ՄԻՊ արագ արձագանքման խումբն այցելել է բերման ենթարկվածներին. վերջիններս հայտարարում են SutNikol ակցիան շարունակելու մասին 04/15/2019   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի արագ արձագանքման խումբը  «Սուտ Նիկոլ» նախաձեռնության համակարգողներին բերման ենթարկելու հետո  այցելել է ոստիկանություն:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեցին ՄԻՊ աշխատակազմի լրատվության բաժնից՝ նշելով, որ շուտով հադես կգան պաշտոնական հաղորդագրությամբ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որՆախաձեռության համակարգողներն առավոտից խաղաղ ակցիա էին իրականացնում Երևանի փողոցներում եւ հանրապետության այլ քաղաքներում՝ #SutNikol գրությամբ գրաֆիտիներ պատկերելով։
AntiFake էջի փոխանցմամբ՝ ակցիային մասնակցել է 32 անձ, որոնցից 12-ի, այդ թվում՝ նախաձեռնության համակարգողներ Նարեկ Սամսոնյանի, Կոնստանտին Տեր-Նակալյանի և Արթուր Դանիելյանի նկատմամբ կիրառվել է վարչական ձերբակալում:
ՀՀ ոստիկանության լրատվական բաժնից «Փաստինֆո»-ին հայտնել էին 9 անձի բերման ենթարկելու մասին՝ վարչական իրավախախտումն թույլ տալու համար։ Ըստ ոստիկանության՝ նշված անձինք խախտել են  ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 172.2 -րդ հոդվածով նախատեսված  հասարակական վայրերն օգտագործելու կանոնները։
Ակցիայի կազմակերպիչները հայտարարել են, որ  նախաձեռնությունը ունենալու է իր շարունակությունը ավելի բազմավեկտոր, մեծածավալ, կարևոր և հետաքրքիր փուլերով։

Организаторы инициативы #SutNikol обещают продолжить акции 04/15/2019   14:45  |  Лента новостей
Группа быстрого реагирования омбудсмена Армении после привода членов инициативы “Лжец Никол” побывала в Полиции. Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе аппарата Защитника прав человека, отметив, что в ближайшее время выступят с официальным заявлением.
Ранее агентство сообщило, что координаторы инициативы проводили мирную акцию на улицах Еревана и других городов республики, рисуя граффити с надписью #SutNikol.
Как сообщается на странице AntiFake в Facebook, в акции участвовали 32 человека. В отношении 12 из них, в том числе координаторов инициативы Нарека Самсоняна, Константина Тер-Накаляна и Артура Даниеляна, был применен административный арест.
В пресс-службе Полиции Армении "ФактИнфо" сообщили о приводе 9 участников акции за совершение административного правонарушения.
В ведомстве заявили, что указанные лица были подвергнуты приводу за совершение деяния, предусмотренного статьей 172.2 Кодекса об административных правонарушениях РА(“Нарушение правил пользования общественными местами”).
Организаторы акции заявили, что инициатива возымеет продолжение и последующие этапы будут более многовекторными, крупномасштабными, важными и интересными.