Մեկնարկել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Եվրոպայի խորհուրդ. վարչապետը հանդիպել է ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեի հետ 04/11/2019   13:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 10-ի երեկոյան ժամանել է Ստրասբուրգ. ապրիլի 11-ին սկսվել է Հայաստանի վարչապետի աշխատանքային այցը Եվրոպայի խորհուրդ: Այս մասին հայտնում են՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջին հանդիպումը Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Լիլիան Մորի-Պասկիեի հետ էր: Մինչ հանդիպումը վարչապետ Փաշինյանը գրառում է կատարել ԵԽԽՎ նախագահի «Ոսկե գրքում»:
ԵԽԽՎ նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը Եվրոպայի խորհուրդ` նշելով, որ ուրախ է Նիկոլ Փաշինյանին կրկին հանդիպելու համար` այս անգամ արդեն Ստրասբուրգում: Նա գոհունակություն է հայտնել մարտի վերջին Հայաստան կատարած իր այցի կապակցությամբ, որի շրջանակում արդյունավետ հանդիպումներ և քննարկումներ է ունեցել ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության հետ, ելույթով է հանդես եկել Ազգային ժողովում և մասնակցել է Երևանում «Եվրոպայի հրապարակի» բացմանը: Լիլիան Մորի-Պասկիեն նշել է, որ ՀՀ վարչապետի այցի հագեցած օրակարգը` բարձր մակարդակի հանդիպումներ ԵԽ պաշտոնյաների հետ, Հայաստանի վարչապետի ելույթը ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստին, «Հայաստանի թավշյա հեղափոխությունը» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնապես բացումը  վկայում է Հայաստան-ԵԽ գործընկերության արդյունավետ ընթացքի և այն խորացնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին: ԵԽԽՎ նախագահի խոսքով` ԵԽ-ն կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության հաստատման ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում այս տարվա մարտի վերջին Երևանում ԵԽԽՎ նախագահի հետ ունեցած հանդիպումը և ուրախ է կրկին տեսնել Լիլիան Մորի-Պասկիեին` այս անգամ Ստրասբուրգում: Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԵԽ և ԵԽԽՎ լիարժեք անդամ է, և գոհունակություն հայտնել Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության ընթացքից, որի բարձր մակարդակը վերահաստատվեց մարտ ամսին ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողների և ԵԽԽՎ նախագահի այցերի արդյունքներով, Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական վիճակի վերաբերյալ զեկույցով և գնահատականներով:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարները: Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԵԽ գործընկերության 2019-2022 թթ. գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող քայլերին և կարևորել դրա շրջանակում երկուստեք ստանձնած պարտավորությունների ամբողջական կատարումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը բարեփոխումների մեծ օրակարգ ունի, և այդ գործում ԵԽ աջակցությունը կարևոր է: ԵԽԽՎ նախագահը ողջունել է մեր երկրում ժողովրդավարական փոփոխությունների իրականացումը և վերահաստատել մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության զարգացման և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ Հայաստանին աջակցելու պատրաստակամությունը:

Глава ПАСЕ — Пашиняну: Совет Европы придает большое значение сотрудничеству с Арменией 04/11/2019 14:44 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян вечером 10 апреля прибыл в Страсбург. 11 апреля начался рабочий визит премьер-министра Армении в Совет Европы. Подробности передает пресс-служба правительства.
Первая встреча премьер-министра Никола Пашиняна состоялась с председателем Парламентской ассамблеи Совета Европы Лилиан Мари-Паскье. До начала встречи премьер-министр Пашинян оставил запись в “Золотой книге” председателя ПАСЕ.
Председатель ПАСЕ приветствовала визит премьер-министра в Совет Европы, отметив, что она рада вновь встретиться с Николом Пашиняном на этот раз в Страсбурге. Она выразила удовлетворение своим визитом в Армению в конце марта, в рамках которого провела продуктивные встречи и обсуждения с высшим руководством Армении, выступила в Национальном Собрании и приняла участие в открытии “Площади Европы” в Ереване. Лилиан Мари-Паскье отметила, что насыщенная повестка визита премьер-министра Республики Армении - встречи на высшем уровне с официальными лицами Совета Европы, выступление премьер-министра Армении на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ, официальное открытие выставки под названием “Бархатная революция Армении”, свидетельствует об эффективном процессе сотрудничества Армения-СЕ и двусторонней готовности к его углублению. По словам председателя ПАСЕ, Совет Европы придает большое значение сотрудничеству с Арменией в укреплении демократических институтов, защите прав человека и установлении верховенства закона.
Выразив благодарность за прием, премьер-министр Республики Армения отметил, что с теплотой вспоминает встречу с председателем ПАСЕ в Ереване в конце марта и рад снова видеть Лилиан Мари-Паскье на этот раз в Страсбурге. Премьер-министр подчеркнул, что Армения является полноправным членом СЕ и ПАСЕ, и выразил удовлетворение процессом сотрудничества с Советом Европы, высокий уровень которого был подтвержден в марте по результатам визитов содокладчиков ПАСЕ по Армении и председателя ПАСЕ, а также докладом о демократической ситуации в Армении.
Собеседники обсудили перспективы развития сотрудничества между Арменией и Советом Европы. Стороны коснулись реализованных в рамках “Плана действий партнерства Армения-СЕ на 2019-2022 годы” шагов и подчеркнули важность полноценной реализации обязательств, принятых сторонами в рамках отмеченного документа. Никол Пашинян отметил, что у правительства Армении большая повестка реформ, и поддержка Совета Европы в этом процессе очень важна. Председатель ПАСЕ приветствовала демократические перемены в нашей стране и подтвердила готовность поддержать Армению в продвижении прав человека, демократии и верховенства закона.