Դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Նարեկ Մալյանի և «Ռեստարտ»-ի անդամների միջադեպի առթիվ 03/04/2019   16:06  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը Նարեկ Մալյանի և «Ռեստարտ»-ի անդամների միջև տեղի ունեցած դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցել` խուլիգանության հատկանիշներով: Այս մասին«Փաստինֆո» -ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին (կատարվել է մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից) կետի հատկանիշներով: Բերման ենթարկված անձինք բացատրություն են տվել և բաց թողնվել: Նրանք դեռևս կարգավիճակ չունեն»,- ասաց Արևիկ Խաչատրյանը:
Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է Քննչական կոմիտեին։
Ավելի վաղ Նարեկ Մալյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր. «Սորոսի քաղաքացիական հոգեհանգիստը ժամը 13:00 ԵՊՀ գլխավոր մասնաշենքի դիմաց»:
Մարտի լույս 4-ի գիշերը «Ես համալսարանական եմ» նախաձեռնության համակարգող Նարեկ Մալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում պնդել է, որ ենթարկվել է հարձակման. ըստ վերջինիս՝ հարձակվողները «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամներից են եղել: Միջադեպից հետո ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում պատահածին անդրադարձել են «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամները։
Նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը պատմել է, որ ի պատասխան հնչեցրած վիրավորանքների, փորձել են Մալյանին գցել աղբամանը: Պետրոսյանը նշել է, որ Մալյանին չեն հարվածել, չեն հայհոյել և գործողությունը չեն կարողացել ավարտին հասցնել։

Прокуратура возбудила уголовное дело по факту инцидента между Нареком Маляном и “рестартовцами” 03/04/2019   16:33  |  Криминальная хроника
Прокуратура возбудила уголовное дело по факту инцидента с участием бывшего советника главы Полиции Армении, координатора инициативы “Я -университетский” и членов студенческого движения “Рестарт”.Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры РА Аревук Хачатрян.
“Уголовное дело возбуждено по пункту 1 части 3 статьи 258("Хулиганство, совершенные группой лиц или организованной группой”) УК РА. Подвергнутые приводу лица дали разъяснения и были отпущены. У них пока нет статуса”, - сказала Аревик Хачатрян.
Производство предварительного следствия по делу поручено Следственному комитету Армении.
Нарек Малян ранее сообщил, что подвергся в ночь на 4-ое марта нападению со стороны членов движения “Рестарт”, добивающихся отставки ректора Ереванского государственного университета.
В свою очередь  глава инициативы "Рестарт" Давид Петросян рассказал, что в ответ на озвученные Маляном оскорбления они пытались бросить его в мусорный бак.