Քոչարյանը հայտարարել է Հայաստանում նոր քաղաքական ընդդիմադիր ուժի ձեւավորան եւ իր՝ այդ ուժին միանալու մասին 05/08/2019   13:21  |  Քաղաքական
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտնել է, որ ուժեղ ընդդիմադիր ուժեր են գալու  դիմակայելու Հայաստանի նոր իշխանություններին և հույս ունի, որ ինքն էլ կլինի նրանց մեջ։
Գործակալությունը նշում է, որ Քոչարյանը երկրի նախագահ է եղել 1998-2008 թթ. և ձերբակալվել էր անցած տարվա հուլիսին՝ 2008-ին երկրում անօրինական  արտակարգ դրություն մտցնելու մեղադրանոքով։
Գործակալությունը նշում է, որ 64-ամյա պաշտոնաթող նախագահը ձերբակալվել է  նախորդ տարի երկրում խաղաղ ցույցերի միջոցով տեղի ունեցած փոփոխություններից հետո, երբ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց և ընդդիմության առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը ընտրվեց երկրի վարչապետ։
Քննադատները մեղադրում էին Քոչարյանին և նրա նախկին դաշնակիցներին նրանց իշխանության ժամանակ տիրող կոռուպցիայի և չարաշահումների, ինչպես նաև Ռուսաստանից մեծ կախվածություն ունենալու մեջ։
Պատասխանելով Reuters-ի հարցերին անազատությունից՝ Քոչարյանն ասել է, որ մեղադրանքները քաղաքական դրդապատճառներ ունեն և մեղադրել է Փաշինյանի կառավարությանը՝ ընտրովի արդարադատություն իրականացնելու մեջ։ Վերջիններս հերքում են մեղադրանքները։
Գործակալությանը  Քոչարյանն ասել է, որ իրեն առաջադրված մեղադրանքն ունի քաղաքական շարժառիթներ եւ Փաշինյանի կառավարությանը մեղադրել օրենքն ընտրովի կիրառելու մեջ՝ իրեն կալանավայրում՞ պահելու համար։ Քոչարյանը նաև նշել է, որ նոր քաղաքական գործիչներ և ընդդիմադիր ուժեր են ի հայտ գալիս Հայաստանում։
«Այս գործընթացը իհարկե կհանգեցնի ուժեղ քաղաքական ուժի ի հայտ գալուն, որը շատ շուտով մարտահրավեր կնետի նոր իշխանություններին», - նշել է Քոչարյանը պատասխանելով  Reuters-ի գրավոր հարցին։
Հարցին, թե արդյոք նա անձնապես ընդգրկվեու է այդ նոր հայտնվող ընդդիմադիր ուժի մեջ, նախկին նախագահը պատասխանել է՝ «Այո, իհարկե», սակայն չի մանրամասներ, թե ինչ ձեւաչափով է դա տեղի ունենալու։
Խոսելով նախորդ տարի տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների մասին՝ Քոչարյանն ասել է, որ դա «կուտակված դժգոհության և մարդկանց մոտ փոփոխություների ցանկության արդյունք էր, բայց ոչ հեղափոխություն»։
«Ես դա  չէի անվանի  հեղափոխություն, քանի որ երկրում հիմնովին ոչինչ չի փոխվել, բացի նրանից, որ հանրության մեջ աճել է ագրեսիան, իսկ իշխանության մեջ՝ պոպուլիզմն ու դիլետանտիզմը», - ասել է նա։
Քոչարյանը նաև պաշտպանել է 2008-ի ցույցերի ժամանակ իր ընդունած որոշումները։
«Կարգը վերականգնվել էր միայն արտակարգ իրավիճակ մցնելուց հետո և միայն դրա շնորհիվ։ Դա չանելը կնշանակեր պաշտոնեական անգործություն նախագահի կողմից», - գրել է նա։

Кочарян заявил о формировании мощной оппозиции Пашиняну и своих планах примкнуть к ней 05/08/2019   13:56  |  Политика
Арестованный второй президент Армении Роберт Кочарянв интервью агентству Reuters заявил о консолидации мощных оппозиционных сил, которые собираются бросить вызов новому руководству Республики Армения, и что он надеется оказаться среди них.
"В письме из места содержания Кочарян заявил агентству Reuters, что обвинения против него являются политически мотивированными, и обвинил правительство Никола Пашиняна в избирательном применении закона для того, чтобы держать его в тюрьме", – пишет агентство.
Кочарян сказал также, что в Армении появляются новые политические деятели и оппозиционные партии.
"Этот процесс, безусловно, приведет к созданию мощной политической силы, способной очень скоро бросить вызов властям", – отметил он в письменных ответах на вопросы Reuters.
На вопрос, будет ли он лично вовлечен в формирующуюся оппозицию, Кочарян ответил: "Да, конечно". При этом он не представил подробностей о том, в каком формате может быть это участие.
Оглядываясь назад на массовые протесты в Армении весной прошлого года, которые привели к смене власти в республике, Кочарян отметил, что они были вызваны «накопленным в обществе недовольством и стремлением к переменам», но события прошлого года, по его словам, не были революцией.
"Я бы не назвал это революцией, так как в стране в принципе ничего не изменилось, за исключением появления значительной доли агрессии в обществе, популизма и дилетантизма руководства", – сказал Роберт Кочарян в письменных ответах на вопросы агентства.
Кочарян также выступил в защиту решений, которые он принял во время протестов 2008 года.
"Порядок был восстановлен только после введения чрезвычайного положения и благодаря этому. Не делать этого означало бы официальное бездействие со стороны президента", – сказал он.