Կառավարության նախկին պաշտոնյան դատի է տվել Նիկոլ Փաշինյանին 05/10/2019   10:08  |  Վարչական իրավունք
Տեսչական մարմնի աշխատանքները համակարգող գրասենյակի նախկին ղեկավար Հայկ Այվազյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ դիմել է ՀՀ վարչական դատարան և խնդրել անվավեր ճանաչել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օրենքի խախտմամբ ընդունված որոշումը։
Այվազյանը ցանկանում է, որ վերականգնվի իր աշխատանքն ու իրեն փոխհատուցեն ապօրինի հրամանի հետևանքով հարկադիր պարապուրդում գտնվելու ողջ ժամանակահատվածի համար։
Հիշեցնենք, որ Այվազյանը շաբաթներ առաջ պաշտոնանկ էր արվել ՀՀ վարչապետի հրամանով։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նա նշել էր, որ իր կարծիքով Փաշինյանը լիարժեք ինֆորմացիա չի ստացել, և ինքը աշխատանքից հեռացվել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի աշխատանքի թերացման պատճառով։
Այվազյանը նշել էր նաև, որ շատ ասելիք ունի, բայց դեռ պահը չի եկել։ Գրասենյակի նախկին ղեկավարը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել էր, որ բազմիցս փորձել է կապ հաստատել վարչապետի հետ, սակայն չի հաջողվել։
«Պաշտոնականով փորձեցի չստացվեց: Փախվարչապետին եմ ասել, փոխվարչապետը չկարողացավ ասել Փաշինյանին, գցեց օգնակնի վրա, օգնականն էլ չասեց»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել էր Այվազյանը։

Экс-сотрудник правительства Армении подал в суд на Никола Пашиняна 05/10/2019   10:36  |  Административное право
Бывший руководитель офиса по координации работ инспекционных органов аппарата премьер-министр Армении Айк Айвазян сообщил “Фактинфо”, что “обратился в Административный суд с просьбой аннулировать принятое с нарушением закона решение главы правительства РА Никола Пашиняна”.
Айвазян хочет, чтобы его восстановили на работе и выплатили  компенсацию за весь период вынужденного простоя вследствие противоправного приказа.
Напомним, Айвазян несколько недель назад был отправлен в отставку по решению премьер-министра Армении. В беседе с корреспондентом “Фактинфо” он выразил мнение, что Пашинян не владеет полной информацией, и что его отстранили от работы из-за упущений в работе, допущенных руководителем аппарата премьер-министра Эдуардом Агаджаняном.
Айк Айвазян также отметил, что ему многое есть, что сказать, однако пока для этого не  настало время. Экс-глава офиса сообщил “ФактИнфо”, что неоднократно пытался связаться с премьер-министром, однако безуспешно.
“Я попытался связаться по официальным каналам, не получилось. Попросил вице-премьера, однако он не смог сказать Пашиняну, перепоручил помощнику, а тот, в свою очередь, не сказал”, - рассказал Айвазян “ФактИнфо”.