Մ. Սեդրակյանի և Գ. Բեգլարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվում. ՀՔԾ 03/22/2019   11:11  |  Քրեական խրոնիկոն
Տրանսպորտի եւ կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի եւ ԱԺ նախկին պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի նկատմամբ որոշում է կայացվել քրեական հետապնդում չիրականացնել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրին Հատուկ քննչական ծառայությունից։ Պատասխանում մասնավորապես նշվում է. «Գ. Բեգլարյանի և Մ. Սեդրակյանի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն ուղարկված քրեական գործով կատարված նախաքննության ընթացքում նրանց վերագրվող արարքների վերաբերյալ բավարար ապացույցների համակցություն ձեռք չի բերվել, և քննիչի կողմից որոշում է կայացվել Գ. Բեգլարյանի և Մ. Սեդրակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին»:
Արդյունքում՝ քրեական գործը, ըստ քննչական ենթակայության, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե:
Հիշեցնենք, որ Ունիվերսալ վարկային կազմակերպության տնօրենի կողմից 2017թ. հաղորդում էր ներկայացվել՝ 2012-2016թթ ընթացքում նույն ընկերության նախկին գործադիր տնօրենի կողմից լիազորություններն ընկերության շահերին հակառակ օգտագործելու և ընկերության ներքին իրավական ակտերի ու ՀՀ օրենսդրության պահանջների խախտմամբ բազմաթիվ կազմակերպությունների վարկեր տրամադրելու վերաբերյալ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը վարույթ էր ընդունվել ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա` 2017 թվականին որոշում էր կայացվել՝ նախկին գործադիր տնօրենին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Քրեական գործով շարունակվել էին կատարվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի քննությունն ապահովելու նպատակով, որի արդյունքում փաստական տվյալներ էին ձեռք բերվել՝ առերևույթ հանցավոր այլ դրսևորումների վերաբերյալ ևս։ Մասնավորապես՝ երեք տարբեր քրեական գործեր էին հարուցվել վարկային ընկերության բաժնետերերից մեկի անունից ՀՀ կենտրոնական բանկ կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով, նախկին գործադիր տնօրենի՝ ՍՊ ընկերության բաժնեմասը շորթելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, և ՍՊԸ-ում ներդրումներ կատարելու պատրվակով նախկին գործադիր տնօրենի կողմից քաղաքացու բանկային հաշվից 500.000 ԱՄՆ դոլար կանխիկացնելու ու յուրացնելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որոնք միացվել էին մեկ վարույթում, և նախաքննության հետագա կատարումը հանձնարարվել էր ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։
Ըստ դրվագների կատարվել էին մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ տվյալներ էին ձեռք բերվել՝ կատարված առերևույթ հանցավոր դրսևորումներին նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց առնչության վերաբերյալ։ Մասնավորապես՝ ցուցմունքներում որպես վարկային կազմակերպության նախկին գործադիր տնօրենից նրա բաժնեմասը շորթելուն, բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ ապօրինի հավաքելուն առնչություն ունեցած անձի մատնանշվել էր ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գ. Բեգլարյանի անունը։ Բացի այդ, տվյալներ էին ձեռք բերվել ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Մ.Սեդրակյանի կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ:
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ օրենսդիր և գործադիր մարմինների ղեկավար աշխատողների կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործություններով նախաքննությունը կատարվում էր ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչների կողմից՝ 2018թ. օգոստոսի 28-ին որոշում է կայացվել՝ նշված քրեական գործը ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն ուղարկելու մասին:
ՀՔԾ-ում, փաստորեն, չի հաստատվել նախկին պաշտոնատար անձանց առնչությունը գործին, եւ վերջինս հետ է ուղարկվել ՀՀ ՔԿ։
13:13 19/03/2019  |  ՀարցազրույցԼրագրողն ամենեւին պարտավոր չէ բացահայտել իր աղբյուրները. Ռուբեն Մելիքյանը՝ ՀՔԾ-ի հարուցած քրեական գործի մասին

Гагик Бегларян и Мгер Седракян не подвергнутся уголовному преследованию - ССС 03/22/2019 11:53 | Криминальная хроника
Следствие приняло решение об отказе от осуществления уголовного преследования в отношении бывшего министра транспорта и связи Гагика Бегларяна и экс-депутата парламента Мгера Седракяна. Об этом в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” сообщили в Специальной следственной службе Армении.
“В ходе предварительного следствия направленного в Специальную следственную службу уголовного дела касательно Г. Бегларяна и М. Седракяна не была добыта достаточная совокупность доказательств относительно приписываемых им деяний, и следователем было принято решение о неосуществлении в отношении Г.Бегларяна и М. Седракяна уголовного преследования”, - говорится в ответе.
В результате уголовное дело по подлседственности было направлено в Следственный комитет.
Напомним, директор универсальной кредитной организации в 2017 году подал заявление, согласно которому в 2012-16 гг. бывший исполнительный директор данной компании, используя свои полномочия вопреки интересам организации, и в нарушение внутренних правовых актов компании и требований законодательства РА предоставил многочисленным организациям кредиты.
По факту арабкирским следственным отделом Полиции было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 214 УК Армении, которое было принято арабкирским следственным отделом следственного управления СК РА по Еревану к своему производству.
На основании добытых доказательств в 2017 году было принято решение о привлечении бывшего директора в качестве обвиняемого по части 1 статьи 214 УК Армении. С него была взята подписка о невыезде.
В частности, было возбуждено три уголовных дела по фактам подачи в Центральный банк РА фальшивых документов на имя одного из акционеров организации, вымогательства со стороны бывшего исполнительного директора акций компании и обналичивания со счетов гражданина 500 тыс. долларов США под предлогом осуществления инвестиций в ООО и их присвоения. Эти дела были объединены в одно производство. Производство дальнейшего расследования было поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел СК РА.
В ходе проведенных по эпизодам масштабных следственных действий для установления круга предполагаемых преступников и индивидуализации действий каждого из них были получены данные о причастности бывших высокопоставленных чиновников к предполагаемым преступным проявлениям. В частности, в показаниях было указано имя экс-министра транспорта и связи Г. Бегларяна как лица, причастного к вымогательству, незаконному сбору информации, содержащей банковскую тайну.
Кроме того, были добыты данные о случаях предполагаемого превышения экс-депутатом М. Седракяном должностных полномочий.
С учетом того, что предварительное следствие по уголовным делам, связанным с преступлениями, совершенными при пособничестве руководящих работников органов законодательной, исполнительной и судебной власти, лиц, осуществляющих специальную государственную службу, в связи с их должностным положением, или совершенными ими самими, осуществляется следователями Специальной следственной службы, 28 августа 2018 года было принято решение о передаче дела в ССС по подследственности.
В ССС фактически не подтвердилась причастность бывших чиновников к делу, и ведомство направило дело обратно в СК.