորության առումով շահերի բախում հասկացությունը կիրառելի չէ»›. Հայկ Ալումյան
13:01 16/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը300.1 հոդվածով հարուցված քրեական գործով Ռոբերտ Քոչարյանը չի կարող կալանավորվել. Արամ Օրբելյան
12:43 16/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդեմ և հանուն Քոչարյանի կողմերը զրուցեցին
12:31 16/05/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանն այս գործով չունի մեղադրյալի պատշաճ կարգավիճակ. Արամ Օրբելյան

Роберт Кочарян заявил об исчезновении видеозаписей из материалов уголовного дела 05/16/2019   16:56  |  Суд по делу второго президента РА
Второй президент Армении Роберт Кочарян сегодня заявил, то значительная часть материалов, которые адвокаты хотели обнародовать в суде, касается событий, произошедших 1 марта 2008 года.
“До моей известной пресс-конференции 1 марта я связался с Гориком Акопяном(покойный директор Службы национальной безопасности Армении – Прим.ред.)”, чтобы уточнить ситуацию. Он сказал, что пустили в ход оружие, что есть боевые гранаты и что неизвестные выходят из машины, стреляют по военным и возвращаются обратно”, - рассказал Кочарян.
Он отметил, что после этого он потребовал эти видеозаписи, и Акопян лично ему показал несколько эпизодов. Экс-президент заявил, что этих записей нет в материалах уголовного дела. “Не знаю, куда они делись”, - сказал он.
Как отметил он, среди них были записи, на которых был запечатлен взрыв гранаты, в результате которого погибает капитан Полиции. Кочарян подчеркнул, что следственный орган с самого начала  категорически отрицал, что располагал этими данными.
По словам экс-президента, в ходе расследования по его делу был допрошен всего лишь один сотрудник СНБ, что тоже  вызывает вопросы.
Адвокат второго президента Ованнес Худоян сегодня  ходатайствовал о предоставлении технических возможностей для показа 15-минутного видеоматериала. Однако судья отклонил ходатайство, указав, что дело не находится на этапе исследования доказательств.