Վիգեն Չալդրանյանը հրաժարական է տվել Հայաստանի ազգային կինոակադեմիայի նախագահի պաշտոնից 02/22/2019   15:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կինոռեժիսոր, դերասան, սցենարիստ և պրոդյուսեր Վիգեն Չալդրանյանը հրաժարական է տվել Հայաստանի ազգային կինոակադեմիայի նախագահի պաշտոնից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին փետրվարի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց կինոակադեմիայի անդամ, Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը:
«Վիգեն Չալդրանյանը, որը երկու տարի առաջ էր ընտրվել կինոակադեմիայի նախագահ, ԱՄՆ-ից գրավոր նամակով հրաժարական է ուղարկել: Առողջական խնդիրների պատճառով նա չի կարող շարունակել իր աշխատանքն այդ պաշտոնում, և մենք շատ ցավում ենք դրա համար»,- նշեց Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով` հրաժարականի մասին նամակը ստանալուց հետո մեկ-երկու ամիս սպասել են` մտածելով, որ գուցե Չալդրանյանը փոխի իր մտադրությունը, և եթե առողջությունը լավանա, վերադառնա, բայց Չալդրանյանը մերժել է:
«Այս պահին կինոակադեմիան չունի նախագահ: Որոշեցինք առանց շտապելու ընտրել նախագահին, քանի որ մեծածավալ աշխատանք կա անելու: Ստեղծվել է նախագահություն` կազմված յոթ կինոակադեմիկոսից: Նրանք են` Էդգար Բաղդասարյանը, Ռուբեն Ջաղինյանը, Կարեն Կազարյանը, Աննա Երզնկյանը, Գևորգ Գևորգյանը, Մարտին Ադոյանը  և ես:
Չնայած ես եմ հիմնադրել Կինոակադեմիան, հրաժարվել եմ նորից ընտրվել նախագահ, որովհետև դա բավականին  դժվար գործ է: Հնարավոր չէ լինել և՛ Հայաստանի ազգային կինոակադեմիայի, և՛ Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ: Մենք կընտրենք լավագույններից մեկին, որը պատրաստ կլինի իր վրա վերցել այդ ծանր բեռը»,- ընդգծեց Հարություն Խաչատրյանը:

Виген Чалдранян подал в отставку с поста президента Национальной киноакадемии Армении 02/22/2019   16:44  |  Лента новостей
Актер, кинорежиссер, сценарист и продюсер Виген Чалдранян подал в отставку с поста президента Национальной киноакадемии Армении. Об этом, как передает "Арменпресс", в беседе с журналистами в пятницу, 22 февраля, сoобщил член Национальной киноакадемии, председатель Союза кинематографистов Армении Арутюн Хачатрян.
«Виген Чалдранян, который  был избран на пост  президента  Национальной  киноакадемии РА два  года назад, из США письменно представил прошение об отставке. Из-за проблем со здоровьем он не может работать на этом посту, и мы весьма сожалеем об этом», - сказал он.
По словам Хачатряна, получив  письмо с прошением, они ждали почти два месяца, надеясь, что Чалдранян передумает, поправит здоровье и вернется. Но Чалдранян отказался.
«В настоящее время в киноакадемии нет президента. Мы решили подойти к избранию не спеша, обстоятельно, ибо работа предстоит большая и серьезная. Создан президиум, в составе 7 академиков. Это Эдгар Багдасарян, Рубен Джагинян, Карен Казарян, Анна Ерзинкян, Геворк  Геворкян, Мартин Адоян и я. Хотя киноакадемию основал я, но я отказался вновь возглавить ее, ибо это чрезвычайно трудоемкая работа, и невозможно эффективно совмещать руководство и Киноакадемии, и Союза кинематографистов. Мы  выберем одного из лучших, кто возьмет на себя это бремя», - сказал Арутюн Хачатрян.