Սահմանն ապօրինի հատած ադրբեջանցին Հայաստանում վիրահատվել է. նրա ստամոքսում օտար մարմին է հայտնաբերվել 04/25/2019   22:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 24-ին «էրեբունի» ԲԿ է ընդունվել կալանավոր, Հայաստանի պետական սահմանը խախտած, Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Էլվին Արիֆ օղլու Հիբրագիմովը:
Արդարադատության նախարարության տեղեկացմամբ` բուժզննման արդյունքում պարզվել է, որ վերջինիս անհրաժեշտ է բժշկական շտապ միջամտություն: Իրականացված բաց եղանակով վիրահատության արդյունքում վերջինիս ստամոքսից հեռացվել է օտար մարմին:
Հիվանդը գտնվում է բժիշկների մշտական հոգածության և վերահսկողության ներքո, վիճակը կայուն է: Բոլոր գործողությունները իրականացվել են ՀՀ արդարադատության և առողջապահության նախարարությունների և Կարմիր խաչի գրասենյակի սերտ համագործակցությամբ:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ մարտի 16-ին, ժամը 01։30 սահմաններում, ՀՀ հյուսիսարևելյան սահմանագոտում, N զորամասի պահպանության տեղամասում, հայ դիրքապահների կողմից հայտնաբերվել, նախազգուշացվել և նախաձգուշացմանը չենթարկվելուց հետո վնասազերծվել է ՀՀ պետական սահմանը խախտած անհայտ անձ։
Սահմանախախտը ստացել է ստորին վերջույթի հրազենային վիրավորում: Տեղում ցուցաբերվել է անհրաժեշտ առաջին բուժօգնություն, ինչից հետո տեղափոխվել է բուժհաստատություն։ Նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Սահմանախախտի մոտ հայտնաբերված փաստաթղթերի համաձայն՝ նա հանդիսանում է Ադրբեջանի Հանրապետության Ղազախի շրջանի բնակիչ, 1986թ․ ծնված Էլվին Արիֆ Օղլու Հիբրագիմովը։
16:58 16/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հայտարարել է, որ Հայաստանի սահմանը խախտած տղամարդը Ղազախի շրջանի բնակիչ է
16:34 15/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Վերջին շրջանում հայ-թուրքական սահմանի հատման դեպքերն ավելացել են». ԱԱԾ փոխգնդապետ
10:33 15/12/2018  |  ՄամուլԱզգությամբ ադրբեջանցին խախտել է Հայաստանի սահմանը. Ի՞նչ նպատակ է նա ունեցել. «Ժամանակ»
12:07 29/10/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՌուս սահմանապահները ձերբակալել են հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատած հերթական անձին

Нарушившего госграницу Армении азербайджанца прооперировали в Ереване: в его желудке обнаружили инородное тело 04/26/2019 09:15 | Лента новостей
В ереванском медицинском центре "Эребуни" 24 апреля был принят арестант, гражданин Азербайджана Эльвин Ариф оглу Ибрагимов, нарушивший государственную границу Армении.
Как сообщает пресс-служба Министерства юстиции Армении, в ходе медосмотра выяснилось, что Ибрагимову необходимо срочное хирургическое вмешательство. В результате проведенной открытой операции из его желудка было удалено инородное тело.
Пациент находится под постоянным присмотром врачей, состояние его стабильное. Все действия были осуществлены при тесном сотрудничестве министерств юстиции и здравоохранения Армении, а также офиса Красного креста.
Ранее Минобороны Армении сообщило, что около 01։30 16 марта на северо-восточном направлении границы РA, на оборонительном участке N-ской воинской части, армянскими военнослужащими был обнаружен, предупрежден и после неподчинения требованиям обезврежен неизвестный, нарушивший государственную границу Республики Армения.
Нарушитель получил огнестрельное ранение в нижнюю конечность, ему на месые была оказана первая медицинская помощь, после чего он был переведен в медучреждение. Его жизнь вне опасности.
Согласно обнаруженным у него документам, нарушитель – житель Газахского района Азербайджана Эльвин Ариф Оглу Ибрагимов 1986 года рождения.