Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանքի կիրառումը կրում է պատժիչ բնույթ. Հայտարարություն 04/22/2019   13:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանքի կիրառումը կրում է պատժիչ բնույթ: Այսօր նման հայտարարությամբ են հանդես եկել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները՝ զուգահեռներ անցկացնելով ՊՎԾ պետ Դավիթ Սանասարյանի գործի հետ։
«Պաշտոն զբաղեցնելն ու ազդեցիկ կապերը մի դեպքում կարող են խոչընդոտել գործի քննությանը, բազմաթիվ այլ դեպքերում՝ ո՞չ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքի և խափանման միջոց կալանավորման վերաբերյալ վարույթն իրականացնող մարմնի՝ Հատուկ քննչական ծառայության կողմից, միջնորդություններ ներկայացնելիս որպես հիմնավորում նշվում է, թե Ռոբերտ Քոչարյանը կխոչընդոտի գործի քննությանը:
Քրեական գործի հարուցումից անցել է շուրջ 9 ամիս, և այս ողջ ընթացքում կալանքի երկարացման վերաբերյալ ՀՔԾ քննիչի կողմից միջնորդություն ներկայացնելիս պարբերաբար անդրադարձ է կատարվում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտոնավարման տարիներին, ազդեցիկ կապերին՝ ինչով էլ փորձ է արվում հիմնավորել կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտությունը:
Մասնավորապես, նշվում է՝ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրված նմանատիպ ենթադրյալ հանցագործությունների բացահայտումն առավել դժվարություններ է առաջացնում, երբ դրանք կապվում են բարձրաստիճան պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձի անվան հետ: Կարևոր է այն հանգամանքը, որ Ռոբերտ Քոչարյանը երկար տարիներ զբաղեցրել է բարձրաստիճան պետական պաշտոններ՝ 1994թ․ ընտրվել է ԼՂՀ նախագահ, 1997 թվականին նշանակվել է ՀՀ վարչապետ, իսկ 1998-2008 թվականներին եղել է ՀՀ նախագահ: Նշված հանգամանքները վկայում են Հայաստանի Հանրապետությունում ունեցած նրա ազդեցության և կապերի մասին:
Ստացվում, որ վերջին շրջանում աղմկահարույց տարբեր քրեական գործերով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող պաշտոնյաների նկատմամբ ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցի կիրառումը գործի քննության համար խոչընդոտ չէ, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի պարագայում՝ խոչընդոտ է:
Այս փաստը գալիս է ևս մեկ անգամ հաստատելու, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանքի կիրառումը կրում է պատժիչ բնույթ»:

Арест Роберта Кочаряна носит карательный характер - заявление 04/22/2019   13:57  |  Лента новостей
Арест второго президента Армении Роберта Кочаряна носит карательный характер, говорится в заявлении группы адвокатов экс-главы государства, в котором проводятся параллели с делом начальника Государственной контрольной службы РА Давида Санасаряна.
“Пребывание в должности и влиятельные связи в одном случае могут препятствовать  расследованию дела, а во многих других – нет? При подаче Специальной следственной службой ходатайств относительно предъявленного второму президенту Армении Роберту Кочаряну  обвинения и меры пресечения в виде заключения под стражу в качестве основания указывается, что Кочарян будет препятствовать следствию. С момента возбуждения уголовного дела прошло 9 месяцев, и все это время при подаче следователем ССС ходатайства об аресте периодически затрагиваются годы правления Роберта Кочаряна, влиятельные связи, чем и предпринимается попытка обосновать необходимость содержания под стражей.
В частности, указывается,  что раскрытие подобных предполагаемых преступлений, вменяемых Роберту Кочаряну, чинит больше трудностей, когда их связывают с именем человека, занимавшего высокие государственные посты. Важным является то обстоятельство, что Роберт Кочарян долгие годы занимал высокие государственные Республики Армения: в 1994 году был избран президентом НКР, в 1997 году был назначен премьер-министром Республики Армения, а в 1998-2008гг. был президентом РА. Указанные обстоятельства свидетельствуют об имеющихся у него влиянии и связях в Республике Армения.
Получается, что применение меры пресечения в виде подписки о невыезде в отношении ряда других высокопоставленных чиновников, имеющих статус обвиняемого по разным громким делам, не является препятствием для расследования дела, а в случае с Робертом Кочаряном – является препятствием? Этот факт еще раз подтверждает то, что применение в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу носит карательный характер".