Հայտնի է, թե երբ կսկսվի պատգամավորի դատավարությունը 03/15/2019   10:48  |  Դատական ռեպորտաժներ
2018 թվականի հուլիսի 2-ին «Օլիմպավան» մարզասրահում տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հորը՝ Վյաչեսլավ Հարությունովին ծեծելու մեջ մեղադրվող ԲՀԿ-ական պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով դատավարությունը կսկսվի մարտի 21-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից։ Նշենք, որ գործը մակագրվել է դատավոր Մեսրոպ Երջանիկի Մակյանին։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի հուլիսի 2-ին ԲՀԿ առաջնորդ, ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզասրահում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Ծառուկյանը քննադատել էր բռնցքամարտի ֆեդերացիայի աշխատանքը, ինչի պատճառով վիճաբանություն էր առաջացել Վյաչեսլավ Հարությունովի հետ։ Վիճաբանությունը վերաճել էր ծեծկռտուքի։ Դրա ետևանքով չեմպիոնի հայրը մարմնական ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց:
Չնայած առաջադրված մեղադրանքին՝  դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ ընտրություններին Էդուարդ Բաբայանը ԲՀԿ-ից առաջադրվել էր որպես պատգամավորի թեկնածու եւ ընտրվել ԱԺ 7-րդ գումարման պատգամավոր՝ հավաքելով 7472 ձայն։
Մեղադրանքի առաջադրումից հետո իրավաբան Ռուբեն Մելիքյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պարզաբանել էր, թե տվյալ դեպքում որքանով է գործում պատգամավորական անձեռնմխելիությունը։ Նրա խոսքով՝ Ազգային ժողովի համաձայնությունը անհրաժեշտ է պատգամավորի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու, այլ ոչ թե իրականացնելու դեպքում, այսինքն` երբ պետք է զրոյից սկսել քրական հետապնդումը, իսկ տվյալ դեպքում այն արդեն իսկ սկսված է, հետեւաբար՝ դատավճռի ուժի մեջ մտնելուց հետո պատգամավորը առանց որեւէ խնդրի կարող է ազատազրկվել. «ԱԺ Կանոնակարգի 29-րդ գլխի 154-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն` ազատազրկման դատապարտելու դեպքում դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու պահից պատգամավորի լիազորությունները կդադարեցվեն»,-ասում էր իրավաբանը։

Стала известна дата начала судебного процесса над депутатом НС Армении Эдуардом Бабаяном 03/15/2019 11:19 | Судебный репортаж
Судебный процесс по делу в отношении депутата Национального Собрания от фракции “Процветающая Армения” Эдуарда Бабаяна, обвиняемого в избиении Вячаслава Арутюнова, отца обладателя золотой медали молодежного чемпионата по боксу Николая Арутюнова, начнется 21 марта. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы DataLex.
Отметим, что дело завизировано на имя судьи суда общей юрисдикции города Еревана Месропа Макяна.
Напомним, в ходе состоявшейся 2-го июля 2018 года встречи в спортивном зале “Олимпаван” президент Национального олимпийского комитета Гагик Царукян раскритиковал работу Федерации бокса, вследствие чего возник спор с Вячеславом Арутюновым. Конфликт вылился в драку, в результате чего отец чемпиона с травмами был доставлен в больницу.
Несмотря на выдвинутое против него обвинение, Эдуард Бабаян на прошедших 9 декабря 2018 года выборах в Национальное Собрание Армении баллотировался в депутаты от партии “Процветающая Армения” и прошел в парламент седьмого созыва, получив 7472 голоса.
После предъявления обвинения, юрист Рубен Меликян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” пояснил действие положения о депутатской неприкосновенности в данном конкретном случае.
По его словам, согласие Национального Собрания требуется для возбуждения в отношении депутата уголовного дела, а не при осуществлении, то есть, когда с нуля нужно начать уголовное преследование. Если же оно уже начато, то необходимости в согласии НС при изменении сугубо правовой оценки данного обвинения нет. Следовательно, после вступления в законную силу приговора, депутат без каких-либо проблем может быть лишен свободы.
“Согласно пункту 4 статьи 154 главы 29 Регламента НС, полномочия депутата прекращаются с момента вступления в законную силу приговора об осуждении его к лишению свободы”, - пояснил юрист.