Նախկին պաշտոնյաներին առնչվող գործով ՈՒՎԿ-ի նախկին տնօրենին առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել է. ՔԿ 03/26/2019   14:20  |  Քրեական խրոնիկոն
Ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունից  հափշտակություն կատարելու գործով միակ մեղադրյալը նախկին տնօրենն է, ում  առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի լրատվական բաժնից։ Նախկինում առաջադրված 214-րդ հոդվածի փոխարեն այժմ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առանձնապես խոշոր չափով յուրացումը կամ վատնումը։
Հիշեցնենք, որ ունիվերսալ վարկային կազմակերպության տնօրենի կողմից հաղորդում է ներկայացվել մոտ երկու տարի առաջ՝ 2017թ.-ին առ այն, որ՝ 2012-2016թթ ընթացքում նույն ընկերության նախկին գործադիր տնօրենի կողմից լիազորություններն ընկերության շահերին հակառակ օգտագործելու և ընկերության ներքին իրավական ակտերի ու ՀՀ օրենսդրության պահանջների խախտմամբ բազմաթիվ կազմակերպությունների վարկեր տրամադրելու վերաբերյալ:
Մ. Սեդրակյանի և Գ. Բեգլարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվում. ՀՔԾ
Դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ, որը վարույթ էր ընդունվել ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում։ Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա` 2017 թվականին որոշում էր կայացվել՝ նախկին գործադիր տնօրենին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Քրեական գործով պարզվել են հանցավոր այլ դրվագներ եւ հարուցվել եւս երեք քրեական գործ։ Դրանցից մեկը վերաբերում է վարկային ընկերության բաժնետերերից մեկի անունից ՀՀ կենտրոնական բանկ կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելուն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով, մյուսը՝ նախկին գործադիր տնօրենի՝ ՍՊ ընկերության բաժնեմասը շորթելուն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, և ՍՊԸ-ում ներդրումներ կատարելու պատրվակով նախկին գործադիր տնօրենի կողմից քաղաքացու բանկային հաշվից 500.000 ԱՄՆ դոլար կանխիկացնելուն ու յուրացնելուն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որոնք միացվել էին մեկ վարույթում, և նախաքննության հետագա կատարումը հանձնարարվել էր ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։
Սև ամպեր Թոխմախի Մհերի և Գագիկ Բեգլարյանի գլխին
2018 թվականի օգոստոսին քննչական կոմիտեն հայտարարեց, որ տվյալներ ունեն նշված գործին նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց առնչության վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ ցուցմունքներում որպես վարկային կազմակերպության նախկին գործադիր տնօրենից նրա բաժնեմասը շորթելուն, բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ ապօրինի հավաքելուն առնչություն ունեցած անձի մատնանշվել էր ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գ. Բեգլարյանի անունը։ Բացի այդ, տվյալներ էին ձեռք բերվել ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Մ.Սեդրակյանի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ, եւ որոշում է կայացվել՝ նշված քրեական գործը ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն ուղարկելու մասին:
Ավելի վաղ ՀՔԾ-ից տեղեկացել ենք, որ նախկին պաշտոնատար անձանց առնչության վերաբերյալ բավարար ապացույցներ ձեռք չեն բերվել եւ գործը նորից ուղարկվել էր ՀՀ ՔԿ։
09:10 15/05/2018  |  ՄամուլՈւ՞ր են գնում Հյուսիս-հարավի գումարները. «Փաստ»
10:05 28/10/2017  |  ՄամուլԲարտեր. Գագիկ Բեգլարյանը Ռուբեն Սադոյանին հենց այնպես չի «դարձնում» Վրաստանում ՀՀ դեսպան. «Հրապարակ»
09:00 28/09/2017  |  ՄամուլԳագիկ Բեգլարյանի 24-ամյա որդին պաշտոն է ստացել. «Հրապարակ»
09:47 21/04/2017  |  ՄամուլԳագիկ Բեգլարյանը խոստացել է, թե «բերդից մարդկանց կազատի». «Ժամանակ»
08:19 11/04/2017  |  ՄամուլԽորհրդավոր ընթրիք.Երեւանի «Ai Leoni» ռեստորանում հանդիպել են երկու Կարեն Կարապետյանները և Գագիկ Բեգլարյանը. «Փաստ»

Экс-директору универсальной кредитной организации изменили обвинение - СК Армении 03/26/2019   14:55  |  Криминальная хроника
Единственным обвиняемым по делу о хищении у универсальной кредитной организации проходит бывший директор. Ему изменили предъявленное обвинение. Об этом “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе Следственного комитета Армении.
Ранее ему инкриминировали статью 214(“Злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций”) Уголовного кодекса Армении, теперь же вменяют пункт 1 части 3 статьи 179(“Присвоение или растрата в особо крупных размерах”) УК РА.
Напомним, директор универсальной кредитной организации в 2017 году подал заявление, согласно которому в 2012-2016 гг. бывший исполнительный директор данной компании, используя свои полномочия вопреки интересам организации, и в нарушение внутренних правовых актов компании и требований законодательства РА предоставил многочисленным организациям кредиты.
По факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 214 УК Армении, которое было  принято  арабкирским следственным отделом следственного управления СК РА по Еревану к своему производству.
На основании добытых доказательств в 2017 году было принято решение о привлечении бывшего директора в качестве обвиняемого по части 1 статьи 214 УК Армении. С него была взята подписка о невыезде.
По уголовному делу были выявлены иные преступные проявления; возбуждено три уголовных дела. Одно из них касается подачи в Центральный банк РА фальшивых документов на имя одного из акционеров организации(ч.1 статьи 325 УК РА), другое - вымогательства со стороны бывшего исполнительного директора акций компании(ч.3 статьи 182 УК РА) и обналичивания со счетов гражданина 500 тыс. долларов США под предлогом осуществления инвестиций в ООО и их присвоения(п.1 ч.3 ст.179 УК РА). Эти дела были объединены в одно производство. Производство дальнейшего расследования было поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел СК РА.
В августе 2018 года СК заявил, что располагает данными о  причастности бывших высокопоставленных чиновников к этому делу. В частности, в показаниях было указано имя бывшего министра транспорта и связи Г. Бегларяна как лица, причастного к вымогательству, незаконному сбору информации, содержащей банковскую тайну.Гагик Бегларян и Мгер Седракян не подвергнутся уголовному преследованию - СССКроме того,  были добыты данные  о случаях предполагаемого превышения экс-депутатом М. Седракяном должностных полномочий. Было принято решение о передаче дела в Специальную следственную службу(ССС) по подследственности.
Ранее ССС сообщила, что достаточных доказательств о причастности бывших чиновников не добыто, и дело вновь направлено в СК РА.