Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանների դիմումի հիման վրա քրգործ չի հարուցվել. ԱԱԾ-ն մերժել է 05/07/2019   14:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ տրված եզրակացության կազմման ընթացքում հնարավոր չարաշահումների թույլ տալու դեպքի առթիվ քրեական գործի հարուցումը ԱԱԾ-ի կողմից  մերժվել է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրել է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի պետ Ա. Աղաջանյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լեւոն Բաղդասարյանը մարտի 26-ին դիմել էր Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ գործ հարուցելու խնդրանքով: Պաշտպանական կողմը պնդում էր, որ Գրիգորյանի առողջության գնահատականի վերաբերյալ եզրակացության տակ ստորագրել է մի անձ, ով այդ պահին ազատված է եղել այդ պաշտոնից։
«Փաստինֆո»-ն հետաքրքրվել էր՝ արդյո՞ք նշված հաղորդման հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ, եթե այո, ապա՝ երբ եւ ինչ հոդվածով: Հետաքրքրվել էինք նաեւ՝ հարցաքննվե՞լ է արդյոք հիշյալ նախկին պաշտոնատար անձը։
ԱԱԾ-ի պատասխանում ասվում է, որ Մանվել Գրիգորյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանի հաղորդման առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախապատրաստվել են նյութեր, որի շրջանակներում բացատրություն է վերցվել ՀՀ առողջապահության նախարարի նախկին տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանից. «Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ Սերգեյ Խաչատրյանը Մ.Գրիգորյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ եզրակացությունը ստորագրելիս ազատված է եղել ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալի պաշտոնից, սակայն հաշվի առնելով, որ վերջինս դեռևս շարունակել է հանդես գալ որպես միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ, ուստի եզրակացությունը ստորագրելիս գործել է օրենքի և իր լիազորությունների շրջանակներում»:
Վերոհիշյալ տվյալների առկայության պայմաններում 11.04.2019 թվականին վարույթն իրականացնող մարմինը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով որոշում է կայացրել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին:
10:39 23/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀայտնի է, թե երբ կլինի Մանվել Գրիգորյանի գործով առաջին դատական նիստը
13:06 22/04/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը մերժեց Մանվել Գրիգորյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը

СНБ Армении отказала в возбуждении уголовного дела на основании заявления защиты Манвела Григоряна 05/07/2019 14:50 | Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении вынесла решение об отказе в возбуждении уголовного дела на основании заявления защиты бывшего депутата парламента Армении Манвела Григоряна. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщил начальник следственного департамента СНБ РА А. Агаджанян.
Напомним, адвокат экс-депутата Левон Багдасарян 26 марта обратился в Службу национальной безопасности с просьбой возбудить уголовное дело.
Защита утверждала, что под заключением об оценке состояния здоровья Григоряна стоит подпись человека, который на тот момент был освобожден от занимаемой должности.
За уточнениями ИА “Фактинфо” обратилось в СНБ. В ответе ведомства говорится, что в связи с заявлением защиты Манвела Григоряна в следственном департаменте СНБ РА велась подготовка материалы, в рамках которой были взяты разъяснения у бывшего заместителя министра здравоохранения Сергея Хачатряна.
“В ходе подготовки материалов было установлено и подтверждено, что Сергей Хачатрян при подписании заключения о состоянии здоровья М. Григоряна был освобожден с поста заместителя министра здравоохранения, однако с учетом того, что последний продолжал быть председателем межведомственной комиссии, то при подписании заключения действовал в рамках закона и своих полномочий”, - говорится в ответе.
В условиях наличия вышеупомянутых данных 11 апреля 2019 года следственный орган в соответствии с пунктом 2 части 1 статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса РА вынес решение об отказе в возбуждении уголовного дела.