«Սպայկա» ընկերության տնօրենի կալանավորումը բիզնես միջավայրի վրա անդառնալի վատ ազդեցություն կունենա. Սեդրակ Ասատրյան 04/09/2019   09:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ցավում եմ, վերադառնում ենք հին գործելակերպին, - հայտարարել է «Կոնցեռն-Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի տնօրեն Սեդրակ Ասատրյանը՝ անդրադառնալով «Սպայկա» ընկերության տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի կալանավորմանը։
Ս.Ասատրյանի գնահատմամբ՝ տնտեսական հանցագործություններով որպես խափանման միջոց կալանավորման կիրառումն իրավական տեսանկյունից ինքնանպատակ է։
«Տնտեսական հանցագործությունների դեպքում, եթե չհաշվենք շատ բացառիկ դեպքերը, խափանման միջոցը որպես կալավորումը կիրառելը իրավական տեսանկյունից դառնում է ինքնանպատակ, հատկապես քր․ օր․ 205 հոդվածով մեղադրանք առաջադրելու դեպքում, քանի որ, որպես կանոն բոլոր փաստաթղթերը նախաքննական մարմինը առգրավում է, որից հետո գրեթե անհնար է դառնում դրսում մնալով խոչընդոտել նախաքննությանը»,- ասել է գրասենյակի տնօրենը եւ ավելացրել, որ մշտապես պայքարել են տնտեսական հանցագործությունների դեպքում կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու արատավոր պրակտիկայի դեմ, տարբեր հարթակներում ներկայացրել դրա մահացու հետևանքները բիզնես միջավայրի վրա։
«Կարող ենք արձանագրել վերջին հինգ-վեց տարիներին դատարանները համարյա չէին բավարարում նման միջնորդությունները»,- ասել է Ս.Ասատրյանն ու ընդգծել՝  «վստահ կարող ենք արձանագրել․ Սպայկա ընկերության տնօրենի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանք կիրառելու երևույթը բիզնես միջավայրի վրա անդառնալի վատ ազդեցություն կունենա, հատկապես ներդրումների մասով: Ցավում եմ, որ վերադառնում ենք նախկին ամենավատ ավանդույթներին»:
22:56 08/04/2019  |  ՔաղաքականՍա ի՞նչ խոսելու ձև է. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Սպայկայի մասին
17:51 08/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը կոչ է անում մանիպուլյացիայի չենթարկել հանրային կարծիքը և անօրինական ազդեցություն չգործադրել նախաքննության ընթացքի վրա
15:44 08/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սպայկա»-ի տնօրենի կալանավորման դեմ բողոքի ակցիան ավարտվեց ծափահարություններով

Арест директора компании "Спайка“ негативно скажется на бизнес-среде — Седрак Асатрян 04/09/2019   10:06  |  Лента новостей
Директор адвокатской конторы “Концерн диалог” Седрак Асатрян прокомментировал арест директора компании Спайка“ Давида Казаряна.
“К сожалению, возвращаемся к старым методам работы”, — заявил он.
По оценке Седракяна, применение меры пресечения в виде заключения под стражу по экономическим преступлениям с правовой точки зрения – самоцель.
“В случае с экономическими преступлениями, не считая исключительные случаи, применение меры пресечения в виде заключения под стражу по экономическим преступлениям с правовой точки зрения становится самоцелью, особенно в  случае предъявления обвинения по статье 205 УК, поскольку, орган предварительного следствия, как правило, все документы изымает, после чего почти невозможно препятствовать следствию, оставаясь на воле”, — сказал Асатрян.
Он добавил, что всегда боролся против порочной практики применения меры пресечения в виде заключения под стражу и на различных площадках представлял его губительные последствия для бизнес-среды.
“Можем констатировать, что за последние 5-6 лет суды почти не удовлетворяли подобные ходатайства”, —  сказал С. Асатрян.
По его словам, он может с уверенностью констатировать, что арест директора компании “Спайка” окажет необратимое негативное воздействие на бизнес-среду, особенно в плане инвестиций.