Տանտերը դիմադրել է զինված չարագործներին 03/22/2019   13:54  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Արմավիր քաղաքում դիմակավորված անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ, զենքի գործադրմամբ ավազակություն կատարելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում են՝  ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Նախնական տվյալներով՝ 2019թ. մարտի 21-ին՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում, դիմակավորված երկու անհայտ անձինք, որսորդական հրացանով և ատրճանակով զինված, ապօրինի մուտք են գործել Արմավիր քաղաքի՝ 1970 թվականին ծնված բնակչի տուն: Ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից մեկն ատրճանակն ուղղել է տանտիրոջ՝ 1984 թվականին ծնված կնոջ ուղղությամբ՝ պահանջելով լռել, իսկ մյուսը մտել է հյուրասենյակ, որտեղ հանդիպելով տանտիրոջ դիմադրությանը՝ կրակել է որսորդական հրացանից, սակայն տանտերը հրացանի փողն ուղղել է վերև՝ այդկերպ շեղելով արձակված կրակոցի ուղղությունը դեպի առաստաղ: Այնուհետև դիմակավորված անձը հրացանի խզակոթով հարվածել է տանտիրոջ գլխին, որից հետո դիմել են փախուստի:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ և 4-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություն, վերցվել են նմուշներ, հարցաքնվվել են մի շարք անձինք:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակավել են դատաբժշկական, դատագենետիկական, դատահետքաբանական և դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
Հանձնարարություններ են տրվել ոստիկանության համապատասխան բաժնին միջոցներ ձեռնարկել՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ողությամբ:

Мужчина смог оказать сопротивление вооруженным грабителям в армянском Армавире 03/22/2019   15:04  |  Криминальная хроника
Следственным управлением СК Армении по Армавирской области возбуждено уголовное дело по факту разбойного нападения с применением оружия, совершенного лицами в масках по предварительному сговору, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По предварительным данным, около 20:00 21 марта двое людей в масках, вооруженные охотничьим ружьем и пистолетом, незаконно проникли в дом к жителю города Армавира 1970 года рождения. Один из предполагаемых преступников направил пистолет на супругу хозяина дома 1984 года рождения, потребовал молчать, а другой зашел в гостиную, где, встретив сопротивление хозяина дома, выстрелил из охотничьего ружья. Однако хозяин дома перевел ствол ружья вверх, изменив тем самым направление выпущенной пули в сторону потолка. Затем напавший ударил его прикладом ружья по голове, после чего оба злоумышленника обратились в бегство.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам пунктов 1, 3 и 4 части 2 статьи 175 (“Разбой, совершенный группой лиц по предварительному сговору с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение; с применением оружия или иных предметов, используемых в качестве оружия”) и части 1 статьи 235 (“Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств”) УК  Армении.
Произведен осмотр места инцидента, взяты образцы, допрошен ряд лиц.
“Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены судебно-медицинская, судебно-генетическая, судебно-трасологическая и судебно-баллистическая экспертизы. Соответствующим подразделениям полиции поручено принять меры по установлению личностей предполагаемых преступников. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.