Դավիթ Սանասարյանը դատի է տվել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին 04/19/2019   14:50  |  Վարչական իրավունք
ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը հայց է ներկայացրել վարչական դատարան՝ ընդդեմ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ նա պահանջում է առոչինչ ճանաչել ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի 18.03.2019 թվականի եզրակացությունը, ըստ որի ինքը թույլ է տվել <<Հանրային ծառայության մասին>> ՀՀ օրենքի 28-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով ամրագրված էթիկայի կանոնի խախտում։
Արամ Սիմոնյանի շնորհիվ Էթիկայի հանձնաժողովը սկսեց գործել. Դավիթ Սանասարյանը հայտարարում է, որ մեղադրանքը չի ընդունում եւ վիճարկելու է
Հիշեցնենք, որ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի դիմումի հիման վրա հանձնաժողովը վարույթ էր հարուցել եւ նշած եզրակացությամբ արձանագրել, որ Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը թույլ է տվել «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով ամրագրված էթիկայի կանոնի խախտում, այն է՝ իր գործունեությամբ չի նպաստել զբաղեցրած պաշտոնի եւ իր ներկայացրած մարմնի նկատմամբ վստահության եւ հարգանքի ձեւավորմանը։
Դավիթ Սանասարյանն իր գործունեությամբ չի նպաստել զբաղեցրած պաշտոնի նկատմամբ վստահության եւ հարգանքի ձեւավորմանը. Եզրակացություն
Դավիթ Սանասարյանը հայտարարել էր, որ չի ընդունում հանձնաժողովի՝ իրեն վերագրված մեղադրանքը՝ նշելով, որ եզրակացությունը դատական կարգով վիճարկելու է։ Ավելին, ըստ նրա՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն ընդհանրապես չպետք է վարույթ ընդուներ Արամ Սիմոնյանի դիմումը։
Հայցադիմումը դատարան մուտք է եղել ապրիլի 17-ին։
Հիշեցնենք, որ նա ԱԱԾ վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրվում է նաեւ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ։
14:38 19/04/2019  |  ՔաղաքականԵթե սա իրոք շինծու գործ է, ուրեմն Փաշինյանի կառավարման շրջանում չկա Արդարադատություն. Էդուարդ Շարմազանով
12:54 19/04/2019  |  ՄեկնաբանությունՊետք է կտրուկ ուժեղացնել հանրային վերահսկողությունը
12:47 19/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Սանասարյանին իրականում հետապնդում են համակարգին չենթարկվելու ու նրան դիմադրելու համար. Սասնա Ծռեր
12:40 19/04/2019  |  ՔաղաքականԿոռուպցիայի դեմ պայքարում մարդկանց չենք բաժանելու յուրայինների, օտարների, ինչպես եղել է նախկինում. Լենա Նազարյան

Давид Санасарян подал в суд на Комиссию по этике высокопоставленных чиновников 04/19/2019 15:13 | Административное право
Начальник Государственной контрольной службы Армении Давид Санасарян подал иск в Административный суд против Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц.
Как стало известно “ФактИнфо”, он требует аннулировать заключение комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц от 18 марта 2019 года, согласно которому он допустил нарушение правил этики, закрепленных пунктом 3 части 3 статьи 28 закона РА “О публичной службе”.Комиссия по этике заработала благодаря Араму Симоняну: Давид Санасарян обжалует обвинения в свой адрес в судеКомиссия по этике высокопоставленных должностных лиц на основании заявления ректора Ереванского государственного университета(ЕГУ) Арама Симоняна возбудила производство и в вышеуказанном заключении констатировала, что руководитель Государственной контрольной службы Армении Давид Санасарян допустил нарушение правил этики, закрепленных законом РА “О публичной службе”, а именно: "своей деятельностью не содействовал формированию доверия и уважения к занимаемой им должности и представляемому им органу".
Давид Санасарян заявил, что отвергает обвинения Комиссии и намерен оспорить заключение в судебном порядке. Более того, по его словам, Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц вообще не должна была принимать заявление Арама Симоняна к производству.
Иск поступил в суд 17-го апреля.
Напомним, глава ГКС Армении Давид Санасарян в рамках расследуемого в производстве СНБ Армении уголовного дела обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями.