Դատավոր է ձերբակալվել` կաշառքի կասկածանքով 03/28/2019   00:13  |  Քրեական խրոնիկոն
ArmLur.am-ը հայտնել է, որ մեկ ժամ առաջ խոշոր չափի կաշառք վերցնելու մեղադրանքով դատավոր է ձերբակալվել։ Կայքին հայտնի է դարձել, որ դատավորը աշխատում է մարզերից մեկում։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` գլխավոր դատախազությունն  արդեն տեղեկացվել է ձերբակալության մասին:
Նշենք, որ ՀՀ դատական օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի համաձայն 3-րդ մասի համաձայն`  դատավորն իր լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ առանց Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնության չի կարող զրկվել ազատությունից, բացառությամբ երբ նա բռնվել է հանցանք կատարելու պահին կամ անմիջապես դրանից հետո: Իսկ 5-րդ մասն ամրագրում է, որ 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում դատավորին ազատությունից զրկելը չի կարող տևել յոթանասուներկու ժամից ավելի: Դատավորին ազատությունից զրկելու մասին անհապաղ տեղեկացվում են Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը և գլխավոր դատախազը: Դատավորին ձերբակալելու մասին որոշումն անհապաղ ուղարկվում է Բարձրագույն դատական խորհուրդ և գլխավոր դատախազին:
Դատական դեպարտամենի մեր աղբյուրների փոխանցմամբ` ձերբակալված դատավորն աշխատում էր Երեւանին մոտ մարզում:

Судья задержан в Армении по подозрению в получении взятки 03/28/2019 09:35 | Криминальная хроника
Судья задержан в Армении по подозрению в получении взятки в особо крупном размере, передает ArmLur.am. Сайту стало известно, что речь идет о судье областного суда.
По сведениям “ФактИнфо”, Генеральная прокуратура уже проинформирована о задержании.
Отметим, что в соответствии с частью 3 статьи 51 Судебного кодекса РА, судья в связи с исполнением своих полномочий не может быть лишен свободы без согласия Высшего судебного совета, за исключением случаев, когда он пойман в момент совершения преступления или непосредственно после этого. А часть 5 гласит, что в случаях, предусмотренных частью 3, лишение свободы судьи не может длиться более 72 часов. О лишении свободы судьи немедленно ставится в известность председатель Высшего судебного совета и генеральный прокурор. Решение о задержании судьи немедленно направляют в Высший судебный совет и генпрокурору.
Как сообщили наши источники в судебном департаменте, задержанный судья работает в прилегающей к Еревану области.