Քաղաքական ապաստան խնդրելը դիմող անձի իրավունքն է, իսկ բավարարելը՝ Ռուսաստանինը. Զեյնալյան 04/29/2019   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միհրան Պողոսյանը ձերբակալվել է և մինչև ՀՀ-ին հանձնելը իրացրել է իր քաղաքական ապաստան հայցելու իրավունքը: Այսօր տեղի ունեցած լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Դատական ակտերի հարկադիր կատարման նախկին պետ Միհրան Պողոսյանի՝ Ռուսաստանից քաղաքական ապաստան խնդրելուն, ասաց արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը:
Նա նշեց, որ Ռուսաստանի սուվերեն իրավունքն է, քաղաքական ապաստան տրամադրելու դիմումը բավարարելը կամ մերժելը:
Նախարարի խոսքով, կան մարդիկ, ովքեր ապաստան խնդրելը գնահատում են որպես պաշտպանական տակտիկա՝ ձգձգելու համար ՀՀ-ին հանձնելը մինչև բավարարումը, կամ մերժման ստացման դեպքում վերաքննիչ դատարան բողոքարկումը:
Արդարադատության նախարարը ընդգծեց, քաղաքական ապաստան խնդրելը դիմող անձի իրավունքն է, իսկ բավարարել կամ չբավարարելը՝ Ռուսաստանինը:
‹‹Թե որքան է հայրենասիրական կամ բարոյական քայլ, դա արդեն սուբյեկտիվ գնահատականների արդյունք է››,-ասաց Զեյնալյանը:
Հիշեցնենք, որ ԴԱՀԿ նախկին պետը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով գույք յուրացնելու կամ վատնելու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ:
Ապրիլի 19-ի երեկոյան Պողոսյանը հայտնաբերվել է Կարելիայի Հանրապետությունում ու ձերբակալվել, իսկ ապրիլի 24-ին Պողոսյանի փաստաբան Միխայիլ Յամչիտսկին հայտնեց, որ ԴԱՀԿ նախկին պետը քաղաքական ապաստան է խնդրել Ռուսաստանից :
13:16 29/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորների նկատմամբ արդարադատության նախարարի կողմից հարուցվել է 8 կարգապահական վարույթ
12:40 29/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿՀ-ներում չունենք գաղտնագրված ավելցուկ, թաքուն դատապարտյալ եւ կալանավոր. Արտակ Զեյնալյան
14:20 26/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակ Զեյնալյանը մասնակցել է «Լրատվական ոլորտի առաջնահերթությունները Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ճանապարհին» համաժողովին
20:21 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախատեսվում է փակել երկու քրեակատարողական հիմնարկ. Արտակ Զենյալյան
16:36 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակ Զեյնալյանը ծառայողական քննություն է նշանակել «Արմավիր» ՔԿՀ-ում
12:23 20/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրտակ Զեյնալյանը դիմել է ԲԴԽ՝ Վճռաբեկ դատարանի 11 դատավորի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համար
10:42 20/04/2019  |  ՄամուլԱրտակ Զեյնալյանի դիմումը՝ լուրջ սկանդալի պատճառ. «Ժողովուրդ»
11:26 18/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿարծիքի ազատության իրավունքը ներառում է նաև կարծիքը փոխելու իրավունքը. Զենյալյանը վարչապետի՝ խոստման մասին
18:44 16/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը պարգևատրել է Ոստիկանության ծառայողներին

Глава Минюста Армении прокомментировал просьбу Миграна Погосяна о политубежище в России 04/29/2019   14:24  |  Лента новостей
Бывший глава Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) и экс-депутат парламента Армении Мигран Погосян был задержан и воспользовался своим правом на политическое убежище, заявил в понедельник журналистам министр юстиции Армении Артак Зейналян.
Он отметил, что предоставление политубежища или отклонение просьбы -  суверенное право России.
По его словам, есть люди, которые расценивают подобный шаг как защитную тактику по затягиванию процесса выдачи Армении.
Глава Минюста Армении отметил, что в случае получения отказа решение можно будет обжаловать в Апелляционном суде, чтобы отсрочить процедуру экстрадиции.
Министр подчеркнул, что обращение с просьбой о предоставлении политического убежища – это право человека, а удовлетворение или отклонение этой просьбы -  право России.
"А насколько это было с его стороны патриотично и морально – это уже субъективные оценки”, - сказал он.
Напомним, Мигран Погосян обвиняется по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") и части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") УК РА. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
19 апреля вечером он был задержан в Карелии. А 24 апреля адвокат Миграна Погосяна  сообщил "Руне", что его подзащитный обратился к властям РФ с просьбой о предоставлении политического убежища.