Ժխտողականության դեմ պայքարը եղել և մնում է մեզ համար արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկը 04/24/2019   12:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ժխտողականության դեմ պայքարը եղել և մնում է մեզ համար արտաքին քաղաքականության գերակայություններից մեկը, և առնվազն 21 տարի է, ինչ մենք հետևողականորեն միջազգային օրակարգում տանում ենք առաջ Ցեղասպանության կանխաարգելման օրակարգը: Այս մասին այսօր Ցեղասպանության հուշահամալիր կատարած այցի ժամանակ, լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
‹‹ Ցեղասպանության կանխարգելումը միջազգային պարտավորություն է և միջազգային համակարգում այդ գործիքները, կարողությունները ամրապնդելը, զարգացնելը շարունակական գործընթաց է և մենք շարունակական աշխատելու ենք այդ ուղղությամբ››,-ասաց արտաքին գործերի նախարարը:
Նա նշեց, որ Հայստանի նախաձեռնությամբ Միացյալ ազգերի կազմակերպության օրակարգում դեկտեմբերի 9-ը հռչակվել է Ցեղասպանությունների կանխարգելման և զոհերի հիշատակի օր: ‹‹Հայաստանը մշտապես ի հայտ է բերում և նորոգում բանաձևեր: Այս գործընթացը կանգ չի առնելու, քանի որ ամեն անգամ, երբ մարդկությունը կանգ է առնում և ասում ‹‹այլևս երբեք››, այդ ‹‹այլևս երբեք››-ը նորից կրկնվում է, և մենք պարտավորված ենք, քանի որ գիտենք Ցեղասպանության գինը››,-ասաց Մնացականյանը:
Նրա խոսքով, այս ամենն ի հայտ է բերում ամենակարևոր պատգամը, որ ժխտված, մերժված արդարությունը չի կարող կորել, և անպատժելիությունը չի կարող ընդունելի լինել:
Նա նշեց, որ հայոց Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը քայլ է Ցեղասպանությունները կանխարգելելու ուղղությամբ, որովհետև դա պատգամ է, որ անպատժելիությունը չի աշխատելու:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե հնարավոր է Երևանը հաշտեցման գործընթաց սկսի և պարտադրի Անկարային բացել սահմանները, Մնացականյանն ասաց.
‹‹Դժբախտաբար պաշտոնական Անկարայից եկող լուրերը հուսադրող չեն կամ հակառակը ավելի քննադատության են նման››:
18:11 22/04/2019Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելողների համար կգործեն անվճար տրանսպորտային երթուղիներ
12:33 20/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀոլանդահայերը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար երկրի կառավարությանը կհանձնեն հանրագիր
11:53 20/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ում կոտրել են դեպի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր ուղղորդող ցուցանակը
10:52 20/04/2019  |  ՄամուլՍուգը՝ տոն. Ցեղասպանության տարելիցը մոռացած՝ իշխանությունը զբաղված է իր հաղթանակի օրը նշելով. «Ժամանակ»
20:24 27/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԻրաքի հայաշատ քաղաքներում կայացել են Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցի միջոցառումներ
22:07 25/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՈւրուգվայի և Արգենտինայի նախագահները Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված ուղերձներ են հղել
23:05 10/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻսրայելի նախագահ. 1915-ի դեպքերն անհնար է անտեսել
14:21 24/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ցեղասպանությունը շարունակվում է» հայերեն վերնագիր և Հայոց ցեղասպանությունը պատկերող լուսանկար՝ քրդական թերթի շապիկին

Глава МИД Армении в Цицернакаберде: борьба с отрицанием была и остается одним из приоритетов нашей внешней политики 04/24/2019   12:32  |  Лента новостей
Борьба с отрицанием была и остается одним из приоритетов внешней политики Армении. Об этом сегодня заявил в беседе с журналистами в мемориальном комплексе “Цижернакаберд” министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
“Уже по меньшей мере 21 год, как мы последовательно продвигаем в международной повестке вопрос предотвращения Геноцида, - сказал он.
“Предупреждение Геноцида – международное обязательство, и укрепление, развитие этих инструментов, потенциала в международной системе носит продолжительный характер, и мы будем вести последовательную работу в этом направлении”, - сказал министр.
Он напомнил, что по инициативе Армении  ООН провозгласила 9 декабря Международным днем памяти жертв преступления геноцида, чествования их достоинства и предупреждения этого преступления.
“Армения всегда инициирует  и обновляет резолюции. Этот процесс не остановится, поскольку каждый раз, когда человечество останавливается и говорит “больше никогда”, это “больше никогда” вновь повторяется, и у нас есть обязательство, поскольку мы знаем цену Геноцида”, - сказал Мнацаканян.
По его словам, все это раскрывает самый важный завет, что отвергнутая справедливость не может исчезнуть, и безнаказанность не может быть приемлемой.
Он отметил, что процесс признания Геноцида армян – шаг в направлении предупреждения геноцидов, поскольку это месседж о том, что безнаказанности быть не должно.
В ответ на вопрос о возможном запуске нового процесса по нормализации отношений с Турцией, глава МИД Армении отметил: "К сожалению, поступающие из Анкары месседжи не обнадеживают, более того, они достойны порицания".