Սեպտեմբերի 1-ից ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրանալու է, հուլիսից՝ զինծառայողներինը 03/27/2019   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ-ում քննարկվում է կառավարության ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին զեկույցը: Ու այն սկսվեց միանգամից մի քանի լավ լուրով: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ զեկույցը փետրվարին են պատրաստել, բայց դրան հաջորդել են մի շարք իրադարձություններ, ուստի հայտարարեց՝ ամփոփել են առաջին եռամսյակի արդյունքները ու հաշվարկել՝ 2019-ի պետբյուջեի եկամտային մասը կգերակատարենք 40 մլրդ դրամով, սա մոտավորապես 90 մլն դոլար է:
Այսինքն, բյուջեի եկամուտները կլինեն այսքան ավելի, քան բյուջեով նախատեսել էին. «Սա վերջին 9 տարիների համար աննախադեպ իրավիճակ է, բավական երկար ժամանակ չենք ունեցել այնպիսի իրավիճակ, երբ բյուջեի ծավալները կգերակատարվեն, այն էլ՝ այսպիսի մեծ տոկոսով»: Նա ասաց, որ մտադրված են 2019-ի հուլիսի 1-ից 10 տոկոսով բարձրացնել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների աշխատավարձը, իսկ 2019-ի սեպտեմբերի 1-ից հանրակրթական դպրոցներում աշխատող ուսուցիչների աշխատավարձը՝ մոտ 38 հազար ուսուցիչների մասին է խոսքը: Բացի այդ, պլանավորել են շուրջ 300 կմ ճանապարհների հիմնանորոգում ու նորոգում իրականացնել:
Ընդ որում, դրա մեջ չի մտնում Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհը: Վարչապետն ասաց, որ գիտեին, որ խնայողություններ կլինեին:
Թե ինչի հաշվին է, որ կարողացել են շուրջ 40 մլրդ-ով բյուջեի եկամտային մասն ավելացնել, վարչապետն ասաց, որ ՊԵԿ-ի՝ ստվերի դեմ պայքարի վարած քաղաքականության արդյունքն է. «Այս գործընթացում ռեպրեսիվ մեթոդներ չեն կիրառվում, կիրառվում են բանակցման, վերլուծական մեթոդը»: Նա ասաց, որ ՊԵԿ-ը ծրագիր ունի ու կարողանում են տեղորոշել ռիսկային ոլորտները, ռիսկային տնտեսվարողներին: Վարչապետը հիշեցրեց, որ զարմանում էին, երբ ասում էին՝ ՀԴՄ կտրոն պահանջեք, որ ուսուցիչների աշխատավարձերը բարձրանան: Հիմա կարողացել են բարձրացնել ոչ միայն ուսուցիչների, այլեւ զինծառայողների աշխատավարձը:
09:16 26/03/2019  |  Մամուլ«Կոկորդիլոս», «հեկտար», «մորքուրի հարս». Փաշինյանի համբերության բաժակը լցվել է՝ «ինչքան էլ քայլած լինեք…». «Փաստ»

Пашинян анонсировал скорое повышение зарплат военнослужащих и учителей 03/27/2019   11:52  |  Лента новостей
Обсуждение доклада об исполняемости программы правительства на заседании парламента в среду началось сразу с нескольких хороших новостей.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что кабмин подвел итоги первого квартала и подсчитал, что доходная часть госбюджета на 2019 год будет перевыполнена на 40 млрд драмов – это примерно 90 млн. долларов США.
Он заявил о намерении с июля текущего года повысить на 10 %  зарплаты военнослужащих ВС Армении. Помимо этого, планируется с 1-ого сентября повысить зарплаты учителей, преподающих в общеобразовательных школах. Это коснется38 тыс. учителей.
Кроме того, правительство собирается отремонтировать около 300 километров дорог. Туда также входит и трасса Север-Юг. По словам премьера, они знали, чтобы им удастся сэкономить средства.
Премьер отметил, что добиться увеличения доходной части госбюджета на 40 млрд. драмов удалось благодаря проводимой Комитетом госдоходов политики борьбы с теневым сектором.
“В данном процессе применяются не репрессивные методы, а переговорный, аналитический метод. Люди удивлялись, когда я призывал сограждан требовать кассовые чеки, чтобы повысить зарплату учителям. Теперь удастся повысить зарплаты не только преподавателям, но и военнослужащим”, - сказал глава правительства.
16:04 27/06/2013  |  Актуальная темаПремьер-министр Армении считает, что на митинги напротив здания Правительства граждан подбивают чиновники среднего звена
17:19 04/04/2013  |  Лента новостей“Государство должно посодействовать в реализации сельскохозяйственной продукции” – премьер-министр Армении
15:31 31/01/2013  |  Лента новостейПравительство не одобрило законодательные инициативы женщин-парламентариев ввиду их несоответствия Конституции РА
15:03 31/01/2013  |  Лента новостейПравительство РА выделило 336 млн. драмов на программу “Арлис”
14:55 31/01/2013  |  Лента новостейНотариусы освобождены от взимаемой за предоставление информации платы
14:39 10/01/2013  |  Лента новостейАрмения и Австрия подпишут соглашение о воздушном транспорте
14:03 10/01/2013  |  Лента новостейГосчиновники будут отправляться в командировку в Арцах на воздушном транспорте