Դատավորը խնդրել է իրեն պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննությունը հետաձգել. պարզաբանում է Գագիկ Հարությունյանը 04/29/2019   15:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի  դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը դիմել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ իրեն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը հետաձգելու համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այսօր ասաց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը. «Դատավորը գրավոր կարգով մեզ հայտնեց, որ ինքը վատառողջ է, եւ հիվանդության թուղթ է հանել, այդպիսով՝ խնդրեց նիստի օրը 5 օրով հետաձգել, մենք էլ հետաձգեցինք մինչ մայիսի 2-ը»,-ասաց Հարությունյանը։
Դավիթ Գրիգորյանը մեկն է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի այն երեք դատավորներից, ում վերաբերյալ ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովի Էթիկայի եւ կարգապահական հարցերի հանձնաժողովը դիմում էր ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ, որպեսզի վերջինս որոշում կայացնի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու կամ հանձնաժողովի դիմումը մերժելու մասին։ Մյուս երկու դատավորներն էին Նելլի Բաղդասարյանը եւ Հարություն Մանուկյանը, որոնց կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը ԲԴԽ-ն քննեց ապրիլի 25-ին։
Հիշեցնենք, որ նշված դատավորները ինքնաբացարկ են հայտնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի քննության գործով։ Մասնավորապես, Դավիթ Գրիգորյանը ինքնաբացարկ էր հայտարարել՝ նշելով, որ ինքը հերթապահ չի եղել, սակայն գործն իրեն է մակագրվել։ Հարություն Մանուկյանը ինքնաբացարկ էր հայտարարել վատ ինքնազգացողության պատճառով. նրա մոտ եղել էր նախակաթվածային վիճակ։ Իսկ Նելլի Բաղդասարյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրել էին քննիչն ու դատախազը։ Բաղդասարյանը բավարարել էր միջնորդությունը՝ պատժառաբանությամբ, որ Ռոբերտ Քոչարյանին և «Մարտի 1»֊ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել միևնույն գործի շրջանակներում, և քանի որ ինքը նախկինում Վահագն Հարությունյանի գործով ինքնաբացարկ է հայտնել, ապա պետք է ինքնաբացարկ հայտնի նաև Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի մասով:

Судья попросил отложить рассмотрение вопроса об его привлечении к ответственности: Гагик Арутюнян пояснил причины 04/29/2019 15:37 | Лента новостей
Судья суда общей юрисдикции города Еревана Давид Григорян обратился в Высший судебный совет Армении, чтобы отложить рассмотрение вопроса о привлечении его к дисциплинарной ответственности. Об этом в беседе с “ФактИнфо” в понедельник сообщил председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян.
“Судья письменно нас известил о своем плохом самочувствии, попросив отложить заседание на 5 дней. Мы перенесли заседание на 2-ое мая”, - сказал Арутюнян.
Давид Григорян – один из трех судей суда общей юрисдикции Еревана, по поводу которых Комиссия по этике и дисциплинарным вопросам Общего собрания суде РА подала заявление в Высший судебный суд с тем, чтобы ВСС принял решение об их привлечении к дисциплинарной ответственности или отклонении заявления Комиссии. Что касается остальных двоих судей Нелли Багдасарян и Арутюна Манукяна, то вопрос об их привлечении к дисциплинарной ответственности ВСС рассмотрел 25 апреля.
Напомним, вышеупомянутые судьи взяли самоотвод во время рассмотрения меры пресечения второму президенту Армении Роберту Кочаряну. В частности, Давид Григорян заявил о самоотводе, указав на то, что он не был на дежурстве, однако дело завизировали на его имя. Арутюн Манукян взял самоотвод по состоянию здоровья. А об отводе Нелли Багдасарян ходатайство подали следователь и прокурор. Багдасарян удовлетворила прошение, мотивировав свое решение тем, что обвинения Роберту Кочаряну и бывшему главе следственной группы по делу о событиях 1 марта Ваагну Арутюняну предъявлены в рамках одного и того же дела, и ввиду того, что она ранее взяла самоотвод по делу Ваагна Арутюняна, то должна поступить аналогичным образом и при рассмотрении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна.