Մենք մտադիր ենք իրականացնել հավակնոտ օրակարգը. Նիկոլ Փաշինյան 03/05/2019   19:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն ունի քաղաքական կամք խորացնելու Եվրամիության հետ փոխգործակցությունը. Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը և Դոնալդ Տուսկը հանդես են եկել ԶԼՄ-ների համար հայտարարությամբ
Բրյուսելում կայացած հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը և Դոնալդ Տուսկը հանդես են եկել ԶԼՄ-ների համար հայտարարությամբ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան. «Մեծարգո Նախագահ Տուսկ,
ԶԼՄ հարգելի ներկայացուցիչներ,
Սա իմ երկրորդ հանդիպումն է Նախագահ Տուսկի հետ Բրյուսելում, եւ առաջինը` Հայաստանի վարչապետի պաշտոնին իմ վերանշանակվելուց հետո: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ, պարոն Նախագահ, ջերմ ընդունելության եւ արդյունավետ ու նպատակային քննարկումների համար:
Այսօրվա քննարկումների ընթացքում մենք անդրադարձանք բազմաթիվ հարցերի` Հայաստանում ժողովրդավարական վերափոխումներից մինչեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային զարգացումներ:
Ուրախությամբ ենք ընդգծում Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ քաղաքական երկխոսության եւ համագործակցության բարձր մակարդակը: Ես ընդգծեցի, որ Հայաստանն առավել վճռական է եւ ունի քաղաքական կամք՝ խորացնելու Եվրամիության հետ փոխգործակցությունը:
Քննարկումների ժամանակ մենք անդրադարձանք Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, որոնք միջազգային հանրության կողմից գնահատվեցին որպես եվրոպական լավագույն փորձին լիովին համապատասխան:
Հայաստանում այդ ընտրությունների նկատմամբ աննախադեպ հասարակական վստահություն կար: Այս համատեքստում մենք նաեւ բարձր ենք գնահատում ընտրական գործընթացների հաջող կազմակերպման ուղղությամբ Եվրամիության աջակցությունը:
Մեր երկրում տեղի ունեցած դինամիկ քաղաքական փոփոխությունները, ինչպես նաեւ ժողովրդավարական ընտրություններն էլ ավելի մոտեցրին Հայաստանին ու Եվրամիությունը՝ արժեքների ընդհանրության տեսանկյունից: Ես հպարտ եմ, որ Հայաստանում ժողովրդավարությունն այլեւս վտանգված չէ:
Ես բարձր եմ գնահատում Եվրամիության տեխնիկական եւ ֆինանսական աջակցությունը մեր կառավարության ժողովրդավարական եւ տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, որը ներառում է կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ժողովրդավարության խթանումը եւ օրենքի գերակայության ամրապնդումը:
Նոր Հայաստանը պատրաստ է շարունակական ջանքեր գործադրել, նոր գաղափարներ ու նախաձեռնություններ առաջարկել՝ Եվրոպական միության եւ նրա անդամ պետությունների հետ համագործակցությունը հարստացնելու ուղղությամբ: Ուրախ եմ, որ մեր եվրոպացի բարեկամներն ու գործընկերներն ունեն նման մոտեցում եւ տեսլական մեր երկկողմ օրակարգի նկատմամբ:
Մենք մտադիր ենք իրականացնել այս հավակնոտ օրակարգը` հիմնվելով մեր քաղաքացիների եւ հայրենակիցների ծանրակշիռ մանդատի, ինչպես նաեւ մեր միջազգային գործընկերների հարաճուն աջակցության վրա:
Մեր քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարեցինք Համակողմանի եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, որը կարեւորագույն գործիք է երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման եւ մեր բարեփոխումների օրակարգի իրականացման համար:
Մենք համակարծիք ենք, որ բոլոր անդամ պետությունների կողմից համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումն էական նշանակություն ունի եւ թույլ կտա լիարժեքորեն օգտվել այս փաստաթղթով նախատեսված բոլոր հնարավորություններից, որոնք ժամանակավորապես կիրառվում են 2018 թվականի հունիսից: Այս համատեքստում մենք քննարկեցինք վավերացման գործընթացի արագացման ուղիները:
Երկուստեք քննարկեցինք նաև վիզաների ազատականացման գործընթացը: Հայաստանի քաղաքացիներն ակնկալում են մոտ ապագայում դեպի Եվրամիություն ազատ ճանապարհորդելու հնարավորություն ունենալ: Մենք հուսով ենք, որ այս հարցում քաղաքական որոշում կարձանագրվի, քանի որ դա շոշափելի արդյունք կլինի մեր քաղաքացիների համար եւ առավել տեսանելի կդարձնի մեր գործընկերությանը:
Նախագահ Տուսկի հետ մեր հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ Արեւելյան գործընկերության առաջիկա 10-րդ տարեդարձին: Ես վերահաստատեցի Արեւելյան գործընկերության 10-ամյակի համատեղ նախապատրաստական աշխատանքներում ակտիվորեն ներգրավվելու մեր պատրաստակամությունը:
Մենք նաեւ քննարկեցինք տարածաշրջանային հարցեր: Մենք բարձր ենք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում ԵՄ-ի հավասարակշռված դիրքորոշումը, որն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, նրանց դիրքորոշմանը եւ ջանքերին: Դա արժեքավոր ներդրում է մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման գործում:
Ես վերահաստատեցի, որ Հայաստանը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Վերջում, ցանկանում եմ վստահություն հայտնել, որ ընթացիկ երկխոսությունը եւ արդյունավետ քննարկումները կնպաստեն մեր գործընկերության հետագա ամրապնդմանը եւ փոխշահավետ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի իրականացմանը բոլոր բնագավառներում:
Թույլ տվեք մեկ անգամ եւս շնորհակալություն հայտնել, պարոն Նախագահ, ջերմ ընդունելության համար»:
ԵԽ նախագահ Դոնալդ Տուսկ. «Բարև Ձեզ, պարոն վարչապետ: Ուրախ եմ կրկին ողջունել Ձեզ Բրյուսելում:
Առաջին հերթին կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել դեկտեմբերին կայացած ընտրություններում Ձեր տպավորիչ հաղթանակից և Ձեր կառավարության երդմնակալությունից հետո այսքան շուտ Բրյուսել այցելելու համար:
Ձեր կառավարության որդեգրած արժեքները եւ արժեքների վրա հիմնված բարեփոխումները խորապես գնահատվում են Եվրոպայում: Ես հիանում եմ Ձեր` ժողովրդավարական բարեփոխումներ եւ տնտեսական զարգացում իրականացնելու վճռականությամբ, որից կշահեն բոլոր հայերը:
ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանին ավելի համախմբված ժողովրդավարություն դառնալու եւ իր քաղաքացիներին ավելի լավ տնտեսական ապագա ստեղծելու ճանապարհին:
Մենք վճռական ենք Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման խոստումը կատարելու հարցում, որից իրական օգուտներ կքաղեն ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Եվրամիությունը: Համաձայնագրի գերակշռող մասն արդեն իսկ նախնական կիրառվել է եւ իրական ազդեցություն ունի: ԵՄ-ն Հայաստանի խոշորագույն արտահանող գործընկերն է, որի մասնաբաժինը կազմում է Հայաստանի արտահանման ավելի քան 28 տոկոսը:
Այս համաձայնագիրն իրականացվում է ներքին բարեփոխումներին զուգընթաց: ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցել ձեր բարեփոխումների գործընթացին՝ ընդլայնված տեխնիկական եւ ֆինանսական օժանդակությամբ: Մենք համաձայն ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարում եւ օրենքի գերակայությանն ուղղված բարեփոխումների գործընթացում ձեր ուժեղ շեշտադրման հետ:
Այսօր մենք նաեւ քննարկել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը: Ինչպես գիտեք, ԵՄ-ն լիովին աջակցում է Մինսկի խմբի համանախագահներին եւ նրանց առաջարկներին: Ես ոգեւորված եմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների վերջին շփումներով եւ ողջունում եմ լարվածության ներկայիս նվազումը: ԵՄ-ն շարունակում է հավատալ, որ ստատուս քվոն անկայուն է. հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի եւ շուտափույթ քաղաքական կարգավորման կարիք ունի՝ միջազգային իրավունքի համաձայն: Բնակչությանը խաղաղությանը պատրաստելը կարեւոր քայլ է դեպի կարգավորում, որին մենք պատրաստ ենք աջակցել:
Ես նաեւ շնորհակալություն եմ հայտնում վարչապետին`Արեւելյան գործընկերությանը Հայաստանի բերած արժեքավոր ներդրման համար: Այս գործընկերությունը տոնում է իր 10-ամյակը մայիսին: Մենք համաձայնեցինք կրկին հանդիպել, որպեսզի քննարկենք այն առաջընթացը, որը իրականացվել է վերջին 10-ամյակի ընթացքում: Այնպես որ, ես ակնկալում եմ Ձեզ նորից տեսնել երկու ամիս անց՝ Բրյուսելի մայիսյան հոբելյանական տոնակատարություններին»:
09:04 05/03/2019  |  ՄամուլՈւմ նկատի ուներ Փաշինյանը գործակալներ ասելով. «Ժողովուրդ»
18:41 04/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է ՀՀ վարչապետի այցը Բելգիայի Թագավորություն
18:40 02/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿարևորագույն առաջնահերթությունը քաղաքական հեղափոխության վերածումն է տնտեսական հեղափոխության. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
09:40 02/03/2019  |  ՄամուլՓաշինյանը իր բացասական վերաբերմունքն է արտահայտել Ա. Սարգսյանին` նրա արտասահմանյան այցերի «Ժողովուրդ»
19:50 01/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյան ՛ դու համալրեցիր քո նախորդների շարքը. ԵԾ
15:57 01/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում խնդիրները ծագել են այն կետից, երբ ժողովրդի քաղաքական կամքն աղավաղվել է. Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հանրային խորհրդի անդամներին
08:30 27/02/2019  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանը բավականին զայրացած է քարոզչական թիմի վրա.«Փաստ»
14:44 23/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՏնտեսական հեղափոխությունը դուխով մարդկանց աշխատանք է. Նիկոլ Փաշինյան
16:35 21/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱստղաբաշխական թվեր ենք ստանում. Նիկոլ Փաշինյանը՝ կառավարության ստացած դրամաշնորհների մասին

Никол Пашинян заявил о готовности Армении расширить сотрудничество с ЕС 03/06/2019   00:04  |  Лента новостей
Продолжается рабочий визит премьер-министра Никола Пашиняна в Королевство Бельгия. На второй день визита запланированы встречи премьер-министра Республики Армения на высоком уровне с руководителями структур ЕС.
Как передает пресс-служба правительства РА, 5 марта премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил Европейский совет, где его встретил председатель Европейского совета Дональд Туск.
Председатель Европейского совета Дональд Туск приветствовал визит премьер-министра в Брюссель, отметив, что это даст возможность обсудить ход и пути развития отношений Армения-ЕС. “Это ваш второй визит в Брюссель, господин премьер-министр. В рамках Вашего первого визита мы провели продуктивные обсуждения, и наша сегодняшняя встреча - хорошая возможность продолжить наш диалог”, - сказал Дональд Туск.
Никол Пашинян отметил, что отношения с ЕС являются одним из приоритетов внешней политики Армении: ЕС является надежным партнером для Армении, и продолжительное развитие сотрудничества с ЕС сегодня стало еще важнее в контексте проходящих в нашей стране демократических реформ.
“Армения готова приложить усилия, чтобы обогатить сотрудничество с Европейским союзом и государствами-членами ЕС новыми идеями и инициативами”, - отметил премьер-министр Пашинян.
Глава правительства Армении отметил, что не будет никаких отклонений от объявленной властями Армении демократической повестки, и помощь Европейского союза в ряде сфер, в частности, в судебно-правовой области, в области реформы системы полиции и развития экономических инфраструктур, очень важна для Армении. Премьер-министр также коснулся процесса либерализации визового режима между Арменией и ЕС, отметив, что это станет дополнительным стимулом для развития сотрудничества между Арменией и Европейским союзом.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам повестки отношений Армения-ЕС. Было затронуто Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, двусторонне была подчеркнута важность продолжительной работы по ратификации CEPA.
Премьер-министр Республики Армения и председатель Европейского совета обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, подчеркнули важность мирного урегулирования конфликта для обеспечения стабильности и безопасности региона. Никол Пашинян отметил, что Армения привержена переговорному процессу в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
После состоявшейся в Брюсселе встречи Никол Пашинян и Дональд Туск выступили с заявлениями для СМИ.
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян:
“Многоуважаемый председатель Туск,
Уважаемые представители СМИ,
Это моя вторая встреча с председателем Туском в Брюсселе, и первая после моего переназначения на пост премьер-министра Армении. Хочу поблагодарить Вас, господин председатель, за теплый прием и эффективные и содержательные обсуждения.
В ходе сегодняшних обсуждений мы затронули множество вопросов - от демократических преобразований в Армении до региональных и международных развитий.
Мы с радостью подчеркиваем высокий уровень политического диалога и сотрудничества между Арменией и Европейским союзом. Я подчеркнул, что Армения более решительна и имеет политическую волю для углубления сотрудничества с Европейским союзом.
В ходе обсуждений мы коснулись внеочередных парламентских выборов в Армении, которые были оценены международным сообществом, как полностью соответствующие лучшему европейскому опыту.
Эти выборы пользовались беспрецедентным доверием общества Армении. В этом контексте мы также высоко ценим поддержку ЕС в вопросе успешной организации избирательных процессов.
Динамичные политические изменения, которые произошли в нашей стране, а также демократические выборы еще более сблизили Армению и Европейский союз в плане общности ценностей. Я горжусь тем, что демократия в Армении отныне находится вне угроз.
Я высоко ценю техническую и финансовую поддержку ЕС повестке нашего правительства по осуществлению демократических и экономических реформ, которая включает борьбу с коррупцией, стимуляцию демократии и укрепление верховенства права.
Новая Армения готова прилагать продолжительные усилия, предложить новые идеи и инициативы, направленные на расширение сотрудничества с Европейским союзом и государствами-членами ЕС. Я рад, что наши европейские друзья и коллеги имеют такой подход и видение в контексте нашей двусторонней повестки.
Мы намерены реализовать эту амбициозную повестку, основываясь на весомом мандате наших граждан и соотечественников, а также на растущей поддержке со стороны наших международных партнеров.
В ходе наших обсуждений мы коснулись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое является важным инструментом для расширения двусторонних отношений и реализации нашей повестки реформ.
Мы согласились с тем, что ратификация соглашения всеми государствами-членами в максимально краткие сроки имеет важное значение и позволит полноценно использовать предусмотренные этим документом все возможности, временно применяемые с июня 2018 года. В этом контексте мы обсудили пути ускорения процесса ратификации.
Мы также обсудили процесс либерализации визового режима. Граждане Армении ожидают, что смогут в ближайшем будущем свободно путешествовать в Европейский союз. Мы надеемся, что по этому вопросу будет принято политическое решение, так как это станет ощутимым результатом для наших граждан и сделает наше партнерство более предметным.
В ходе нашей встречи с председателем Туском была также затронута предстоящая 10-я годовщина Восточного партнерства. Я подтвердил нашу готовность активно участвовать в совместной подготовке к 10-й годовщине Восточного партнерства.
Мы также обсудили региональные вопросы. Мы высоко ценим сбалансированную позицию ЕС по нагорно-карабахскому конфликту, которая поддерживает сопредседателей Минской группы ОБСЕ, их позицию и усилия. Это ценный вклад в обеспечение мира и безопасности в нашем регионе.
Я подтвердил приверженность Армении исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
В заключение я хочу выразить уверенность в том, что текущий диалог и эффективные обсуждения будут способствовать дальнейшему укреплению нашего партнерства и реализации взаимовыгодной двусторонней повестки во всех сферах.
Позвольте мне еще раз поблагодарить Вас, господин председатель, за теплый прием”.
Председатель Европейского совета Дональд Туск:
“Я рад снова приветствовать Вас в Брюсселе, господин премьер-министр.
В первую очередь я хотел бы поблагодарить Вас за визит в Брюссель так скоро после Вашей впечатляющей победы на состоявшихся в декабре выборах и формирования Вашего правительства.
Ценности Вашего правительства и основанные на ценностях реформы высоко ценятся в Европе. Я восхищаюсь Вашей решимостью проводить демократические реформы и достичь экономического развития, в результате которых выиграют все армяне.
ЕС продолжит поддерживать Армению в процессе формирования более консолидированной демократии и создания лучшего экономического будущего для своих граждан.
Мы решительны в вопросе выполнения обещания о реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое принесет пользу как Армении, так и Европейскому союзу. Преобладающая часть соглашения уже применяется и оказывает реальное влияние. ЕС является крупнейшим экспортным партнером Армении, на долю которого приходится более 28% экспорта Армении.
Это соглашение реализуется параллельно с внутренними реформами. ЕС готов и впредь поддерживать процесс этих реформ посредством широкой технической и финансовой помощи. Мы согласны с Вашим решительным акцентом на борьбу с коррупцией и утверждение верховенства права.
Сегодня мы также обсудили вопрос нагорно-карабахского конфликта. Как вы знаете, ЕС полностью поддерживает сопредседателей Минской группы и их предложения. Я воодушевлен недавними контактами лидеров Армении и Азербайджана и приветствую снижение напряженности в регионе. ЕС продолжает считать, что статус-кво нестабилен: конфликт не имеет военного решения и нуждается в скорейшем политическом урегулировании в соответствии с международным правом. Подготовка населения к миру является важнейшим шагом к урегулированию, чему мы готовы способствовать.
Я также благодарю премьер-министра за ценный вклад Армении в Восточное партнерство. Это партнерство в мае празднует свое 10-летие. Мы договорились встретиться снова, чтобы обсудить прогресс, достигнутый за последние 10 лет. Итак, я с нетерпением жду встречи с Вами через два месяца, в мае, на праздновании юбилея в Брюсселе”.
18:02 05/03/2019  |  Лента новостейПашинян в Европарламенте ответил на вопросы о реформе судебной системы, борьбе с коррупцией, карабахском конфликте и сотрудничестве с ЕС
16:08 05/03/2019  |  Лента новостейПашинян обсудил с армянскими предпринимателями Бельгии вопросы развития экономических связей
15:06 02/03/2019  |  Лента новостейПремьер-министр Армении Никол Пашинян посетит с рабочим визитом Бельгию