Վահե Գրիգորյանը՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի գործով ՄԻԵԴ-ի վճռի մասին 04/25/2019   14:02  |  Քրեական խրոնիկոն
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն՝ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության գործով այսօր հրապարակված վճռով  ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է 2008 թվականի մարտի 1-ի խաղաղ հավաքների եւ արդյունավետ պաշտպանության իրավունքների խախտումներ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի փաստաբան Վահե Գրիգորյանը։
Գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Սույն դիմումը ներկայացվել էր 30/08/2008թ․-ին եւ վերաբերում էր Նախագահ Տեր-Պետրոսյանի՝ 2008թ․-ի նախագահական ընտրություններին հաջորդած հետընտրական շրջանում բողոքի խաղաղ հավաքների իրավունքի խախտմանը, ինչպես նաեւ՝ այդ խախտումների դեմ Հայաստանում արդյունավետ պաշտպանության միջոցների բացակայությանը, իր՝ Ազատության հրապարակում ձերբակալության եւ ազատ տեղաշարժի սահմանափակմանը 2008թ․-ի մարտի 1-ից մինչեւ 20-ը ընկած ժամանակահատվածում, ինչպես նաեւ՝ իր իրավունքների խախտումները քաղաքական հայացքների հիմքով խտրականության դեմ։
Խաղաղ հավաքների իրավունքի մասով․
ՄԻԵԴ-ը մերժել էր Կառավարության բոլոր պնդումներն այն մասին, որ 2008թ․-ի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան հավաքն Ազատության հրապարակում խաղաղ չի եղել։ Այն արձանագրել է, որ այդ հավաքի խաղաղ բնույթը հերքող որեւէ ապացույց Կառավարության կողմից ներկայացված չի եղել։ Եւ, հետեւելով Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով զարգացրած իր դիրքորոշմանը, եզրահանգել է, որ խաղաղ հավաքի ցրելը չի ունեցել որեւէ հիմնավորում, պատճառաբանվել է կասկածելի հանգամանքների վկայակոչմամբ, առանց նախապես զգուշացման եւ ուժային միջամտությամբ։ Այս ամենը համարվել է որպես մի միջոց, որին պետությունը չէր կարող դիմել ողջամտության սահմաններում։ Արդյունքում՝ խախտվել է դիմողի խաղաղ հավաքների ազատությունը։
Արդյունավետ պաշտպանության իրավունքի մասով
ՄԻԵԴ-ն այս մասով նույնպես ճանաչել է իրավունքի խախտում, արձանագրելով, որ դիմողը չի ունեցել իր խաղաղ հավաքների ազատության խախտման դեմ արդյունավետ պաշտպանություն Հայաստանում։
Խտրական վերաբերմունքի մասով
Խտրականության արգելքի խախտման մասով դիմողի պահանջները ՄԻԵԴ-ն անհրաժեշտ չի համարել քննել, հաշվի առնելով արդեն իսկ հանգած եզրակացությանը խաղաղ հավաքների եւ ազատ տեղաշարժի իրավունքների մասով։
Անձնական ազատության եւ ազատ տեղաշարժի իրավունքի մասով․
ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ չնայած դիմողի տնային կալանքի մասին մտահոգիչ եւ արժանահավատ զեկույցներին, այս հարցը ներպետական բողոքարկման առարկա չէր դարձվել եւ Դատարանն իր տնօրինության տակ չի ունեցել բավարար ապացույցներ հաստատապես համոզված լինելու համար, թե արդյոք պետական պահպանության ծառայությունը վերազանցել է իր պարտականությունները եւ արդյոք դիմողի անձնական ազատության եւ ազատ տեղաշարժի իրավունքները խախտվել են։

Адвокат Ваге Григорян о решении ЕСПЧ по делу Левона Тер-Петросяна 04/25/2019   16:28  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека огласил сегодня решение по жалобе первого президента РА Левона Тер-Петросяна против Республики Армения. ЕСПЧ констатировал нарушение прав на мирное собрание 1 марта 2008 года и эффективную защиту. Об этом написал адвокат первого президента Ваге Григорян.
Он сообщил, что  заявление было подано 30 августа 2008 года, и касалось нарушения прав Левона Тер-Петросяна на мирный протест в период, последовавший за президентскими выборами 2008 года, отсутствия в Армении средств на эффективную защиту от этих нарушений, его задержания на площади Свободы и ограничения права на свободное передвижение в период с 1-ого по 20-ое марта, а также дискриминации по политическим взглядам.
Ниже приводим запись Ваге Григоряна.
По части права на мирное собрание
ЕСПЧ отклонил все  утверждения правительства о том, чтопроходивший рано утром утром 1 марта 2008 года  митинг не был мирным. Суд  констатировал, что каких-либо доказательств, опровергающих мирный характер собрания, правительство не представило. И, следуя своей позиции по делу Сагателян против Армении, пришел к заключению, что разгон мирной демонстрации не имел под собой каких-либо оснований, был мотивирован ссылкой на подозрительные обстоятельства, без предварительного предупреждения и силового вмешательства. Все это было расценено как средство, к которому государство не могло прибегнуть в пределах разумного. В итоге имело место нарушение права заявителя на свободу мирных собраний.
По части права на эффективную защиту
ЕСПЧ и по этой части признал нарушение права, констатировав, что заявитель не имел эффективной защиты в Армении от нарушения свободы мирных собраний.
По части дискриминационного отношения
Требования заявителя по части нарушения запрета на дискриминацию ЕСПЧ не счел необходимым для рассмотрения с учетом  заключения,  уже сделанного по части прав на мирное собрание и свободное передвижение.
По части права на личную свободу и свободу передвижения
ЕСПЧ постановил, что, несмотря на вызывающие обеспокоенность и достоверные отчеты о домашнем аресте заявителя, этот вопрос не был предметом обжалования во внутригосударственных инстанциях, и Суд не имел в своем распоряжении достаточных доказательств, чтобы быть твердо убежденным в том, действительно ли служба государственной охраны превысила свои обязанности и действительно ли были нарушены права заявителя на личную свободу и свободу передвижения.
14:21 25/04/2019  |  Лента новостейЕСПЧ огласил решение по жалобе первого президента Армении Левона Тер-Петросяна
17:44 14/02/2019  |  Лента новостейЛевон Тер-Петросян встретился с послом Италии
11:18 24/02/2016  |  Пресса “Жоговурд”: Старший внук Левона Тер-Петросяна отправился служить в армию
11:26 13/02/2016  |  Пресса“Айкакан жаманак”: Левон Тер-Петросян возвращается в Армению после лечения в США
16:29 25/01/2016  |  Актуальная тема Левону Тер-Петросяну провели операцию по удалению рака кишечника
18:25 14/01/2016  |  Лента новостейЧто стало причиной отъезда первого президента Левона Тер-Петросяна в США?
10:13 14/01/2016  |  Пресса“Айкакан жаманак”: Левон Тер-Петросян накануне уехал в США
10:09 09/10/2015  |  ПрессаИравунк: Племянник Левона Тер-Петросяна заложил отчий дом первого президента?