«Հայինկասացիա» ՓԲԸ–ից 20.000 դոլար հափշտակելու մեջ կասկածվող վարորդը հեռացել է Հայաստանից 03/21/2019   16:06  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեն այսօր պաշտոնապես հաստատել է, որ «Հայինկասացիա» ՓԲԸ–ից 20 հազար դոլար հափշտակելու մեջ կասկածվում է վարորդը, ով սակայն հասցրել է լքել Հայաստանի տարածքը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝  2019թ. մարտի 18-ին բանկի Նոր Նորքի մասնաճյուղից  «Հայինկասացիա» ՓԲԸ –ի Գյումրու բաժնի աշխատակիցների կողմից Գյումրի քաղաքի «Շիրակ» մասնաճյուղ տեղափոխվող 20.000 ԱՄՆ դոլար գումարը աշխատանքային օրն ավարտվելու պատճառով  պահվել է «Հայինկասացիա» ՓԲԸ –ի Գյումրու բաժնի պահոցում: Իսկ հաջորդ օրը, երբ նշված գումարը կնքված պարկով հանձնվել է բանկի «Շիրակ» մասնաճյուղ, որտեղ պարկը բացելուց հետո պարզվել է, որ 9.700.000 ՀՀ դրամին համարժեք 20.000 ԱՄՆ դոլար գումարը հափշտակվել է, իսկ գումարի փոխարեն պարկի մեջ դրվել են մեկ այլ բանկի անվամբ դրամի կապոցների պիտակներ:
20.000 դոլարի հափշտակության մեջ կասկածում են «Հայինկասացիա» ընկերության վարորդին
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով կատարված քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձի ինքնությունը. վերջինս հանդիսանում է «Հայինկասացիա»  ՓԲԸ-ի Գյումրու բաժնի աշխատակիցը՝ վարորդը, ով Գյումրի քաղաքի բնակիչ է:
«Փաստինֆո»-ն ՀՀ Քննչական կոմիտեից տեղեկացավ, որ վարորդը 2019թ. մարտի 20-ին՝ ժամը 06:00-ին, «Զվարթնոց» օդանավակայանից մեկնել է ՀՀ-ից:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ ենթադրյալ հանցագործությունը կատարած անձին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Подозреваемому в краже 20 тыс. долларов у инкассатора удалось уехать из Армении 03/21/2019   16:29  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сегодня сообщил, что в хищении 20 тыс. долларов у ЗАО "Айинкассация" подозревается водитель, который, однако, успел выехать за пределы страны.
Как ранее сообщалось, в 11:30 19 марта с.г. начальник гюмрийского отдела ЗАО "Айинкассация" сообщил, что около 12:00 18 марта текущего года их сотрудники перевезли из ереванского отделения одного из банков в гюмрийский филиал "Ширак" 20 тыс. долларов США. Согласно сообщению, ввиду того, что рабочий день уже завершился, сотрудники не успели сдать деньги в банк. Сумма в установленном порядке была передана на хранение в гюмрийский филиал ЗАО "Айинкассация".
На следующий день, в 10:00, указанная сумма в запечатанном мешке  была сдана филиалу "Ширак", где после вскрытия мешка выяснилось, что 20.000 долларов США(9.700.000 драмов) были похищены. А в мешке вместо денег оказались этикетки для денежных пачек с эмблемой другого банка.
По данному факту следственным управлением СК Армении по Ширакской области возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 177("Кража в особо крупных размерах") УК РА.
В результате проведенных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий установлена личность предполагаемого преступника. Им оказался сотрудник гюмрийского отдела ЗАО "Айинкассация", водитель. Он является жителем Гюмри.
Как сообщили "ФактИнфо" в следственном комитете Армении, водитель около 06:00 20 марта с.г. вылетел из ереванского аэропорта "Звартноц". Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры по розыску предполагаемого преступника.