Փաշինյանն Էրդողանի ելույթը ծայրահեղ ատելության խոսք է անվանել և կոչ է արել միջազգային հանրությանը չլռել 04/25/2019   17:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ապրիլի 24-ի ելույթն անվանել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման նոր մակարդակ եւ «ազգի սպանդի արդարացում»: Հայաստանի ղեկավարը միջազգային հանրությանը կոչ է արել արձագանքել Թուրքիայի նախագահի ատելության խոսքին: Փաշինյանն արձագանքել է Էրդողանի ապրիլքսանչորսյան ելույթին. հիշատակի օր, երբ աշխարհասփյուռ հայերը հարգանքի տուրք էին մատուցում Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին, սակայն Թուրքիայի ղեկավարը կրկին հերքում էր 20-րդ դարի մեծագույն ոճրագործությունը և այն անվանում «1915 թ. հայերի տեղահանություն»:
«Օսմանյան կայսրության ողջ հայ բնակչությանը, որը դատապարտվեց զանգվածային սպանդի ու մահվան երթերի, «հայ հրոսակներ ու նրանց աջակիցներ» անվանելը, 1.5 միլիոն մարդ սպանելն ու  դա «ամենատրամաբանական վարքագիծ» որակելը ոչ միայն ժխտողականության նոր մակարդակ է, այլև՝ մի ողջ ազգի սպանդի արդարացում»,-  գրել է վարչապետ Փաշինյանը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Ամենից առաջ` ապրիլի 24-ին այդպիսի հայտարարությունը հայ ժողովրդի եւ ողջ մարդկության հանդեպ խորին վիրավորանք է և ծայրահեղ ատելության խոսք անձամբ Էրդողանի կողմից: Աշխարհը պետք է չլռի», - ավելացրել է Փաշինյանը:
23:13 24/04/2019  |  ՔաղաքականՀայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կարևոր է ապագայում հնարավոր ցեղասպանությունների կանխարգելման համար. Փաշինյան
11:14 24/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱյն մարտավարությունը, որ մենք ունենք և տարիներ շարունակ ունեցել ենք խոսուն է. Ալեն Սիմոնյան
14:17 25/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի արտգործնախարարության արձագանքը՝ Թրամփի ապրիլքսանչորսյան ուղերձին
23:40 24/04/2018  |  ՔաղաքականՄենք կանգնած ենք հայ ժողովրդի կողքին. Դոնալդ Թրամփի ուղերձը Ցեղասպանության տարելիցին
17:15 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլի 24-ը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությունը հիշելու, այլ նաև աշխարհին մեր պահանջատիրությունը հիշեցնելու օր է. Արամ Ա
15:49 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի գլխավորած երթը շարժվում է դեպի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
14:25 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄխիթարյան. Ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը
12:49 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն այսօր ցեղասպանությունների դեմ պայքարի առաջամարտիկների շարքում է. ԱԺ նախագահ
12:35 24/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ը ձգտում է «իրադարձությունների ազնիվ ու շիտակ ճանաչման». դեսպան Միլսը Հայոց ցեղասպանության դատապարտման մասին

"Мир не должен молчать": Пашинян жестко отреагировал на вчерашнее заявление Эрдогана 04/25/2019   18:22  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал выступление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана 24 апреля новым уровнем отрицания Геноцида армян и “оправданием резни нации”.
Лидер Армении призвал международное сообщество отреагировать на ненавистническую риторику президента Турции.
В день памяти, когда армяне всего мира отмечали 104-ю годовщину Геноцида армян, турецкий лидер вновь отрицал величайшее преступление 20-го века и назвал его “депортацией армян 1915 года”.
“Называть все армянское население Османской империи, которое было приговорено к массовому уничтожению и на марши смерти, “армянскими ордами и их сторонниками”, убить 1.5 миллиона человек и квалифицировать это как “самое логичное поведение”  является не только новым уровнем отрицания, но и оправданием резни целой нации”, - написал Пашинян в своем микроблоге в Twitter.
"Сделанное 24 апреля Эрдоганом заявление является глубоким оскорблением для армянского народа и всего человечества, а также крайне ненавистнической риторикой. Мир не должен молчать", - добавил Пашинян.