Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրենին 03/06/2019   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Սիլվի Բոսութղոյին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի փոխգործակցության օրակարգի մի շարք հարցերի:
Ընդգծելով Համաշխարհային բանկի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը՝ Հանրապետության նախագահը նշել է, որ միջազգային ֆինանսական կառույցների` ՀԲ-ի հետ աշխատանքը շատ կարևոր է մեր երկրի համար: Նախագահի խոսքով՝ տնտեսական աճը, կայուն և արագ զարգացումը երկրում աղքատությունը հաղթահարելու հիմնական գործիքներն են: Համաշխարհային բանկի հետ իրականացվող համատեղ ծրագրերը պետք է միտված լինեն առկա խնդիրների լուծմանը այդ գործիքների միջոցով:
Սիլվի Բոսութղոն նշել է, որ պատրաստվում է Հայաստանի հետ առաջիկա չորս տարվա համագործակցության առաջնահերթությունները սահմանող «Երկրի գործընկերության շրջանակ» ռազմավարական փաստաթուղթը: Այն խարսխված է լինելու երեք հիմնասյուների վրա՝ արտահանման խթանում ու մրցունակություն, մարդկային կապիտալի զարգացում և բնապահպանություն ու ռեսուրսների կառավարում:
Երկրի ապագայի համար կարևորելով բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության զարգացումը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ այդ համատեքստում իր ջանքերն ուղղված են բարձր տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների խրախուսմանը և այստեղ կա արդյունավետ գործակցության մեծ ներուժ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
13:08 04/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻմ նպատակն Է՝ փոքր, մեծ, ամեն տեսակի քայլերով օգտակար լինել և աջակցել Գյումրիին. նախագահ Սարգսյանը հյուրընկալել է Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին

ВБ готовит стратегический документ по сотрудничеству с Арменией на ближайшие 4 года 03/06/2019   17:38  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня принял директора армянского представительства Всемирного банка Сильви Босутхо. Подробности передает пресс-служба президента РА.
В ходе встречи стороны коснулись ряда вопросов повестки сотрудничества между Арменией и Всемирным банком.
Подчеркнув эффективное сотрудничество с Всемирным банком, президент Армен Саркисян отметил, что работа с международными финансовыми структурами – с Всемирным банком – очень важна для Армении.
По словам президента, экономический рост, устойчивое и ускоренное развитие являются основными инструментами по преодолению бедности в стране. Реализуемые совместно с Всемирным банком программы должны быть нацелены на решение существующих проблем посредством этих инструментов.
В свою очередь Сильви Босутхо заявила о подготовке стратегического документа «Рамки партнерства страны», устанавливающего приоритеты сотрудничества с Арменией на ближайшие 4 года.
Документ будет основан на трех основных направлениях: содействие экспорту и конкурентоспособность, развитие человеческого капитала, охрана природы и управление ресурсами.
Подчеркнув важность развития высоких технологий, образования и науки для будущего Армении, президент Армен Саркисян отметил, что в данном контексте его усилия направлены на поощрение высоких технологий и инноваций, и здесь налицо огромный потенциал эффективного сотрудничества.