Ո՛չ ես, ո՛չ պարոն վարչապետն իրավունք չունենք մարդուն աշխատանքից ազատենք կամ չազատենք. Դավիթ Անանյան 04/11/2019   12:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ես վարչապետի կոչ- հորդորին չեմ արձագանքելու իմ դիմումով»,-այսօր հայտարարել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ կառավարությունում պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Նա ընդգծել է, որ ոչ ինքը, ոչ էլ վարչապետը իրավունք չունեն մարդուն ազատել կամ չազատել աշխատանքից։ Ավելին, պարզվում է, վարչապետի հրապարակավ հնչեցրած հանձնարարությունն ընկալել է որպես կոչ-հորդոր։ «Դա ես հանձնարարական չեմ դիտարկում»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը։
Նա նշեց, որ աշխատանքից ազատվելու մաքսային աշխատակցի դիմումը բավարարվել է։ Բացի այդ տեղեկացրեց, որ դիմում է ներկայացրել նաեւ մաքսատան տնօրենը, ինչը նույնպես կբավարարի։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ապրիլի 9-ին Նորագավիթի մաքսատուն կատարած այցելության ժամանակ՝ վարչապետը խոսքն ուղղելով մաքսայինի աշխատակցին ուղղակի ասել էր. «Դիմումդ կգրես, կգնաս տուն, լսեցի՞ր: Ով աշխատել է այդ սենյակում, բոլորը հեռացվեն աշխատանքից: Դրանց կանգնելու ձեւը, հագուկապը, ոնց որ քուչում լինեն: Լավ ա չեն պպզել: Ինչ կապ ունի, որ վարձակալած տարածք է: Որ գնում ենք վարձով տանն ապրելու, ասում ենք՝ ոչինչ թող խոզանոց լինի՞»:
Իսկ մեկ օր անց՝ ապրիլի 10-ին պատասխանելով լրագրողների հարցին՝ թե պնդո՞ւմ է, որպեսզի հեռացվեն մաքսատան աշխատակիցները, Փաշինյանն ասել է «Ես մի բանը մեկ անգամ եմ ասում»:

Давид Ананян прокомментировал инцидент с увольнением сотрудника Норагавитской таможни 04/11/2019   13:08  |  Лента новостей
Председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян прокомментировал поручение премьер-министра об увольнении ряда сотрудников Араратского таможенного терминала(Норагавитская таможня).
“Ни я, ни премьер-министр не имеют права увольнять или не увольнять сотрудника. Более того, выясняется, что публично озвученное премьером распоряжение было воспринято как призыв. Я не рассматриваю это как поручение”, - сказал глава КГД.
Он отметил, что заявление сотрудника таможни об увольнении удовлетворили. Кроме того, он сообщил, что заявление подал и директор таможни, которое также будет удовлетворено.
Глава правительства 9 апреля посетил Араратский таможенный терминал. Премьер был возмущен отношением работников к порядку и их поведением.
Одному из сотрудников, который сидел в этом кабинете, премьер, в частности, сказал:
"Напишешь заявление и пойдешь домой, слышишь?  Уволить всех, кто работал в этом кабинете! Взгляните на то, как они стоят, на их прикид. Словно находятся на улице. Хорошо еще, что на корточки не присели. Причем тут арендованное помещение. Когда вы живете в арендованном доме, вы говорите – ничего, поживем в этом свинарнике”, – возмутился премьер.