Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք առաջադրվեց. նրա լիազորությունները ժամանակավորապես կդադարեցվեն 04/18/2019   19:15  |  Քրեական խրոնիկոն
Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԱԾ-ն։
«Հաշվի առնելով ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության աշխատակիցների կողմից թույլ տրված ենթադրյալ չարաշահումների փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի նկատմամբ առկա հանրային հետաքրքրությունը` ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ ՀՀ ՊՎԾ պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր կեղծելու, իրացնելու և օգտագործելու դեպքերի առթիվ 2019 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա 2019 թվականի ապրիլի 18-ին Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Քրեական գործով բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որոնք առերևույթ վկայում են այն մասին, որ վերջինս, հանդիսանալով ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար, ունենալով ծառայության անմիջական ղեկավարումն իրականացնելու, ծառայության աշխատակիցներին նշանակելու և ազատելու, վերահսկվող օբյեկտներում ուսումնասիրություններ իրականացնելու հանձնարարագրեր տալու, վերահսկվող օբյեկտներից ծառայության գործառույթներին առնչվող տեղեկություններ և փաստաթղթեր պահանջելու լիազորություններ, խմբային շահերից ելնելով` իր աշխատակիցների կողմից փաստացի կառավարվող ընկերության ձեռնարկատիրական գործունեությանը նպաստելու նպատակով իր պաշտոնեական դիրքն առերևույթ օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, ինչպես նաև չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները:
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի համաձայնությամբ քննիչի կողմից 18.04.2019թ. որոշում է կայացվել ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին, որն ուղարկվել է ՀՀ վարչապետին:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու նպատակով»:

Главе ГКС Армении Давиду Санасаряну предъявлено обвинение: его полномочия будут временно прекращены 04/18/2019   19:41  |  Криминальная хроника
Начальнику Государственной контрольной службы Армении Давиду Санасаряну предъявлено обвинение, сообщает пресс-центр Службы национальной безопасности (СНБ) Армении.
Санасаряну инкриминируют часть 1 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями”) Уголовного кодекса Армении.
Обвинение предъявлено на основании совокупности доказательств, добытых в ходе расследования по уголовному делу, возбужденному следственным департаментом СНБ 20-го февраля по части 2 статьи 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями повлекшие по неосторожности тяжкие последствия”), части 2 статьи 325 (“Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств”) УК Армении.
“В ходе уголовного дела получено достаточно доказательств, которые, предположительно, свидетельствуют о том, что Давид Санасарян, являясь главой Государственной контрольной службы, обладая полномочиями по непосредственному управлению ведомством, назначению и увольнению сотрудников, даче поручений о проведении проверок в подконтрольных объектах и требованию документов и информации, касающихся функций службы  в подконтрольных объектах, исходя из групповых интересов, с целью способствования предпринимательской деятельности компаний, фактически управляемых его сотрудниками, использовал свое должностное положение вопреки интересам службы, а также не исполнил своих служебных обязанностей”, - отмечается в сообщении.
При согласии прокурора, осуществляющего надзор за законностью предварительного следствия, 18-го апреля следователь принял решение о временном прекращении полномочий Давида Санасаряна на посту главы Государственной контрольной службы. Решение направлено премьер-министру Армении.
“Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры по обеспечению полного, всестороннего и объективного расследования обстоятельств”, - отмечается в сообщении.