Միջադեպ դատավոր Գրիգորյանի և Ալումյանի միջև 05/14/2019   13:18  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում` դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի նախագահությամբ, շարունակվում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի` կալանավորման հիմնավորվածության հարցի քննարկումը:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Ինքնաբացարկի միջնորդությանը ծանոթանալուց և դրա վերաբերյալ իր առարկությունները ներկայացնելիս Հայկ Ալումյանը մի քանի անգամ կրկնեց նույն բանը` ասելով` «Տվյալ որոշումը կայացնելիս...», թե ինչ ասաց դրանից հետո, լրագրողներին լսելի չեղավ: Դատարանում շատ վատ է լսելիությունը եւ հաճախ լրագրողներին մնում է ենթադրել, թե ինչ են խոսում դատավարության կողմերը եւ ինչ բովանդակությամբ հայտարարություններ հնչեցնում
Սակայն դրանից հետո դատավորի և պաշտպանի միջև միջադեպ տեղի ունեցավ, և դատավորը կոչ արեց պահպանել էթիկայի վարքականոնը` միաժամանակ պահպանելով հարգանքը դատարանի հանդեպ: Պաշտպան Հայկ Ալունյանը հայտարարեց, որ ինքը հենց այդպես էլ անում է:
Այս պահին պաշտպանական կողմը ներկայացնում է իր առարկությունները` ինքնաբացարկի մերժման հիմքերի վերաբերյալ:
Նրանք փորձում են հասկանալ, թե դատավորը մյուս միջնորդություններին ինչու չի անդրադարձել, դատավորն էլ ասում է, որ դրանք չեն վերաբերում այսօրվա նիստին և կքննարկվեն ավելի ուշ:

Инцидент произошел между судьей и адвокатом Роберта Кочаряна 05/14/2019 14:02 | Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции под председательством судьи Давида Григоряна продолжает рассмотрение вопроса об обоснованности избранной в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Как передает корреспондент “ФактИнфо” из зала суда, при представлении возражений относительно отклонения ходатайства об отводе судьи адвокат экс-президента Айк Алумян несколько раз повторил одну и ту же фразу - “При вынесении данного решения…”. Что он сказал после этого, журналистам расслышать не удалось. Слышимость в зале суда плохая, и журналистам часто приходится догадываться, о чем говорят участники судебного процесса.
После этого между судьей и адвокатом произошел инцидент. Судья призвал адвоката соблюдать правила этики, одновременно сохраняя уважение к суду. В свою очередь адвокат Айк Алумян заявил, что он именно так и поступает.
В данный момент защита выступает с возражениями относительно основания для отклонения ходатайства об отводе судьи.
Они пытаются понять причины, по которым судья не взял на рассмотрение остальные ходатайства. В ответ на это судья утверждает, что они не относятся к сегодняшнему заседанию суда и будут рассмотрены позже.